Nowi koledzy
Niektóre dzieci wolniej nawiązują kontakty towarzyskie niż inne. Otaczają się sprawdzonymi kolegami, do nowych podchodzą z dużą rezerwą. Jeśli zauważymy, że nasza pociecha nie jest duszą towarzystwa, możemy ułatwić jej start. Niektórzy rodzice przy wyborze podstawówki kierują się dziecięcymi przyjaźniami. W miarę możliwości starajmy się nie rozdzielać maluchów, które są ze sobą związane emocjonalnie. Dojazdy wymagają wielu wyrzeczeń, ale mamy pewność, iż dziecko nie będzie samotne. Z czasem pozna nowych kolegów, ale zanim to nastąpi maluch może czuć się samotny.
Przemoc w szkole
Rodzice często boją się o bezpieczeństwo swoich pociech. Media nieustannie informują o zdemoralizowanych dzieciach, które nie mają żadnych oporów. Niektóre z nich posuwają się do przemocy, aby osiągnąć cel. W związku z tym warto przygotować malucha na wypadek, gdyby na swojej drodze spotkał agresywnych kolegów. Zaszczepmy w dziecku asertywność. Sztuka mówienia „nie” i pewność siebie odgrywają niezwykle istotną rolę. Ofiarami przemocy zazwyczaj padają spokojne, ciche dzieci, które można łatwo zastraszyć. Nasza pociecha powinna znać zasady postępowania w trudnych sytuacjach. Należy jej uświadomić, iż z każdym problemem może zwrócić się do rodziców i nauczycieli.
Niektóre matki popełniają poważny błąd, dzieląc się swoimi obawami z dzieckiem. Nieświadomie zniechęcają dziecko do szkoły. Maluch traktuje ją jako mroczne, obce miejsce, do którego trafił za karę. Jeśli chcemy uniknąć problemów związanych z nauką, przekonajmy pociechę, że szkoła otwiera przed nim wiele możliwości. Pozna w niej nowych kolegów i nauczy się wielu ciekawych rzeczy.