Witamina A nie bez powodu jest określana mianem witaminy młodości. Wykazuje bowiem silną aktywność anti-aging, znacznie spowalniając proces powstawania zmarszczek. Kosmetyki z witaminą A cieszą się coraz większą popularnością. Na rynku można znaleźć ich całkiem sporo, jednak te często różnią się działaniem w zależności od tego, jaką pochodną kwasu retinowego użyto przy opracowywaniu konkretnej formuły.
Spis treści:
- Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą A?
- Kosmetyki z retinolem – działanie anti-aging i przeciwtrądzikowe
- Niestabilna witamina A
- Pochodne witaminy A w kosmetykach – dlaczego są potrzebne?
- Kwas retinowy tylko na receptę
- Stabilne pochodne witaminy A – kuracja retinolem lub retinoidem
- Jak działają estry kwasu retinowego?
- Kosmetyki wegańskie z witaminą A – jak działają?
- Kuracja retinolem a podrażnienie
- Kiedy stosować kosmetyki z witaminą A?
- Co dają nam kosmetyki z retinolem?
- Czy łączyć kosmetyki z witaminą A z kwasami?
Dlaczego warto stosować kosmetyki z witaminą A?
Witamina A jest obecna w żywności. Beta-karoten znajdziemy m.in. w marchewce. Niestety, nasza dieta nie zawsze zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę rozpuszczalną w tłuszczach. Często spożywamy jej za mało, na dodatek ta jest w pierwszej kolejności kierowana do najważniejszych narządów i procesów, które umożliwiają nam przeżycia. Skóra otrzymuje witaminę A na samym końcu, dlatego warto dostarczać ją z zewnątrz w formie kosmetyków.
Kosmetyki z retinolem – działanie anti-aging i przeciwtrądzikowe
Kosmetyki z witaminą A, wbrew obiegowej opinii, nie zostały opracowane wyłącznie z myślą o dojrzałych kobietach, które potrzebują specyfików o silnej aktywności anti-aging. Owszem, opóźniają one procesy starzenia się i redukują widoczność istniejących zmarszczek, ale mogą je też stosować nastolatki. Dlaczego kosmetyki z witaminą A są im zalecane? Wiele młodych osób boryka się z trądzikiem. Pryszcze, zaskórniki, podskórne gule – wszystko to odbiera pewność siebie nastolatkom. Tymczasem to wcale nie musi tak wyglądać. Kosmetyki z witaminą A wykazują bowiem silne działanie przeciwtrądzikowe. W przypadku nasilonych zmian skórnych lekarz może zadecydować o przepisaniu doustnych retinoidów. Te jednak niosą ze sobą potencjalne skutki uboczne, w tym spadek nastroju, wysuszenie skóry i jej podrażnienie, nie mogą być również stosowane przez kobiety planujące ciążę.
Niestabilna witamina A
Czy wiesz, że choć witamina A jest transportowana do skóry z jelit, to często ulega destrukcji pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych? Nie służy jej promieniowanie UVA, z którym mamy do czynienia przez cały rok, w nawet najbardziej pochmurne, zimowe dni, gdy zmrok szybko zapada. Także dym papierosowy przyczynia się do rozkładu witaminy A. Nic więc dziwnego, że należy ją dostarczać z zewnątrz, sięgając po odpowiednie kosmetyki.
Pochodne witaminy A w kosmetykach – dlaczego są potrzebne?
Witamina A to bardzo problematyczna substancja, z jednej strony jej stabilność często budzi spore zastrzeżenia, jak wcześniej wspominaliśmy, ulega rozkładowi pod wpływem promieni UVA czy dymu papierosowego. Z drugiej strony może podrażniać skórę i ją wysuszać. Kosmetyki z witaminą A powinny zatem zawierać stabilne formy tego związku, które nie wykazują działań niepożądanych. Czy udało się takie opracować? Okazuje się, że tak.
