Psychologia

Jak się skupić na pracy?

Jak się skupić na pracy

Chyba każda z nas ma czasem problemy z koncentracją. Dzieje się tak po nie najlepiej przespanej nocy, ale też wtedy, gdy ktoś non stop dobija się do nas z SMS-ami. Jak się skupić na pracy? Co zrobić, aby pracować efektywnie?

Myśl o tym, co robisz w danej chwili

Bardzo często mamy tendencję do wybiegania myślami w przyszłość. Zastanawiamy się, co będziemy jadły na kolację, co zrobimy po pracy, jak poradzimy sobie z trudnym klientem. Na naszych rozważaniach cierpi nasza wydajność i jakość wykonywanej pracy. Najlepiej jest skupić się na tym, co aktualnie robimy. W pełni się temu poświęcić, a następnie przejść do kolejnego punktu dnia.

Pozbądź się rozpraszaczy uwagi

Bardzo wiele rzeczy może rozpraszać naszą uwagę. Może to być telefon, na który ciągle dostajemy SMS-y od koleżanki, której się nudzi.  Przeszkadzać może nam też ciągłe wchodzenie na strony internetowe niezwiązane z naszą pracą.  Zdolność do koncentracji gwałtownie też spada, gdy choć na chwilę wdamy się w pogawędkę z koleżanką z biura.  Dlatego warto położyć telefon gdzieś z boku, w ogóle nie wchodzić na inne strony internetowe, a z rozmowami wstrzymać się do przerwy śniadaniowej.

Przed pracą nie rozpoczynaj fascynujących dyskusji

Bardzo trudno skupić się na pracy, gdy myślami jesteśmy przy ciekawej rozmowie z naszym facetem, którą rano rozpoczęliśmy  drogą SMS-ową. W rezultacie non stop myślisz o tym, co on miał na myśli, ciągle to analizujesz i tracisz na to mnóstwo czasu i energii.  Lepiej wszelkie fascynujące rozmowy zostawić sobie na popołudnie.

Zapisz sobie wszystko, co masz do zrobienia

Jeśli twoja praca nie jest uporządkowana, to w wyniku chaosu łatwo się dekoncentrujesz. Żyjesz w stresie, bo zastanawiasz się, co miałaś jeszcze zrobić. Tego typu kwestie warto uporządkować, spisując je sobie z rana na kartce. Potem po prostu odhaczasz kolejne punkty ze swojej listy i przechodzisz do realizacji kolejnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *