mundial w rosji

Już dziś rozpoczyna się Mundial 2018, tę wielką imprezę sportową w tym roku organizuje Rosja. Przyznanie tak prestiżowej imprezy naszym wschodnim sąsiadom od początku budzi spore kontrowersje.  Rosja bowiem kupiła Mundial, a jakby tego było mało, od lat ma problem z przestrzeganiem praw człowieka. Do tego doszła zbrojna agresja na Ukrainę.  Czy Polska ma szanse wyjść z grupy?

Polska w grupie śmierci?

Polska znajduje się w grupie z Kolumbią, Japonią i Senegalem. Z tymi krajami nie graliśmy w przeszłości zbyt często. Kolumbia świetnie radziła sobie w poprzednim turnieju. Piłkarze z tego kraju grają w europejskich ligach, w klubach, które uchodzą za najlepsze na świecie.  Zakup jednego z nich to wydatek rzędu co najmniej kilku milionów euro. Nie jest to zatem słaba drużyna, a z racji, że pochodzi z cieplejszych regionów świata, na pewno ma nieco lepszą kondycję i wytrzymałość. Podobnie sprawa wygląda z Senegalem. Piłkarze z krajów afrykańskich pragną się wybić i zyskać szansę na rozwój w jakimś europejskim klubie piłkarskim. Dla Senegalczyków to prawdziwa szansa na odmianę dotychczasowego życia. Mają oni olbrzymią wolę walki i zwycięstwa. Japonia wydaje się najłatwiejszym przeciwnikiem dla Polaków, ale ona też może zaskoczyć. To kraj ludzi zdeterminowanych i ukierunkowanych na sukces. Choć Polska zajmuje wysokie miejsce w klasyfikacji FIFA, to może równie dobrze wyjść, jak i ugrzęznąć w grupie.

Polacy, od czasów Górskiego, nie odnoszą zbyt dużych sukcesów na Mundialu. Przebudzenie dla polskiej reprezentacji nastąpiło dwa lata temu, podczas Euro we Francji. Na Mundialu dawno nie graliśmy, a w Korei i Japonii nie wyszliśmy nawet z grupy. Czy ten rok będzie szczęśliwy dla reprezentacji, której kapitanem jest Robert Lewandowski? O tym przekonamy się już w najbliższy wtorek o godzinie 17. Wtedy to Polska zagra z Senegalem. Pierwsze punkty mogą podbudować morale zespołu.

Mundial 2018 – ceremonia otwarcia

Podczas ceremonii otwarcia zaplanowanej na godzinę 16:30 Rosja chce przedstawić światu swoje tradycje. Szykuje się kolejne widowisko na światowym poziomie. Gospodarz turnieju zagra dziś inauguracyjny mecz z Arabią Saudyjską. Nasi wschodni sąsiedzi nie są faworytem spotkania. W opinii dziennikarzy sportowych uchodzą za najsłabsze ogniwo tegorocznego Mundialu.  Rosjanie mają starą kadrę, którą powinni odmłodzić. Na dodatek zawodnikom brakuje kondycji. Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że od czasów Euro 2016, gdzie w szatni Rosjan znajdowano puste puszki po piwie, podniesiono morale drużyny.

Czy Portugalia, obecny mistrz Europy, sięgnie także po złoto w trakcie Mundialu w Rosji? Zdaniem dziennikarzy ekipa Cristiano Ronaldo jest na to za słaba. Z drugiej strony niewiele osób zakładało, że to właśnie Portugalia podniesie Puchar w Paryżu.