Tabletki antykoncepcyjne zrewolucjonizowały życie milionów kobiet. Dzięki nim panie odzyskały kontrolę nad swoją płodnością i mogą czerpać radość z seksu bez obaw. Odpowiednio stosowana antykoncepcja hormonalna chroni kobiety przed niechcianą ciążą. U nas dowiesz się, jakie leki osłabiają tabletki antykoncepcyjne i zwiększają ryzyko zapłodnienia.
Niektóre leki nie tylko mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, ale też wchodzić z nimi w interakcje, których efektem są niepożądane objawy – nieregularne miesiączki, bóle w podbrzuszu, zawroty głowy. Jeśli zabezpieczasz się, przyjmując pigułki, poinformuj o tym lekarza przed wypisaniem recepty. Niektóry medykamenty, w tym takie, które sprawiają wrażenie niewinnych, mogą bowiem osłabiać tabletki antykoncepcyjne. Podczas ich przyjmowania należy stosować podwójne zabezpieczenie i oprócz przyjmowania pigułek korzystać dodatkowo z prezerwatyw. Lekarz dysponując wiedzą o przyjmowanych przez pacjentkę tabletkach antykoncepcyjnych, może też dobrać takie leki, aby nie wchodziły one w interakcje z hormonami. Zasada informowania specjalisty o zażywanych medykamentach powinna działać w obie strony. Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki np. na cukrzycę, poinformuj o tym ginekologa. Być może osłabiają one działanie tabletek antykoncepcyjnych, a ty nie chcesz przecież zajść w nieplanowaną ciążę.
Jakie leki osłabiają tabletki antykoncepcyjne?
W niniejszym artykule przybliżamy tylko niektóre leki, które osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętaj, że brak jakiegoś medykamentu na naszej liście nie oznacza, że możesz go stosować bez obaw o interakcję z hormonami. Dla własnego bezpieczeństwa bezwzględnie przestrzegaj zasady informowania specjalisty o wszystkich stosowanych medykamentach i suplementach diety. Tak, te ostatnie czasem też osłabiają tabletki antykoncepcyjne.
Wśród leków, które osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych wymienia się antybiotyki, leki antywirusowe, antydepresanty, leki przeciwgrzybicze oraz środki przeciwbólowe przyjmowane w nadmiarze. Tak, nawet niewinne tabletki z ibuprofenem, które każdy może nabyć w kiosku na swoim osiedlu, mogą znosić działanie antykoncepcyjne przyjmowanych przez ciebie pigułek.
Interakcje antybiotyków z tabletkami antykoncepcyjnymi
Antybiotyki to leki, które osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych. Takie działanie wykazują wszystkie tego typu medykamenty, przy czym w zależności od rodzaju substancji czynnej stopień nasilenia interakcji wykazuje pewne różnice. Wśród antybiotyków, które w największym stopniu znoszą działanie antykoncepcyjne pigułek, wymienia się: amoksycylinę, tetracyklinę i rifampicynę. W związku z tym należy uczulić lekarza na fakt, iż stosuje się doustną antykoncepcję hormonalną. Amoksycylina to antybiotyk, który stosuje się przy infekcjach bakteryjnych dróg oddechowych, moczowych, ucha środkowego oraz migdałków podniebiennych. Z kolei tetracykliny podaje się osobom, które zmagają się z trądzikiem i stanami zapalnymi skóry. Przyjmowanie rimfapicyny zaleca się pacjentom chorym na gruźlicę oraz borykającym się z poważnymi zakażeniami wywołanymi przez gronkowce (bakterie z rodzaju Staphylococcus).
Szczególnie niewskazane jest przyjmowanie antybiotyków podczas owulacji, czyli ok. 14 dnia cyklu. Jeśli z powodu infekcji musisz sięgać po te leki, pamiętaj o stosowaniu podwójnego zabezpieczenia. Warto pomyśleć o użyciu prezerwatywy lub środków plemnikobójczych. Niestety, doustne przyjmowanie antybiotyków osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych i tym samym zwiększa ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę.
Paracetamol a pigułki antykoncepcyjne
Paracetamol to lek przeciwbólowy, po który chętnie sięgamy przy pierwszych objawach przeziębienia. Wtedy też wiele z nas go nadużywa w nadziei, że w ten sposób zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji. Niestety, paracetamol stosowany w nadmiarze osłabia działanie antykoncepcyjne stosowanych pigułek. Ponadto należy pamiętać, iż związek ten wchodzi w skład różnego rodzaju preparatów, w tym proszków, które po rozpuszczeniu w wodzie podaje się osobom, które skarżą się na objawy grypy. W związku z tym dokładnie czytaj skład leków i wyrobów medycznych, które zażywasz. W przypadku środków dostępnych bez recepty warto poinformować farmaceutę o przyjmowanych tabletkach antykoncepcyjnych. Pomoże on zapobiec niepożądanym interakcjom.
Inne leki, które osłabiają tabletki antykoncepcyjne
Jakie leki osłabiają tabletki antykoncepcyjne? Wiemy już, że takie działanie wykazują antybiotyki i paracetamol. Działanie antykoncepcyjne przyjmowanych pigułek znoszą też leki antydepresyjne oraz środki poprawiające nastrój, które są dostępne bez recepty. Potencjalne zagrożenie niosą ze sobą też herbaty i preparaty ziołowe zawierające dziurawiec. Składniki zawarte w tej roślinie zielarskiej wzmagają perystaltykę jelit i tym samym utrudniają wchłanianie hormonów do krwi. Uważać należy także na leki przeciwgrzybicze, a szczególnie na te, które zawierają gryzeofulwinę. Specjaliści zalecają, aby osoby zwalczające infekcje grzybicze korzystały z dodatkowych metod antykoncepcyjnych. W ich przypadku bowiem ochrona, jaką zapewniają tabletki antykoncepcyjne, może okazać się niewystarczająca.
Lidia Kowalczuk