Neutral płyn do płukania tkanin
Neutral płyn do płukania jest bardziej skoncentrowany niż zwykłe płyny, dzięki czemu 750 ml wystarcza nawet na 37 prań, przy dozowaniu 20 ml na pranie. Po zastosowaniu płynu ubrania mniej się gniotą, pozostają miękkie i wygodne. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju prania i polecany dla wszystkich osób z wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Został przetestowany i zatwierdzony dermatologicznie. Wskazówki: zawsze przestrzegaj instrukcji prania podanych na metkach ubrań.
Dostępne opakowania i rekomendowana cena: 750 ml koncentrat/13,99 zł
A jak… alergia
Skąd pochodzi określenie „alergia”? Od austriackiego pediatry, profesora uniwersytetów we Wrocławiu i Wiedniu – Clemensa Johannesa von Pirqueta, który w 1906 roku wprowadził ten termin dla określenia zmienionej reakcji organizmu na antygen podany powtórnie.
Z upływem lat zaczęto używać go powszechnie, jako określenie reakcji alergicznych organizmu. Alergia to odbiegająca od normy reakcja układu odpornościowego na specyficzny związek (alergen), na który dany organizm się uczulił. W przypadku osoby o skórze skłonnej do alergii podczas pierwszego kontaktu z alergenem jej układ immunologiczny wytwarza odpowiednie przeciwciała. Nie dochodzi jednak wtedy do żadnych reakcji alergicznych. Pierwsze spotkanie z alergenem tylko uczula organizm na dany alergen. Reakcje alergiczne ujawniają się dopiero przy następnym zetknięciu z alergenem.
Uwaga – uczula, podrażnia…
Prawie każdy z nas jest narażony na alergie. Zazwyczaj jednak nadmierna wrażliwość
i alergiczność uwarunkowane są genetycznie. Zasadniczo wyróżnia się trzy grupy potencjalnych czynników alergizujących:
- Czynniki środowiskowe, np. ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie środowiska, zmiany temperatur.
- Czynniki wewnętrzne, np. dieta, stres.
- Czynniki kontaktowe, np. woda – chlorowana lub twarda, kosmetyki, detergenty, środki chemiczne stosowane w gospodarstwach domowych.
Każdy z ww. czynników może przyczyniać się do powstawania alergicznych zmian. Dzieje się tak wówczas, gdy substancje drażniące (np. detergenty) zmieniają naturalne pH skóry i uszkadzają jej barierę ochronną. Wtedy także rozwija się proces zapalny skóry. Przewlekły stan zapalny ułatwia wnikanie alergenów kontaktowych, co można prowadzić do powstania nadwrażliwości alergicznej na konkretne substancje. Warto podkreślić, że stopień zmian i ich intensywność zależą od nasilenia stanu zapalnego i mogą przybrać różną formę – od zaczerwienionych, swędzących wyprysków po zmiany pęcherzykowate wypełnione płynem o zasięgu znacznie większym niż miejsce kontaktu z alergenem.
Skóra pod specjalną ochroną
Skóra wrażliwa i skłonna do alergii stawia wysokie wymagania! Troszcząc się o jej zdrowie i kondycję należy zwracać uwagę nie tylko na wybór odpowiednich kosmetyków, ale również proszków i płynów do prania. Ubrania czy pościel to tkaniny, z którymi skóra ma bezpośredni, wielogodzinny kontakt. Warto pamiętać, że substancje zawarte w zwykłych proszkach nawet po podwójnym płukaniu mogą pozostawać w tkaninie i podrażniać delikatną skórę. Dlatego tak ważny jest wybór delikatnych kosmetyków i środków piorących, pozbawionych składników potencjalnie alergizujących takich jak barwniki, parabeny czy kompozycje zapachowe. Pranie w środkach stworzonych z myślą o skórze wrażliwej i stosowanie odpowiednich kosmetyków gwarantuje jej pełną ochronę. Ponadto wybierając produkty z jednej linii mamy pewność, że będą doskonale uzupełniały swoje działanie pielęgnując skórę.