Kobieta na rynku pracy Styl życia

Molestowanie seksualne w pracy

Czym jest molestowanie seksualne? Jak szeroki zasięg obejmuje? Jak sobie z tym radzić? O tym w niniejszym artykule. A także o tym, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy.

Czym jest molestowanie seksualne? Jak szeroki zasięg obejmuje? Jak sobie z tym radzić? O tym w niniejszym artykule. A także o tym, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy.

Skala zjawiska

Molestowanie seksualne jest coraz częściej występującym zjawiskiem. Dotyka ono przede wszystkim kobiety, choć również i mężczyźni także stają się obiektami takich zachowań. Sporadycznie, choć także coraz częściej, pojawiają się przypadki molestowania przez osobę o tej samej płci.

Czym właściwie jest molestowanie seksualne?

Ważne, aby wiedzieć czy jest molestowanie, bowiem wtedy możemy zawczasu chronić siebie i reagować na złe zachowanie współpracownika czy szefa. Molestowanie seksualne to każde zachowanie, które ma wydźwięk seksualny lub które odnosi się do płci pracownika. Osoba molestująca może więc molestować werbalnie lub pozawerbalnie. Celem molestowania jest naruszenie poczucia bezpieczeństwa, poniżenie człowieka czy naruszenie i zniszczenie jego godności.

Molestowanie w pracy

Niestety, wiele kobiet w swoim miejscu pracy ma do czynienia z tym zjawiskiem. Wszelkie zachowania, które można określić jako molestowanie, są zachowaniami niezgodnymi z prawem i nie powinny w ogóle mieć miejsca w miejscu pracy. Jeśli więc koledzy z pracy komentują rozmiar twojego biustu bądź poklepują po pośladkach, a Ty na żadne z tych zachowań się nie zgadzasz, to wtedy mówimy o molestowaniu seksualnym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile typowych zachowań pracowników jest molestowaniem.

Dodatkowo, w Polsce panuje pewnego rodzaju przyzwolenie na złe zachowania mężczyzn, a jeśli kobieta protestuje, to często jest zbywana stwierdzeniem, że to tylko żarty. Pamiętajmy – nie można niczego robić wbrew woli innym!

Molestowanie w pracy – co dalej?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że nie jesteśmy bezbronne. Musimy zacząć od głośnego wyrażenia swojego zdania. Czasami samo poinformowanie innych, że nie zgadzamy się na komentowanie naszego wyglądu czy „przypadkowe” ocieranie podczas robienia kawy, już wystarczy. Jeśli to nie wystarczy, to musimy koniecznie podjąć dalsze działania. Zacznijmy od zbierania dowodów (maile, sms-y od sprawcy, nagrywanie rozmów) oraz świadków, którzy potwierdzą dane sytuacje. Później do pracodawcy kierujemy pismo z prośbą o zajęcie stanowiska w naszej sprawie. Jeśli pracodawca nie rozwiąże tego problemu, wtedy kierujemy sprawę do sądu. Warto też skontaktować się z jakąś kobiecą organizacją (np. Fundacja Centrum Praw Kobiet). Pracownicy takich fundacji często stykają się z takimi sprawami, więc udzielą nam rzetelnych informacji oraz podpowiedzą, co mamy zrobić.

Zawsze powinnyśmy reagować na takie sytuacje. Nie wolno udawać, że nie ma problemu. Dziś ofiarą jest nasza koleżanka, a jutro to możemy być my. I nie bójmy się mówić o tym głośno i szukać pomocy. To sprawca jest winny, nie my. Nie dajmy sobie tego wmówić.

Sabina Sosnowska

Komentarze

eve

7 lat temu

tak to niestety bywa z tym molestowaniem,kobiety sa czesto na nie narazone niestety w pracy pod presja

Zostaw komentarz