Obcisłe kroje a wiek
Tamara Bellis z Unsplash

Kobiety podlegają ścisłej ocenie społecznej. Paniom wypomina się, że pewnych rzeczy nie wypada nosić w określonym wieku. Generalnie dojrzała kobieta często znajduje się w dużo gorszej sytuacji niż dojrzały mężczyzna. Staje się przeźroczysta dla społeczeństwa, dużo trudniej jej znaleźć nową pracę, mimo iż dysponuje doświadczeniem. O mężczyznach zwykło się mówić, że są jak wino. Im starsi, tym atrakcyjniejsi. Statystycznie jednak kobieta 50+ wygląda lepiej od swoich rówieśników. Obcisłe kroje a wiek – czy naprawdę przy wyborze ubrań należy kierować się metryką?

Spis treści:

  1. W tym wieku nie wypada… Społeczne ograniczenia praw kobiet
  2. Kultura patriarchalna trzyma w ryzach kobiece ciało
  3. Zabawa modą to podstawa, niezależnie od wieku!
  4. Dyskryminacja dojrzałych kobiet
  5. Obcisłe kroje ubrań są dla wszystkich!
  6. Obcisłe kroje a wiek

W tym wieku nie wypada… Społeczne ograniczenia praw kobiet

Zapewne nie raz słyszałaś słowa: w tym wieku nie wypada… Następnie miała miejsce długa lista rzeczy, których nie można nosić, gdy przestanie się być nastolatką. Tak, już nawet dwudziestoparolatkom wmawia się,  że nie wypada nosić crop topów, bo te odsłaniają brzuch. Takie ubrania pasują jedynie nastolatkom. Po trzydziestce zaś nie powinnyśmy zakładać krótkich sukienek i spódniczek. Po pięćdziesiątce zaś trzeba zamienić bermudy na rybaczki, bo odsłanianie nóg w tym wieku nie przystoi. Także długie włosy, kolorowe paznokcie czy kolorowy makijaż oczu wzbudzają ogromne kontrowersje. O ile nastolatki mogą szaleć z makijażem i stylizacjami, o tyle z wiekiem nakłada się nam kaganiec społecznych oczekiwań.

Kultura patriarchalna trzyma w ryzach kobiece ciało

Kultura patriarchalna ma się dobrze. Wciąż trzyma w ryzach ciała kobiet. Chce dyktować im, co wolno, a czego nie powinno się zakładać, kierując się wskazaniami metrykalnymi. Tak naprawdę chodzi o to, aby wzmacniać kult młodego, jędrnego ciała bez cienia cellulitu i zmarszczek. Zapominamy jednak o tym, że wszyscy się starzejemy. U jednych proces ten zachodzi wolniej, u innych szybciej, ale stanowi nieuniknioną kolej rzeczy. Oczywiście medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna pozwalają ukryć niekorzystne zmiany, ale nawet one nie mają wpływu na to, że z wiekiem serce gorzej pracuje, a w organizmie jest mniej estrogenów.

Zabawa modą to podstawa, niezależnie od wieku!

Francuzki bawią się modą, podobnie jak Niemki. Tam nikt nie patrzy na wiek, nie myśli też o tym, czy wypada założyć daną rzecz. Jeśli tylko ci się podoba i masz na to ochotę, to nic nie stoi na przeszkodzie. Niestety w Polsce ograniczają nas kompleksy. Jednym z nich jest także nasz wiek. Wstydzimy się tego, że jesteśmy po trzydziestce czy czterdziestce. Robimy wszystko, by nie przyznać się, ile lat mamy. Jednocześnie przyjmujemy cudze przekonania jako własne. Skoro w pewnym wieku nie wypada nosić długich włosów, to je ścinamy, chociaż lubimy długie pukle i w takich też czujemy się najkorzystniej.

Ageizm. Dyskryminacja dojrzałych kobiet

Rozpatrując zagadnienie obcisłe kroje a wiek, należy wspomnieć o tym, że wiele z nas zastanawia się, co ludzie powiedzą. Co z tego, że mam zgrabne nogi i noszę rozmiar 34, skoro ktoś może mnie skrytykować, że po pięćdziesiątce chodzę w dopasowanych szortach czy rurkach. Co z tego, że mam nienaganną figurę, jeśli zawsze znajdzie się społeczny cenzor, który stwierdzi, że kobieta w tym wieku nie powinna nosić sukienki bodycon.

Obcisłe kroje ubrań są dla wszystkich!

Obcisłe kroje nie zwracają uwagi na wiek. Jeśli lubisz sukienki bodycon, spódnice ołówkowe, dopasowane topy, to noś je, nie zważając na metrykę. Przede wszystkim masz się czuć dobrze w swoim outficie, a inni nie powinni się wtrącać do tego, jaki styl obrałaś. Ludzie zawsze będą mówić. Jeśli ubierzesz luźne ubrania, to pojawią się sugestie, że bardzo przytyłaś. Gdy postawisz na czerń, pewnie chcesz się wyszczuplić. Gdy na kolory, to stwierdzą, że nie masz dobrego gustu. Tak naprawdę ludziom nie dogodzisz. Oni zawsze będą myśleć, co chcą i komentować nasz wygląd w taki sposób, jaki im odpowiada. Naszą rolą jest po prostu nie zwracać na to uwagi.

Obcisłe kroje a wiek

Pamiętaj, że wiek nie jest tutaj żadną granicą. To nie tak, że panie 50+ mogą ubierać tylko kolory neutralne i luźne ubrania, aby broń Boże niczego nie podkreślić.  Wiele z nas, mimo wieku, ma piękną sylwetkę. Jednak nawet ona nie powinna nas ograniczać. Czy nosisz rozmiar XS czy XL, możesz chodzić w rurkach czy sukienkach bodycon. Jeśli komuś to przeszkadza, to jego sprawa. Nie oglądaj się na innych, bo nikt nie przeżyje za ciebie życia. Ono należy tylko do ciebie!