W najbliższą niedzielę 27 listopada rozpoczyna się Adwent – wyjątkowy czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wyznacznikiem tego okresu jest specjalny kalendarz. Poznajcie najlepsze pomysły na kalendarz adwentowy.

Czas Adwentu

Adwent obejmuje cztery tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie. W tym czasie, w kościołach odbywają się msze roratnie, na które najmłodsi przychodzą z lampionami. Miłym akcentem, szczególnie dla dzieci jest kalendarz adwentowy. Oprócz wieńca, to typowy wyznacznik czasu, pozostałego do świąt. Każdego dnia odkrywa się kolejne okienko, by zobaczyć co w sobie kryje. W sklepach dostępne są typowe kalendarze adwentowe z czekolady, jednak o wiele bardziej wyjątkowe będą te, które przygotujemy samodzielnie. Nasze maluchy z pewnością będą zachwycone z takiej niespodzianki.

Kalendarz adwentowy na sznurku

AdwentKto powiedział, że kalendarz musi być oklepany. Ciekawym pomysłem na kalendarz adwentowy będą woreczki, powieszone na sznurku niczym pranie. W sklepach papierniczych czy pasmanterii dostępne są ozdobne woreczki. Jeśli mamy zdolności manualne, możemy sami takie uszyć. Na każdym z nich przyklejmy liczbę, wyznaczającą dany dzień Adwentu. W każdym woreczku umieszczamy drobny upominek. Może być to ciastko, batonik czy cukierek, a dla starszych dzieci obrazek czy ciekawa sentencja, związana z okresem przedświątecznym. Woreczki wieszamy na sznurku, np. w salonie czy w dziecięcym pokoju.

Kolejka do świąt

adwentowa kolejkaDość oryginalnym pomysłem będzie kolejka. Miłośnicy pojazdów z pewnością mają taką w swoim domu, warto więc wykorzystać zabawkę. Na każdym wagoniku naklejamy kolejne liczby. W środku, podobnie jak w przypadku woreczków umieszczamy drobne upominki czy słodycze. Każdego dnia będzie można opróżniać oraz odczepiać poszczególne wagoniki adwentowej kolejki, która wyznaczy nam kierunek – Boże Narodzenie.

Paczuszki niespodzianki

niespodziankiKalendarz adwentowy to symbol oczekiwania na nadejście świąt Bożego Narodzenia. Do ciekawych jego form z pewnością możemy zaliczyć paczuszki niespodzianki, które łatwo przygotujemy. Z kartonu musimy przygotować niewielkie sześciany. Wzór na tego typu figurę geometryczną znajdziemy w internecie. Kostki możemy wyciąć z kolorowych papierów, rysując na nich liczby. Do każdego sześcianu chowamy drobne słodycze i zaklejamy. Następnie pakujemy każdy w celafon i przewiązujemy wstążką. Paczuszki układamy na komodzie.

Papierowy kalendarz z niespodziankami

papierowyPapierowy kalendarz wcale nie musi zawierać tradycyjnych wyrywanych kartek. Zastąpią je papierowe torebki na śniadanie. Na początek każdą z nich ozdabiamy, w co warto zaangażować dzieci. Możemy ponaklejać na nie gwiazdki, narysować choinki czy inne symbole, związane z Bożym Narodzeniem. Do każde torebki wkładamy słodycze. Następnie przyczepiamy torebki za pomocą drewnianych klamerek, do sznurka, który możemy zamontować przy komodzie czy nad biurkiem.

Katarzyna Antos