Szumowska
Oliver Abels

W sobotę 14.02.15 poznaliśmy zwycięzców Berlinale 2015. Najważniejszą nagrodę – Złotego Niedźwiedzia otrzymał irański film w reżyserii Jafara Panahiego „Taxi”. Polka Małgorzata Szumowska została wyróżniona w za reżyserię filmu „Body/Ciało” – otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia.

Polska reżyserka nie po raz pierwszy przedstawiała swój film podczas dorocznego festiwalu w Niemczech. W 2004 roku Szumowska pokazała „Ono”, natomiast w 2012 roku „Sponsoring„, obydwa w sekcji Panorama. W zeszłym roku jej film „W imię” z Andrzejem Chyrą w roli głównej walczył o Złotego Niedźwiedzia, którego nie zdobył, artystka wróciła za to z festiwalu z nagrodą Teddy Award.

Laureatka odbierając nagrodę nie kryła szczęścia i zaskoczenia, wydała z siebie okrzyk zadowolenia, i oznajmiła: „Jestem reżyserką, ale i kobietą – a to jest super kombinacja”. Matthew Weiner, członek jury tegorocznego konkursu wręczając Szumowskiej statuetkę, stwierdził, że jej film zawiera „głęboką psychologiczną prawdę i jest próbą zmierzenia się ze światem”. Osobą, które nie znają dokładnie historii Berlinale pragniemy przypomnieć, że do tej pory tylko dwóch polskich artystów otrzymało to niezwykłe wyróżnienie, byli to: Krzysztof Kieślowski za film ”Biały” oraz Roman Polański za „Autora Widmo”. Małgorzacie Szumowskiej serdecznie gratulujemy!