Pomimo iż żyjemy w XXI wieku, nadmierna potliwość wciąż stanowi temat tabu. Osoby dotknięte tą przypadłością obawiają się, że otoczenie zauważy mokre plamy pod ich pachami i negatywnie na nie zareaguje. Na szczęście z nadmierną potliwością można skutecznie walczyć.
Nie bez powodu zostaliśmy obdarzeni przez naturę dużą ilością gruczołów potowych, mają one za zadanie chłodzić organizm i chronić go przed przegrzaniem. Niestety, czasem pojawiają się zaburzenia i nasze ciało zalewa pot, chociaż w pomieszczeniu panuje niska temperatura. Gdy organizm funkcjonuje prawidłowo, nasze gruczoły wytwarzają ok. litr potu w skali dnia. Problem pojawia się, gdy ilość ta zwiększa się do kilku litrów. Gdy zaobserwujemy u siebie nadmierną potliwość, powinniśmy zapisać się na wizytę u specjalisty.
Nadmierna potliwość czy zjawisko fizjologiczne?
Nie zawsze, gdy mamy do czynienia z sytuacją, że nasz organizm wytwarza kilka litrów potu w ciągu doby, obserwuje się zjawisko patologiczne. Gruczoły potowe pracują na zwiększonych obrotach podczas wysiłku fizycznego, pobytu w saunie oraz w upalne, wilgotne dni. Ponadto nadmierną potliwość często obserwuje się u osób w okresie dojrzewania, menopauzy i andropauzy. Dieta również nie pozostaje bez znaczenia dla funkcjonowania naszego organizmu. Nadmiernemu wydzielaniu potu sprzyjają takie czynniki jak pikantne potrawy, alkohol czy mocna kawa. Coraz częściej zdarza się jednak, iż za mokrymi plamami na ubraniach stoi stres.
Najwięcej potu wytwarzają gruczoły umiejscowione w okolicy pach, dłoni i stóp. Czasem zdarza się jednak, że mokre plamy pojawiają się na nogach, twarzy czy szyi. Nadmierna potliwość to problem, o którym wstydzimy rozmawiać się nawet z najbliższymi. Niesłusznie, bowiem przypadłość ta, choć krępująca, nie jest zaraźliwa. Ponadto wśród naszych krewnych i przyjaciół też można spotkać osoby borykające się z nadmierną potliwością. Dzięki szczerej rozmowie możemy poznać sposoby radzenia sobie z mokrymi plamami, które zostały dogłębnie przetestowane przez naszych przyjaciół.
Czy pot posiada zapach?
Wbrew obiegowej opinii pot nie ma nieprzyjemnej woni. Jest to wydzielina całkowicie bezzapachowa, która składa się z wody i chlorku sodu, czyli popularnej soli kuchennej. Niestety, w miarę upływu czasu pot staje się pożywką dla bakterii i grzybów, w rezultacie pojawia się przykra woń. Na szczęście temu niekorzystnemu zjawisku można zapobiec, stosując odpowiednio dobrane kosmetyki. Dezodoranty i antyperspiranty nie blokują pracy gruczołów potowych, ale za ich sprawą pot nie daje się we znaki naszemu węchowi.
Niestety, antyperspiranty, choć w znacznym stopniu ograniczają ilość wydzielanego potu, nie rozwiązują problemu całkowicie. Tego typu preparaty stosuje się miejscowo, toteż redukują pracę gruczołów zlokalizowanych w obrębie pach. Co jednak począć z mokrymi plamami na twarzy, nogach i plecach? W sytuacji, gdy mamy do czynienia z mocno nasilonym problemem nadmiernej potliwości, warto skonsultować problem z lekarzem. Czasem mokre plamy na ubraniach stanowią jeden z objawów poważnej choroby np. nadczynności tarczycy. Lecząc schorzenie będące przyczyną nadmiernej potliwości, możemy pozbyć się krępującego problemu raz na zawsze. Jeśli lekarz wykluczy poważne choroby, warto zaopatrzyć się w specjalne tabletki opracowane z myślą o osobach, których problemem jest nadmierna potliwość.
Irmina Cieślik