Styl życia

Odmiany kwiatów cebulowych – przegląd najciekawszych

Odmiany kwiatów cebulowych

Rośliny cebulowe to grupa roślin oferująca bogactwo form, kolorów i kształtów. W zależności od gatunku pełnię swoich wdzięków pokazują wiosną albo jesienią. Charakteryzują się intensywnie wybarwionymi kwiatami i pięknym zapachem. Mnogość odmian może przyprawić o niemały zawrót głowy i czasem ciężko wybrać coś do swojego ogrodu. Poniżej przedstawiamy zestawienie najładniejszych i najpopularniejszych odmian kwiatów cebulowych. Zdjęcia i ceny najpiękniejszych odmian cebulek kwiatowych: https://sklep.swiatkwiatow.pl/cebulki-i-sadzonki/

Krokus (Crocus vernus)

 

Krokusy to piękne rośliny, które kojarzą nam się jako zwiastun wczesnej wiosny. Możemy spotkać odmiany o kwiatach białych, fioletowych, żółtych czy nawet paskowanych. Występują również w stanie dzikim jako rośliny górskie, rosną w Tatrach i Karpatach. Pięknie prezentują się na rabatach, trawnikach i w ogrodach skalnych. Rośliny te zakwitają w marcu oraz kwietniu.

 

Tulipan (Tulipa)

 

Tulipanów nie sposób ich pominąć w żadnym zestawieniu najładniejszych kwiatów cebulowych. Trudno byłoby wymieniać wszystkie istniejące odmiany tulipanów, ponieważ jest ich ponad 15 tysięcy. Odmiany te zostały sklasyfikowane przez ogrodników w kilkanaście grup. Wyróżniamy m.in. tulipany botaniczne, wczesne pojedyncze i pełne, Mendla i Triumph, tulipany Darwina i mieszańce Darwina, Rembrandta, liliokształtne, papuzie czy pełne późne. Zakwitają w marcu i kwietniu. Najciekawsze odmiany cebul tulipanów: https://sklep.swiatkwiatow.pl/tulipany/

 

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis)

 

Ze względu na swój piękny wygląd, obfite kwiaty oraz intensywny zapach, hiacynty są to jedne z ulubionych kwiatów wiosennych. Istnieje bardzo wiele barwnych odmian tej rośliny. Odmiany o najbardziej typowych kolorach są białe, różowe lub szafirowe, ale spotykamy też takie o kwiatach żółtych, bordowych, fioletowych czy łososiowych. Kwiaty zebrane są w charakterystyczne, długie grona. Rośliny kwitną w kwietniu i maju.

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)

 

Nazywana potocznie przebiśniegiem jest jednym z najpopularniejszych kwiatów cebulowych, który zakwita wczesną wiosną. Już nawet w lutym rośliny mogą przebijać się przez śnieżną pokrywę. Jest posiadaczką uroczych, drobnych kwiatów o dzwonkowatym kolorze i śnieżnobiałej barwie. Bardzo dobrze sprawdzi się do nasadzeń naturalistycznych, może też rosnąć w cieniu drzew i krzewów.

Rośliny cebulowe

Narcyz (Narcissus)

Rośliny te należą grupy amarylkowatych. Narcyzy są grupą roślin o zróżnicowanych odmianach, a jest ich nawet kilkanaście tysięcy. Najczęściej spotykamy odmiany o kwiatach barwy żółtej, białej lub morelowej i wielu różnych odcieniach tych kolorów. Osiągają wysokość od 30 do nawet 60 cm, ponieważ wyróżniamy zarówno odmiany karłowe jak i wysokie. Kwitną w kwietniu i w maju. Odmiany, które są dziko rosnące mają drobne i małe kwiaty, których może być nawet kilka na jednej łodydze.

 

Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida)

Begonie są zróżnicowaną grupą roślin cebulowych, odmiany mogą mieć kwiaty pojedyncze lub pełne, o pokroju zwisającym lub krzaczastym. Kwiaty mogą mieć praktycznie każdą barwę oprócz niebieskiej. Wśród odmian możemy wyróżnić mieszańce Multiflora, forma fimbriata, crispa i Pendula flore peno. Są delikatnymi roślinami, dlatego w marcu i lutym sadzimy je do doniczek, a do gruntu przenosimy dopiero w maju. Kwitną nawet do października. Idealnie nadają się do wiszących pojemników.

 

Dalia (Dahlia hybrida)

Dalie są grupą roślin bardzo zróżnicowaną i długo kwitnącą, od lipca aż do października. Nie jest rośliną cebulową, ale ze względu na duże wartości dekoracyjne warto poświęcić jej kilka zdań. Odmian dalii jest tak dużo, że podzielono je na kilka grup o charakterystycznych cechach. Wyróżniamy dalie anemonowe, kołnierzykowe, kaktusowe, pojedyncze i dekoracyjne. W zależności od odmiany mogą osiągać od 30 do nawet 250 cm wysokości, a kwiaty przybierają praktycznie wszystkie barwy za wyjątkiem niebieskiej. Mogą być również uprawiane na kwiat cięty.

 

Lilia (Lilium)

Lilie to grupa roślin cebulowych o której nie sposób zapomnieć. Ich kwiaty mają charakterystyczną, łuskowatą budowę. Również w tym przypadku odmian jest tak wiele, że podzielono je na kilka grup tj. lilie azjatyckie, martagon, mieszańce candium, amerykańskie, longiflorum, mieszańce trąbkowe i orientalne. Lilie najlepiej sadzić jesienią, ale można również zrobić to w terminie wiosennym. W zależności od odmiany kwitną od maja do września, osiągając całkiem duże rozmiary od 20 do nawet 200 cm. Kwiaty występują praktycznie we wszystkich kolorach.

Komentarze (6)

janeczka

2 lata temu

Marzy mi się kolorowy ogród na wiosnę, muszę wreszcie o niego zadbać:)

olina

2 lata temu

Kocham kwiaty, muszę sobie sprawić parę nowych cebulek:)

halszka

2 lata temu

Marzy mi sie ukwiecony ogrod, musze zadbac o swoj.

daria

2 lata temu

Ja mam w ogrodzie posadzone tulipany. Myślałam jeszcze nad krokusami:)

pola

2 lata temu

Jest tyle pięknych kwiatów:) My ostatnio kupiliśmy działkę, więc będziemy mogli planować jej aranżację:)

olga

2 lata temu

Jest tyle pięknych kwiatów cebulowych, ja kocham tulipany:)

Zostaw komentarz