W obecnych czasach kładzie się duży nacisk na edukacje seksualną. Jednym z ważniejszych jej filarów jest dział dotyczący zdrowia, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Pierwszą osobą w życiu młodej dziewczyny, do której może się zwrócić z pytaniami dotyczącymi intymności, jest jej mama. Oto kilka ważnych informacji, które powinna przekazać swojej córce.
Na początku kilka słów o budowie i fizjologii układu rozrodczego
Najlepiej zacząć od podstawowych rzeczy. Choć jest to zawarte w programie nauczania, warto upewnić się, że znamy swoją anatomię, która jest nieco bardziej skomplikowana od męskiej. Miedzy innymi dlatego, że organizm kobiety musi być gotowy nie tylko na przyjęcie zarodka, ale także na jego utrzymanie i odżywianie przez 9 miesięcy. Warto wspomnieć nieco o hormonach i cyklu menstruacyjnym. W pierwszej połowie cyklu przeważa estrogen, który sprawia, że mamy dużo energii i czujemy się atrakcyjne, w drugiej zaś progesteron, który przygotowuje nasze ciało na przyjęcie zarodka i może powodować zatrzymywanie wody w organizmie. Świadomość na temat budowy własnego ciała i jego fizjologii pomaga w identyfikacji ewentualnych chorób oraz późniejszych rozmowach z lekarzem.
Codzienna higiena
Warto przekazać swojej córce kilka zasad dotyczących higieny miejsc intymnych. Przede wszystkim to, że podczas mycia kierujemy swoje ruchy od sromu w kierunku odbytu. Ograniczamy tym sposobem roznoszenie bakterii bytujących w okolicy odbytu, które mogą być źródłem infekcji. Nie dotyczy to tylko mycia, ale także osuszania i pocierania tych okolic. Do mycia okolic intymnych można używać tego samego preparatu, który stosujemy na całe ciało. Najlepiej, gdyby był pozbawiony czynników drażniących. Warto pamiętać, że myjemy tylko okolice zewnętrzne zarówno rano, jak i wieczorem. Kiedy mamy miesiączkę – po każdej zmianie podpaski lub tamponu. W tym przypadku wskazany jest umiar. Nadmierna higiena może zaburzać prawidłową florę bakteryjną i sprzyjać infekcjom.
Okres nie musi boleć
Wbrew powszechnej opinii miesiączka nie musi wiązać się z silnym bólem i zmarnowanym dniem. Obecnie, dzięki dostępności leków przeciwbólowych, możemy się przed tym uchronić. Gdy tylko pojawi się ból miesiączkowy, utrudniający nam codzienne funkcjonowanie, należy sięgnąć po skuteczny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które ograniczają uwalnianie prostaglandyn odpowiedzialnych za pojawienie się bólu miesiączkowego. Do tej grupy leków zalicza się Ketesse 25, który jest dostępny bez recepty. Plusem tego preparatu jest szybki początek działania przeciwbólowego i możliwość stosowania przed posiłkiem.
Jak spać, to tylko w bawełnie
Od najmłodszych lat warto uczyć, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, powinni spać w przewiewnych piżamach, najlepiej bawełnianych i koniecznie bez bielizny. Chroni to przed przegrzaniem i ogranicza rozwój infekcji intymnych. W przypadku chłopców zmniejsza to ryzyko nadmiernej ekspozycji jąder na zbyt wysoką temperaturę, co może wpływać na jakość produkowanego nasienia. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku bawełniane koszule nocne.