Zarówno kręgarz, jak i fizjoterapeuta zajmują się manipulacją różnorodnych struktur układu ruchu, w tym kręgosłupa. Profesje różnią się jednak pod wieloma względami. Charakteryzuje je inne podejście do problemu zdrowotnego i używanie odmiennych metod eliminacji objawów.
Kim jest kręgarz i na czym polega kręgarstwo?
Kręgarz to potoczne określenie na osobę świadczącą usługi z zakresu manipulacji strukturami mięśniowo-nerwowo-kostnymi układu ruchu, szczególnie kręgosłupa, w celu poprawy jakości życia i samopoczucia, a także eliminacji dolegliwości bólowych i przywrócenia utraconych sprawności motorycznych grzbietu. Kręgarzami nazywani są głównie chiropraktycy, osteopaci oraz terapeuci manualni i fizjoterapeuci, jednak nie należy utożsamiać ich ze sobą i używać nazewnictwa zamiennie. Pomimo przyświecających dziedzinom medycznym zbliżonych celów terapeutycznych profesje różnią się pod wieloma względami, przede wszystkim odmiennym podejściem do problemu zdrowotnego oraz metodologią pracy. Z grupy zawodów zajmujących się manualnym leczeniem układu ruchu i poznawaniem jego wpływu na funkcjonowanie motoryczne reszty ciała wyróżnić warto kręgarstwo.
Kręgarstwo stanowi rodzaj quasi-leczniczej dziedziny, której istotą jest korekcja zaburzeń szkieletowo-mięśniowych poprzez odpowiednie chwyty manualne. Kręgarz, pracując z pacjentem, skupia się na rozluźnieniu różnorodnych struktur stawowych, głównie kręgosłupa, przywracając im prawidłową elastyczność i ruchomość oraz uwalniając uciśnięte zmianami zwyrodnieniowymi tkanki. Manipulując odpowiednio aparatem ruchu, przywraca mu fizjologiczne ułożenie, czemu nierzadko towarzyszą słyszalne trzaski o głębokim tonie. Medycyna naturalna cieszy się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na nieinwazyjne metody leczenia i łagodzenie dokuczliwych dolegliwości bez konieczności stosowania chemicznych środków farmaceutycznych.
Fizjoterapia w walce z bolącym kręgosłupem
Fizjoterapia to nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi wykorzystującymi w procesie terapeutycznym zarówno oddziaływanie manualne, jak i różnorodne bodźce fizykalne występujące w środowisku człowieka, w tym czynniki termiczne, kinetyczne, elektryczne, świetlne, mechaniczne oraz chemiczne w celu poprawy zdolności szeroko pojętego funkcjonowania psychofizycznego pacjenta. Fizjoterapeuta może świadczyć swoje usługi rehabilitacyjne osobom zmagającym się z różnego rodzaju wrodzonymi zaburzeniami ruchowymi bądź nabytymi niepełnosprawnościami powstałymi w wyniku nieszczęśliwych wypadków, a także jako efekt choroby czy proces starzenia się.
- Poza diagnostyką funkcjonalną i planowaniem leczenia do zadań fizjoterapeuty należy także:
- prowadzenie fizykoterapii, kinezyterapii, masażu oraz terapii manualnej;
- dobieranie zaopatrzenia ortopedycznego;
- nauka pacjenta w zakresie korzystania ze sprzętu;
- popularyzowanie zachowań prozdrowotnych;
- kształtowanie mechanizmów kompensacyjnych i adaptacji do zmienionego potencjału motorycznego pacjenta.
W walce z bólem kręgosłupa pomoże zarówno fizjoterapeuta, jak i kręgarz, jednak metody ich pracy będą znacznie różnić się od siebie, a kompleksowość technik leczniczych wpływa na szybkość ustępowania objawów.