Naucz się myśleć dobrze o sobie

Poczucie własnej wartości ma duży wpływ na to, jacy jesteśmy. Jak myśleć i mówić o sobie w pozytywnych kategoriach? Po co w ogóle myśleć pozytywnie?

Co to jest pozytywne myślenie?

Czasami wydaje nam się, że powinniśmy być dla siebie bardziej surowi, krytyczni i myśleć o sobie gorzej, niż o innych. Bardzo często jesteśmy z siebie niezadowoleni i nie umiemy dostrzec swoich osiągnięć. Może to prowadzić do zaniżania własnej wartości, niewykorzystywania wszystkich swoich możliwości czy do różnych lęków i fobii społecznych.

Pozytywne myślenie to świadome kierowanie swoich myśli na własne zalety, mocne strony i szukanie w każdej sytuacji dobrych aspektów. To także nierozpamiętywanie błędów, wizualizowanie swoich sukcesów, koncentrowanie się na celach.

Mówienie o własnej osobie dobrze (o swoich sukcesach, talentach, zaletach, planach), o ile jest to poparte faktami, również jest częścią pozytywnego myślenia, nie zaś pustymi przechwałkami.

Po co myśleć o sobie dobrze?

Pozytywne myślenie wpływa przede wszystkim na postrzeganie własnej osoby oraz otoczenia. Prowadzi do podniesienia samooceny, spojrzenia na siebie w zupełnie innym świetle i uwierzenia we własne możliwości. Kto, jeśli nie my sami, mamy w siebie wierzyć?

4 KOMENTARZE

  1. Za mało myślę o sobie, wiekszość moich myśli – jest o rodzinie. Ogólnie myślę o sobie dobrze, staram się żyć zgodnie z zasadami, pomagam bliskim, za mało dbam o siebie, bo nie starcza mi juz sił. Trzeba to jednak poprawić 🙂

  2. Filo masz to samo co ja. Musimy to zmienić w sobie. O zasady masz to co ja. Fajna sprawa- pochwalam:)

  3. To ważne aby znajdować czas tylko dla siebie i nie zapominać o swoich zaletach. Co nam da rozpamiętywanie niepowodzeń? Użalanie się nad sobą jeszcze nikomu nie pomogło odnieść sukcesu

    • Masz rację, nie ma co się użalać. A jeśli coś nam nie wyszło to przecież zawsze możemy to zmienić . Ważne jest aby się nie poddawać i dażyć do sukcesów. Wiara w siebie pomaga nam z pewnością osiągać kolejne stopnie naszym zamierzeń.
      Ja zawsze wierzyłam, że będzie lepiej, nawet jak życie mi się waliło. To pomagało mi przetrwać ten najgorszy czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