Drugi koniec świata

Pora na ogłoszenie wyników konkursu z nową powieścią Małgorzaty Sobieszczańskiej pt. Drugi koniec świata od Wydawnictwa Literackie!

Jest rok 1938. W Mirabilii pod Nowogródkiem mieszkają obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy i Żydzi. Są wśród nich gospodarze, jest pisarz ikon, żydowski skryba, szeptucha i jurodiwy. I dwie siostry – Olga, która chce tylko przyzwoicie przeżyć swoje życie, oraz Joanka, marząca o tym, by zostać aktorką. Świat, który miał trwać wiecznie, nieoczekiwanie kończy się we wrześniu 1939 roku, gdy do Nowogródka wkraczają Rosjanie. Kilkadziesiąt lat później, we współczesnej Warszawie, poznajemy Joasię, wnuczkę jednej z sióstr. Skończyła właśnie wydział aktorski i walczy o pracę w zawodzie. Śni jej się wielka kariera, a tymczasem nie zawsze stać ją na opłacenie czynszu. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję zagrania epizodu w filmie fabularnym. Wszystko jednak przebiega zupełnie inaczej, niż przypuszczała…

Drugi koniec świata to opowieść o pasji i sile przetrwania na przekór wszystkiemu, o sztuce i miłości, o naszej bezradności wobec zła i ulotności istnienia. Czy sami kształtujemy nasz los, czy jest on już zdeterminowany genami, miejscem i czasem urodzenia? Przedwojenny Nowogródek i tętniąca życiem współczesna Warszawa – w nowej powieści Małgorzaty Sobieszczańskiej te światy doskonale się przeplatają. Autorka po raz kolejny udowadnia, że jak mało kto potrafi pisać o ludziach, ich sile, wytrwałości, marzeniach i namiętnościach.

Wygraj powieść Małgorzaty Sobieszczańskiej pt. Drugi koniec świata!

Aby zdobyć jeden z trzech egzemplarzy powieści Małgorzaty Sobieszczańskiej pt. Drugi koniec świata, wystarczyło odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Jakie znaczenie ma dla Ciebie miejsce urodzenia?

Spośród nadesłanych odpowiedzi nagrodziliśmy najciekawsze. Poniżej prezentujemy laureatki konkursu.

Irena J.: Miejsce urodzenia to moje miejsce zamieszkania, mała ojczyzna, do której jestem bardzo przywiązana. To nie tylko miejsce, ale ludzie i historia, zupełnie jak w powieści Pani Sobieszczańskiej. Nie wyobrażam sobie życia w innym mieście czy kraju, niż tam, gdzie się urodziłam. Tutaj zrodziły się najpiękniejsze moje wspomnienia i mam nadzieję, że przede mną jeszcze wiele wspaniałych chwil. 

Magdalena R.: Moje miejsce urodzenia, czyli Wrocław ma dla mnie ogromne znaczenie, ponieważ po latach mieszkania w zupełnie innym regionie, powróciłam w rodzinne strony. Teraz spacer między starówkami czy podziwianie kaczek na Wyspie Słodowej to dla mnie codzienność, przyjemna, piękna i taka moja. Wrocław to moje miasto i w nim zostaję!

Sylwia U.: Miejsce urodzenia jest dla mnie wyjątkowe z wielu względów. Po pierwsze to małe malownicze miasteczko, a po drugie to miejsce, do którego chętnie wracam. I choć nie ma już szpitala w którym się urodziłam, ani szkoły do której chodziłam, wciąż są zabytki, budynki czy ulubione sklepy, które chętnie odwiedzam. Są też ludzie, którzy tworzą to miejsce i to jest niesamowite. Za każdym razem, kiedy tam przyjeżdżam czuję, że jestem w domu. Każdemu życzę takiego miejsca na ziemi. 

Gratulujemy  i zachęcamy do udziału w pozostałych konkursach!