Kultura

Małgorzata Szumowska otrzymała Złotego Niedźwiedzia na Berlinale!

Szumowska

Oliver Abels

W sobotę 14.02.15 poznaliśmy zwycięzców Berlinale 2015. Najważniejszą nagrodę – Złotego Niedźwiedzia otrzymał irański film w reżyserii Jafara Panahiego „Taxi”. Polka Małgorzata Szumowska została wyróżniona w za reżyserię filmu „Body/Ciało” – otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia.

Polska reżyserka nie po raz pierwszy przedstawiała swój film podczas dorocznego festiwalu w Niemczech. W 2004 roku Szumowska pokazała „Ono”, natomiast w 2012 roku „Sponsoring„, obydwa w sekcji Panorama. W zeszłym roku jej film „W imię” z Andrzejem Chyrą w roli głównej walczył o Złotego Niedźwiedzia, którego nie zdobył, artystka wróciła za to z festiwalu z nagrodą Teddy Award.

Laureatka odbierając nagrodę nie kryła szczęścia i zaskoczenia, wydała z siebie okrzyk zadowolenia, i oznajmiła: „Jestem reżyserką, ale i kobietą – a to jest super kombinacja”. Matthew Weiner, członek jury tegorocznego konkursu wręczając Szumowskiej statuetkę, stwierdził, że jej film zawiera „głęboką psychologiczną prawdę i jest próbą zmierzenia się ze światem”. Osobą, które nie znają dokładnie historii Berlinale pragniemy przypomnieć, że do tej pory tylko dwóch polskich artystów otrzymało to niezwykłe wyróżnienie, byli to: Krzysztof Kieślowski za film ”Biały” oraz Roman Polański za „Autora Widmo”. Małgorzacie Szumowskiej serdecznie gratulujemy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *