Biegunka u dzieci
Yuri Shirota z Unsplash

Biegunka u dzieci to często spotykany problem, który spędza sen z powiek ich rodzicom. Ci muszą dołożyć wszelkich starań, aby ich pociecha nie uległa odwodnieniu. Szacuje się, że w 50-70% przypadków przyczynę stanowi infekcja rotawirusem. W naszym artykule podpowiadamy, jak postępować w przypadku pojawienia się biegunki u dziecka.

Spis treści:

  1. Biegunka wywołana przez rotawirusa
  2. Jak rozprzestrzenia się rotawirus?
  3. Poznaj objawy infekcji rotawirusem
  4. Nawodnienie i elektrolity podczas biegunki
  5. Odwodnienie u dziecka – jak postępować?

Biegunka wywołana przez rotawirusa

Biegunka u dzieci wywołana przez rotawirusa na ogół ma ostry przebieg. Może trwać od 3 do 8 dni. Rotawirus przenosi się bezpośrednio np. podczas wkładania brudnych rąk do ust, co często przydarza się maluchom, jak również drogą kropelkową. To właśnie z tego powodu rodzice dzieci, które chodzą do żłobka czy przedszkola, sami też często skarżą się na niedyspozycje ze strony przewodu pokarmowego.

Jak rozprzestrzenia się rotawirus?

Czy wiesz, że biegunka wywołana przez rotawirusa często ma charakter epidemiczny? Na ogół choruje całe przedszkole czy żłobek. Dzieci mają nierozwinięty w pełni układ immunologiczny. On dojrzewa w miarę upływu czasu. Ponadto bawią się wspólnymi zabawkami, które wkładają do ust. Nie przestrzegają też higieny i nie myją regularnie rąk, jak czynią to niektórzy dorośli. Ponadto rotawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową podobnie jak grypa czy wirusy wywołujące przeziębienie.

Poznaj objawy infekcji rotawirusem

Infekcja rotawirusem to często spotykany problem zdrowotny. Daje ona objawy zarówno ze strony układu pokarmowego, jak i oddechowego. Osoba, która przechodzi infekcję rotawirusem, może skarżyć się na biegunki, wymioty, gorączkę oraz problemy z górnymi drogami oddechowymi. Wspomniane symptomy utrzymują się od 3 do 8 dni.

Nawodnienie i elektrolity podczas biegunki

Biegunka u dzieci często ma ostry przebieg. Maluch traci sporo wody i elektrolitów. Trzeba regularnie uzupełniać ich poziom. Niestety samo picie wody to za mało. Nie zawiera ona wszystkich niezbędnych elektrolitów, które dziecko traci podczas biegunki. Na szczęście w aptekach możemy znaleźć doustne płyny nawadniające. Stanowią one źródło elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są dobrze przyswajane z przewodu pokarmowego. Doustne płyny nawadniające dla dzieci zazwyczaj mają atrakcyjny smak, który zachęca malucha do ich spożywania. Należy podawać je w niewielkich ilościach, aby dziecko od razu ich nie zwróciło, np. wraz z wodnistym stolcem czy wymiocinami.

Odwodnienie u dziecka – jak postępować?

Nawet doustne płyny nawadniające okazują się niedostatecznym rozwiązaniem. Ostra biegunka zagraża zdrowiu i życiu dziecka. Prowadzi do odwodnienia i niedoboru elektrolitów. Ten ostatni wpływa negatywnie na układ nerwowy i krążenia. Ostra biegunka u dzieci powinna skłonić rodziców do wizyty na pogotowiu. Tam zostanie maluchowi podana specjalna kroplówka, która uzupełni poziom cennych składników w organizmie.

Zapraszamy do lektury:

Czy da się wyleczyć cukrzycę dietą?