ostatnia miesiączka

Menopauza jest etapem, w czasie którego ciało kobiety przechodzi szereg zmian. Prowadzą one przede wszystkim do wygaśnięcia pracy jajników i tym samym zakończenia okresu reprodukcji. Kończy się on wraz z ostatnią miesiączką, która w zależności od zdrowia oraz genów może mieć miejsce między 45. a 55. rokiem życia.

 

Jak starzeją się jajniki?

Każdy organizm w pewnym momencie zaczyna się starzeć. Jest to cały proces i nikt nie wstaje pewnego dnia starszy, z twarzą upstrzoną zmarszczkami. W przypadku kobiet starzenie się organizmu, czyli przekwitanie rozpoczyna się w okolicy 45-ego roku życia. Jest to moment, kiedy zmienia się gospodarka hormonalna i jajniki zmniejszają ilość wytwarzanego estrogenu, aż do całkowitego zaniku swojej pracy. Jednocześnie przysadka mózgowa regulująca pracę jajników stara się zmusić je do pracy wydzielając hormony folikulotropowe i lutropinę. Pod wpływem tych zmian hormonalnych pojawiają się objawy związane z menopauzą, przede wszystkim zaś dochodzi do stopniowego zaniku miesiączkowania.

 

Jakie są objawy przed ostatnią miesiączką?

Za ostatnią miesiączkę uznaje się to krwawienie, po którym przez 12 miesięcy nie pojawiła się już następna. Jednak zanim do tego dojdzie pojawia się szereg objawów przekwitania, które mogą dać się we znaki każdej kobiecie, która ich doświadcza. Ich intensywność nie jest taka sama u żadnej z pań, podobnie jak nie wszystkie odczuwają każdy z objawów. Za najbardziej uciążliwe oraz najczęściej wymieniane uchodzą uderzenia gorąca (tzw. wary) oraz związane z nimi zlewne poty. Powodują fale ciepła przechodzące od stóp po głowę i pokrycie całej skóry wilgocią. Wymuszają częstą zmianę odzieży, jak również wybudzają w nocy. Przyczynia się to do bezsenności, która jest traktowana jako jeden z objawów przekwitania. Pojawia się też spadek libido oraz suchość pochwy, która może powodować częste infekcje i zmniejszenia zainteresowania seksem.

Dodatkowym problemem menopauzy jest częste u kobiet w wieku okołomenopauzalnym przybieranie na wadze (średnio o 2-6 kg), jak i problemy z włosami, paznokciami i rogowaceniem naskórka.

Kiedy pojawi się koniec menstruacji?

Wszystkie zmiany w ciele kobiet, które przekroczyły już 45 lat prowadzą do całkowitego zaniku miesiączki. Statystyki podają, że u Polek ostatnia miesiączka pojawia się między 45. a 55. rokiem życia.

Zanim zniknie całkowicie przez pewien czas jest nieregularna albo pojawia się przesadnie często, albo raz na 2 miesiące. Nie można już, jak wcześniej, przewidzieć daty jej pojawienia się, jak również ocenić stopnia obfitości. Wraz z nadejściem zmian menstruacyjnych może zmienić się ona ze skąpej w obfitą i na odwrót.

Nie da się ze 100% pewnością przewidzieć daty ostatniego krwawienia, jednak można mniej więcej określić czas jego nadejścia. Związane jest to m.in. z czasem rozpoczęcia menstruacji. Im wcześniej się ona pojawia, tym wcześniej może nadejść menopauza. Jednocześnie im dłuższy jest cykl, a w przypadku ciąży laktacja, tym później pojawiają się pierwsze oznaki przekwitania i tym samym później zanika miesiączkowanie.

Karolina Skrzek