Orgazm – co warto o nim wiedzieć

Orgazm to, niezależnie od płci, najwyższy punkt seksualnego podniecenia. Jest bardzo pożądany. Mężczyznom stosunkowo łatwo przychodzi szczytowanie. Tak zaprogramowała ich biologia. Gdyby większość stosunków nie kończyła się dla mężczyzn orgazmem, który stanowi źródło zmysłowej przyjemności, unikaliby oni współżycia, a gatunek byłby skazany na wymarcie. Kobiety muszą się nauczyć osiągać orgazm. Potrzebują do tego treningu, ale też fachowej wiedzy z zakresu seksuologii. Orgazm – co warto o nim wiedzieć?

Spis treści:

  1. Orgazm a uczucie błogości
  2. Jak przebiega kobiecy orgazm?
  3. Objawy orgazmu
  4. Co utrudnia osiąganie orgazmu?
  5. Hormony uwalniane podczas orgazmu

Orgazm a uczucie błogości

Orgazm ma charakter gwałtowny i przejściowy. Trwa zaledwie kilka sekund. W tym czasie angażuje całe ciało. Pozwala się odprężyć i oderwać od codziennych zmartwień. Z tego też powodu niektórzy uciekają przed problemami w seks oraz masturbację, co może z kolei grozić uzależnieniem. Orgazm uruchamia układ nagrody i sprawia, że chcemy go częściej doświadczać, a co za tym idzie regularnie współżyć.

Jak przebiega kobiecy orgazm?

Kobiecy orgazm charakteryzuje się tym, że towarzyszą mu rytmiczne skurcze macicy, miednicy, pęcherza moczowego i odbytu. Temu stanowi towarzyszy uczucie błogości i odprężenia. Podczas szczytowania odrywamy się od rzeczywistości. Z tego też powodu panie, które lubią wszystko kontrolować, mają problem ze szczytowaniem.  To wymaga bowiem tego, aby dać się ponieść chwili.

Objawy orgazmu

Orgazm, niezależnie od płci, niesie charakterystyczne objawy fizjologiczne. Zaliczamy do nich zaczerwienienie skóry, pocenie się i szybsze bicie serca. Jednak wbrew obiegowej opinii seks nie stanowi zagrożenia dla osób po zawale. Wręcz przeciwnie, towarzyszy mu umiarkowany wysiłek, który wpływa pozytywnie na układ krążenia.

Co utrudnia osiąganie orgazmu?

Okazuje się, że ludzie miewają problem z doświadczaniem orgazmu. Ten może pojawić się wskutek depresji, krytycznych uwag ze strony otoczenia, kompleksów, sposobu wychowania, nadmiernej religijności.  Czasem też silna potrzeba kontroli uniemożliwia nam szczytowanie.

Hormony uwalniane podczas orgazmu

Podczas orgazmu uwolnieniu ulega dopamina, która oddziałuje na układ nerwowy. W organizmie pań obserwuje się także wyrzut oksytocyny, zwanej hormonem przywiązania. Z tego też powodu paniom trudniej zdecydować się na seks bez zobowiązań, ponieważ przygodna znajomość dużo częściej kończy się u nich zakochaniem i cierpieniem.