noc sztyletników

Do kogo wędruje powieść Adama Węgłowskiego pt. Noc sztyletników?  Nadeszła pora na rozstrzygnięcie konkursu.

Może tożsamości Kuby Rozpruwacza nigdy nie poznamy? Może Londyn ma już taką naturę, że generuje postaci z mgły i mroku, nieuchwytne i straszne, obrastające legendami?

Listopad 1888 roku. Kamil Kord przyjeżdża do Londynu z wizytą do dawno niewidzianego przyjaciela Nikodema Ponara. W tym czasie Kuba Rozpruwacz dokonuje coraz brutalniejszych ataków. W Whitechapel wybucha panika, policja miota się w poszukiwaniu mordercy, a wzajemnym oskarżeniom nie ma końca.

W trakcie własnego śledztwa Kord i Ponar odkrywają wśród polskich emigrantów pewnego sztyletnika. Jaka jest jego rola w tej historii?

 

Wygraj powieść Adama Węgłowskiego pt. Noc sztyletników!

Aby zdobyć jeden z czterech egzemplarzy powieści Adama Węgłowskiego pt. Noc sztyletników, wystarczyło odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • Co sprawia, że niektórzy ludzie potrafią być tak okrutni i brutalnie zabijać innych? Przedstaw swoje zdanie.

  • Jaką inną książkę, która ukazała się nakładem Oficynki, chciałabyś przeczytać? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie może pomóc Ci strona internetowa.

Poniżej przedstawiamy nagrodzone odpowiedzi:

Myślę, że okrucieństwo ludzi bardzo często bierze się z domu. Jeśli dziecko nie zaznało miłości, tylko od początku swojego życia doświadczało przemocy. Widziało, jak ojciec bije matkę albo matka szantażuje emocjonalnie ojca, to młody człowiek nabiera podobnych zwyczajów. Oczywiście nie musi tak się stać. Dużo bowiem zależy od otoczenia dziecka, jeśli ma kontakt z normalnymi rodzinami swoich kolegów z klasy i babcią, która mu okazuje czułość, to istnieje spora szansa, że negatywne przeżycia nie wpłyną na jego późniejsze postępowanie.  Jednak wielu seryjnych morderców miało trudne dzieciństwo, coś w tym musi być. Chętnie zapoznałabym się z książką „Fatum” autorstwa Piotra RowickiegoJoanna C., Nysa.

Myślę, że za brutalnymi morderstwami mogą stać geny, które np. warunkują zwiększoną syntezę pewnych hormonów, które negatywnie oddziałują na psychikę i nasze zachowanie. Czytałam kiedyś o zespole supermężczyzny – taki człowiek ma dwa chromosomy Y i jeden X, przez co jego organizm syntetyzował za dużo testosteronu. Zauważono, że osoby z tym genem częściej stają się seryjnymi mordercami. Gdybym mogła, przeczytałaby książkę Morderstwo w MiłowieJowita S., Gdańsk.

Czasami człowiek obierając jeden cel, widzi tylko to i za wszelką cenę do niego dąży. Zapominając o jakichkolwiek granicach. Nie zważając na ludzi, na zdania ich i innych. Liczy się tylko osiągnięcie celu, nie bierze pod uwagę nawet przegranej…  Nie rozumiem i chyba nigdy nie zrozumiem, jak bezwzględny i okrutny potrafi być człowiek dla drugiego człowieka.  Tom Clancy powiedział : „Ok­ru­cieństwo jest bro­nią tchórzy, a ci którzy się go do­puszczają, wiedzą to równie dob­rze jak ci, którzy muszą je znosić”. Chciałabym przeczytać książkę: ,,PRUSKA ZAGADKA”, PIOTR SCHMANDT, 2014, OFICYNKA, ponieważ mam ochotę na znakomity retro kryminał, który przeniesie mnie do 1901 roku i oczaruje klimatem niedużego miasteczka leżącego w Prusach Zachodnich Anna P.

Za okrutnymi postępkami ludzi stoi brak miłości. Ci, którzy czują się kochani, nigdy nie krzywdzą innych, ponieważ wiedzą, jak ważne jest dzielenie się dobrem z drugim człowiekiem.  Psychopatyczni mordercy to w głównej mierze jednostki zakompleksione, które chcą choć przez chwilę poczuć, że mają realną władzę nad czyimś życiem. Zainteresowała mnie książka Morderstwo na mokradłachKarolina Z., Kraków.

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.