Rodzina

Jak przekonać dziecko do nauki?

jak-przekonac-dziecko-do-nauki

Początek roku szkolnego mamy już za sobą. Nie każde dziecko chętnie zasiada do książek, co może okazać się problemem. Jak przekonać dziecko do nauki?

Szkoła – przykra konieczność

Szkoła jest nieodłączną częścią życia dziecka. Przychodzi czas, gdy trzeba spakować tornister i przekroczyć mury szkoły. Niestety, nie wszystkie dzieci robią to z ochotą. Bywają przypadki, że perspektywa nauki staje się koszmarem dnia codziennego. Dziecko nie chce się uczyć a nawet chodzić do szkoły. Koledzy i zabawa przysłaniają mu konieczność zdobycia wykształcenia. Negatywne postrzeganie szkoły jest obserwowane nie tylko u tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z edukacją.

Jak przekonać dziecko do nauki?

Przekonanie dziecka do nauki wcale nie musi być trudne. Wystarczy kilka sposobów, aby nasza pociecha zmieniła swój stosunek do nauki i chętniej zaglądała do książek. Powodem niechęci może być brak rówieśników. W szkole dzieci nie brakuje a to przecież potencjalni koledzy i koleżanki. Często bywa, że dziecko, przychodząc do nowej szkoły ma problemy z zaaklimatyzowaniem się. Alienuje się od grupy, nie chce się uczyć a nawet chodzić do szkoły. Być może kolega ze szkolnej ławki stanie się osobą, która ułatwi kontakt dziecka z grupą i tym samym poprawę jego samopoczucia. Warto zadbać, aby dziecko miało w domu odpowiednie miejsce do nauki. Przytulny kącik, z dobrze oświetlonym biurkiem i właściwymi przyborami zachęci do spędzania w nim owocnego czasu. Przyczyn niechęci możemy także szukać w braku zainteresowania. Lekcje mogą wydawać się nudne. Dodatkowe zajęcia bazujące na ciekawych eksperymentach mogą sprawić, że naszemu maluchowi spodoba się do tej pory nudna matematyka. Warto poszukać alternatywnych form zajęć pozalekcyjnych, które dodatkowo rozwiną umiejętności i poszerzą horyzonty. Nauka stanie się o wiele przyjemniejsza i ciekawsza. Dobrym sposobem są również gry edukacyjne. Powstaje coraz więcej programów, które pomagają w uczeniu. Multimedialne gry i zabawy są formą nauki i rozrywki. Wiele nośników jest dołączanych do książek. Wystarczy sprawdzić co kryje się na tych, często ignorowanych nagraniach. Internet to także źródło programów naukowych i doświadczeń. Film na temat danego zjawiska geograficznego czy życia zwierząt może okazać się początkiem fascynacji daną nauką.alternatywna-nauka

Sposobów przekonania dziecka do nauki jest wiele. Odrobina kreatywności, nietypowych metod i alternatywnej nauki może nawet najbardziej opornego malca przekonać do zainteresowania nauką. Wtedy chodzenie do szkoły stanie się czystą przyjemnością a problemy z uczeniem się szybko znikną.

Komentarze (5)

Emilly27k

7 lat temu

Nic na siłę, ale dziecko musi samo chcieć się uczyć.

sirena46

7 lat temu

Nie miałam specjalnych kłopotów z nauką dzieci. Ukończyli wyższe studia, ale wiadomo, że jest tyle ciekawszych rzeczy do zrobienia np. komputer,gry, że dzieci nieraz nie mają ochoty się uczyć.

Karola

7 lat temu

Teraz jest tyle możliwości i alternatywnych sposobów nauki, że nic tylko z nich korzystać!

eve

7 lat temu

dziecko w tym wieku nie rozumie ze uczy sie dla siebie ,tylko mysli ze bedzie nagroda ,albo zrobi przyjemnosc mamie ,do wszystkiego trzeba dojrzec ,do nauki tez

filodendron 2

7 lat temu

Na szczęście moje dziecko uczyło sie dobrze i nigdy nie miało problemów z nauką, ale z racji mojego zawodu miałam kontakt z dziećmi nie chcącymi sie uczyć i powiem ,że skutkowała dobroć, miłe słowo, zachęcanie, dawanie nowych szans.

Zostaw komentarz