Psychologia

Naucz się myśleć dobrze o sobie

Poczucie własnej wartości ma duży wpływ na to, jacy jesteśmy. Jak myśleć i mówić o sobie w pozytywnych kategoriach? Po co w ogóle myśleć pozytywnie?

Poczucie własnej wartości ma duży wpływ na to, jacy jesteśmy. Jak myśleć i mówić o sobie w pozytywnych kategoriach? Po co w ogóle myśleć pozytywnie?

Co to jest pozytywne myślenie?

Czasami wydaje nam się, że powinniśmy być dla siebie bardziej surowi, krytyczni i myśleć o sobie gorzej, niż o innych. Bardzo często jesteśmy z siebie niezadowoleni i nie umiemy dostrzec swoich osiągnięć. Może to prowadzić do zaniżania własnej wartości, niewykorzystywania wszystkich swoich możliwości czy do różnych lęków i fobii społecznych.

Pozytywne myślenie to świadome kierowanie swoich myśli na własne zalety, mocne strony i szukanie w każdej sytuacji dobrych aspektów. To także nierozpamiętywanie błędów, wizualizowanie swoich sukcesów, koncentrowanie się na celach.

Mówienie o własnej osobie dobrze (o swoich sukcesach, talentach, zaletach, planach), o ile jest to poparte faktami, również jest częścią pozytywnego myślenia, nie zaś pustymi przechwałkami.

Po co myśleć o sobie dobrze?

Pozytywne myślenie wpływa przede wszystkim na postrzeganie własnej osoby oraz otoczenia. Prowadzi do podniesienia samooceny, spojrzenia na siebie w zupełnie innym świetle i uwierzenia we własne możliwości. Kto, jeśli nie my sami, mamy w siebie wierzyć?

Wszystko zaczyna się w naszych głowach. Jeśli poczucie wartości wypływa z głębi nas samych, również inni ludzie zaczynają to dostrzegać. Pozytywne myślenie pomaga także walczyć z różnego rodzaju fobiami i lękami społecznymi, np. lękiem przed wystąpieniami publicznymi czy trudnościami z poznawaniem nowych osób. To właśnie niepewność i niska samoocena powodują napięcia i blokady. Wysoka samoocena i dobre mniemanie o sobie niwelują strach przed negatywną oceną otoczenia.

Czy można nauczyć się myśleć pozytywnie?

Zdecydowanie tak! Warto zacząć już od teraz. Najważniejsza jest świadomość, że myślenie i mówienie o sobie w pozytywnym wymiarze nie jest przechwalaniem się, nieskromnością czy zarozumialstwem.

Codziennie rano stań przed lustrem i mów o sobie dobrze. Staraj się kontrolować własne myśli – jeśli przyłapiesz się na negatywnym myśleniu, natychmiast się popraw.

Zamiast nie umiem tego zrobić, na pewno sobie nie poradzę, do niczego się nie nadaję, pomyśl sobie: z pewnością uda mi się znaleźć sposób, aby to zrobić, poradzę sobie, to nie będzie takie trudne, przecież tak wiele potrafię.

Nagradzaj się za każdy sukces pozytywnymi myślami i słowami. I najważniejsze: nie pozwól, aby to inni mówili Ci, co masz o sobie myśleć!

Komentarze (4)

ewalub

2 lata temu

To ważne aby znajdować czas tylko dla siebie i nie zapominać o swoich zaletach. Co nam da rozpamiętywanie niepowodzeń? Użalanie się nad sobą jeszcze nikomu nie pomogło odnieść sukcesu

    linea

    2 lata temu

    Masz rację, nie ma co się użalać. A jeśli coś nam nie wyszło to przecież zawsze możemy to zmienić . Ważne jest aby się nie poddawać i dażyć do sukcesów. Wiara w siebie pomaga nam z pewnością osiągać kolejne stopnie naszym zamierzeń.
    Ja zawsze wierzyłam, że będzie lepiej, nawet jak życie mi się waliło. To pomagało mi przetrwać ten najgorszy czas.

Emilly27k

4 lata temu

Filo masz to samo co ja. Musimy to zmienić w sobie. O zasady masz to co ja. Fajna sprawa- pochwalam:)

filodendron 2

4 lata temu

Za mało myślę o sobie, wiekszość moich myśli – jest o rodzinie. Ogólnie myślę o sobie dobrze, staram się żyć zgodnie z zasadami, pomagam bliskim, za mało dbam o siebie, bo nie starcza mi juz sił. Trzeba to jednak poprawić 🙂

Zostaw komentarz