Osteoporoza Zdrowie

Osteoporoza – choroba, która atakuje znienacka

Dla medycyny XXI wieku osteoporoza stanowi jedno z największych wyzwań. Ta choroba rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. O tym, że zaatakowała nasze kości, zazwyczaj dowiadujemy się wówczas, gdy dochodzi do złamania.

Dla medycyny XXI wieku osteoporoza stanowi jedno z największych wyzwań. Ta choroba rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. O tym, że zaatakowała nasze kości, zazwyczaj dowiadujemy się wówczas, gdy dochodzi do złamania.

W przypadku osteoporozy mamy do czynienia ze stanem chorobowym, który wiąże się z postępującym ubytkiem masy kostnej. Gdy zmniejsza się gęstość kości, pojawiają się złamania. Niektóre z nich trudno powiązać z konkretnym urazem. Ludzie, dotknięci osteoporozą, często zgłaszają się do lekarza z bólem kręgosłupa itp. Specjalista po przeprowadzeniu szczegółowych badań stwierdza złamanie.

Osteoporoza – czynniki ryzyka

Wśród czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy, wymienia się: menopauzę, zaawansowany wiek, uwarunkowania genetyczne, nieprawidłową dietę i siedzący tryb życia. Panie w wieku reprodukcyjnym przed zrzeszotnieniem kości chronią estrogeny, które zwiększają odkładanie wapnia w kościach. Niestety, w pewnym wieku czynność jajników wygasa. Te parzyste gruczoły płciowe wytwarzają estrogeny. Ich niedobór odbija się negatywnie na stanie kośćca.

Odpowiednia dieta

W przypadku osteoporozy nie należy lekceważyć znaczenia odpowiedniej diety. Osoby, którym zależy na mocnych kościach, powinny regularnie spożywać produkty spożywcze bogate w wapń i witaminę D. Wprawdzie nasz organizm potrafi wytwarzać tę ostatnią, ale jej ilość podlega wahaniom sezonowym. W Polsce mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego. Szare, pochmurne zimy nie sprzyjają syntezie witaminy D. W związku z tym warto dołożyć wszelkich starań, aby nie zabrakło jej na naszym talerzu. Witaminę D znajdziemy w łososiu, dorszu, tuńczyku, śledziu, makreli czy sardynkach. Z kolei wyroby mleczne i jaja dostarczają organizmowi wapń, składnik mineralny niezbędny do budowy mocnych kości. Osoby, które zmagają się z nietolerancją laktozy, powinny sięgać po produkty fermentowane takie jak jogurty, kefiry czy twarogi.

Znaczenie aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia sprzyja osteoporozie. Osoby, które aktywnie wypoczywają, wzmacniają masę mięśniową i tym samym stwarzają podporę dla słabych kości. Specjaliści szczególnie polecają pływanie. Relaks na basenie wpływa korzystnie na mięśnie i stawy. Osoby do 60. roku życia mogą uprawiać dowolną dyscyplinę sportu pod warunkiem, że nie stwierdzono u nich przeciwwskazań. W celu wzmocnienia układu ruchu nie musimy inwestować w karnet na siłownię. Wystarczy, że będziemy regularnie biegać, jeździć na rowerze czy spacerować.

Osteoporoza – leczenie

Osoby, które zmagają się z osteoporozą, mogą poddać się leczeniu. Standardowo specjaliści przepisują leki, które działają dwukierunkowo. Z jednej strony pobudzają aktywność osteoblastów (komórki kościotwórcze), z drugiej hamują osteoklasty (komórki kościogubne).

 

Preparaty bogate w wapń

Każdy, kto boryka się z osteoporozą, powinien przyjmować preparaty bogate w wapń. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do resorpcji kości i tym samym osłabia ich wytrzymałość mechaniczną. W procesie odwapniania niezwykle istotną rolę odgrywa parathormon. Gdy w organizmie brakuje tego cennego pierwiastka, hormon pobiera go z kości.

Hormonalna terapia zastępcza

Panie w okresie okołomenopauzalnym, które pragną ustrzec się przed osteoporozą, mogą rozpocząć hormonalną terapię zastępczą. Zażywając tego typu preparaty, uzupełniamy niedobór estrogenów i tym samym zwiększamy odkładanie wapnia w kościach. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą stosować HTZ. Wśród przeciwwskazań wymienia się krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, nowotwory sutka i macicy.

W związku z tym, iż zrzeszotnienie kości jest niezwykle groźną chorobą, warto podjąć działania ograniczające ryzyko wystąpienia tej choroby. Osteoporoza rozwija się bezobjawowo, toteż należy systematycznie wykonywać densytometrię, czyli badanie określające gęstość kośćca.

Komentarze (4)

eve

6 lat temu

a moja mama miala specjalistyczne badanie,wykazalo osteopenie, ale po dwoch zlamniach nadgarstka lekarz powiedzial ze to jest typowy objaw osteoporozy po 50 roku zycia, a nie badania

sirena46

6 lat temu

Warto się badać tym bardziej, że badanie jest bezbolesne 🙂
Moja mama miała osteoporozę, udało jej się wyleczyć, ale od tego czasu bada się regularnie, odżywia się zdrowo i jest aktywna fizycznie pomimo sędziwego wieku 🙂

filodendron 2

6 lat temu

Kiedys miałam przeprowadzane badanie na gęstość kości ,ale to bylo kilka lat temu ,teraz może byc inaczej . Odżywiam sie prawidłowo ,ale musze sie więcej poruszać.

pati25

6 lat temu

Z uwagą przeczytałam ten artykuł o tej podstępnej,groźnej chorobie.Ten artykuł podpowiada jak dbać o kości.Boję się osteoporozy.Może ona doprowadzić do kalectwa.Dbam o moje kości

Zostaw komentarz