Czym jest molestowanie seksualne? Jak szeroki zasięg obejmuje? Jak sobie z tym radzić? O tym w niniejszym artykule. A także o tym, jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy.

Skala zjawiska

Molestowanie seksualne jest coraz częściej występującym zjawiskiem. Dotyka ono przede wszystkim kobiety, choć również i mężczyźni także stają się obiektami takich zachowań. Sporadycznie, choć także coraz częściej, pojawiają się przypadki molestowania przez osobę o tej samej płci.

Czym właściwie jest molestowanie seksualne?

Ważne, aby wiedzieć czy jest molestowanie, bowiem wtedy możemy zawczasu chronić siebie i reagować na złe zachowanie współpracownika czy szefa. Molestowanie seksualne to każde zachowanie, które ma wydźwięk seksualny lub które odnosi się do płci pracownika. Osoba molestująca może więc molestować werbalnie lub pozawerbalnie. Celem molestowania jest naruszenie poczucia bezpieczeństwa, poniżenie człowieka czy naruszenie i zniszczenie jego godności.

Molestowanie w pracy

Niestety, wiele kobiet w swoim miejscu pracy ma do czynienia z tym zjawiskiem. Wszelkie zachowania, które można określić jako molestowanie, są zachowaniami niezgodnymi z prawem i nie powinny w ogóle mieć miejsca w miejscu pracy. Jeśli więc koledzy z pracy komentują rozmiar twojego biustu bądź poklepują po pośladkach, a Ty na żadne z tych zachowań się nie zgadzasz, to wtedy mówimy o molestowaniu seksualnym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile typowych zachowań pracowników jest molestowaniem.