Kwas retinowy tylko na receptę
Kwas retinowy do stosowania zewnętrznego, podobnie jak doustne retinoidy, jest dostępny wyłącznie na receptę. Można stosować go przy zmianach trądzikowych, jednak trzeba się liczyć z działaniem niepożądanym, w tym wysuszeniem skóry i jej podrażnieniem. Osoby stosujące kwas retinowy muszą znajdować się pod ścisłą kontrolą lekarza i stosować silnie natłuszczające kosmetyki, aby nie zaszkodzić swojej cerze.
Stabilne pochodne witaminy A – kuracja retinolem lub retinoidem
Kosmetyki z witaminą A powinny zawierać stabilne pochodne tego związku chemicznego. Zaliczamy do nich retinol i retinoid. Czym są obie substancje i jak działają? Retinol przekształca się w skórze w kwas retinowy i wykazuje podobną aktywność jak on, jednak nie podrażnia naszej cery, co stanowi jego niewątpliwą zaletę. Natomiast retinoid to estrowa pochodna kwasu retinowego. Ona również wykazuje aktywność przeciwtrądzikową i anti-aging. Charakteryzuje się wysoką stabilnością oraz brakiem działania drażniącego.
Jak działają estry kwasu retinowego?
Na rynku znajdziemy również opatentowaną pochodną witaminy A, retinal, czyli aldehyd. Bardzo często producenci wykorzystują estry retinolu, ponieważ te są stosunkowo tanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wykazują takiego samego działania jak retinoid czy retinol. Estry kwasu retinowego nawilżają skórę, zapobiegają jej łuszczeniu i wykazują aktywność antyoksydacyjną, czyli zwalczają wolne rodniki. Jak widać, ich zastosowanie w kosmetykach jest zasadne, ale nie mamy tutaj do czynienia z aktywnością anti-aging na tak zaawansowanym poziomie.
Kosmetyki wegańskie z witaminą A – jak działają?
Kosmetyki wegańskie z witaminą A często zawierają beta-karoten, czyli składnik obecny w marchewce. Wykazuje on właściwości antyoksydacyjne, czyli neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za uszkadzanie struktur komórkowych i tym samym przyspieszenie procesów starzenia się. Kosmetyki z beta-karotenem spowalniają powstawanie zmarszczek, ale nie działają tak wielokierunkowo jak te z retinolem czy retinoidem.
Kuracja retinolem a podrażnienie
Retinol, ze względu na swój charakter, powinien być sprzedawany w ciemnej butelce typu air less lub metalowej tubce. Jest bowiem wyjątkowo niestabilny i łatwo ulega uszkodzeniu chociażby pod wpływem promieni UVA. Nie służy mu też niska temperatura. Aby kosmetyki z witaminą A przynosiły pożądane rezultaty w walce ze zmarszczkami i trądzikiem, zawartość substancji czynnej powinna wynosić więcej niż 0,2%, ale maksymalnie 1%. Nie każdy dobrze reaguje na tego typu specyfiki. W tym miejscu warto nadmienić, iż cera wrażliwa może zareagować podrażnieniem na kosmetyki z retinolem czy innymi pochodnymi witaminy A. Należy zatem rozpocząć kurację od najniższych dostępnych stężeń, stopniowo zwiększając dawkę.
Kiedy stosować kosmetyki z witaminą A?
W związku z tym, iż w przypadku kosmetyków z witaminą A obserwuje się najlepsze efekty wówczas, gdy nie działa silny mróz i słońce, kurację z jej użyciem warto przeprowadzić jesienią lub wiosną. Najlepiej, gdy trwa 6 miesięcy. Kiedy sięgasz po kosmetyki z retinolem lub innymi pochodnymi witaminy A, zabezpieczaj skórę przed promieniami słonecznymi, stosując krem z wysokim filtrem. Inaczej ta może ulec podrażnieniu.
Co dają nam kosmetyki z retinolem?
Kuracja retinolem zmniejsza zrogowacenia skóry, poprawia jej koloryt i nadaje jej gładkości. W kolejnym etapie obserwuje się złuszczanie skóry, stare komórki są zastępowane nowymi. To właśnie w tej fazie kuracji retinolem cera staje się niezwykle wrażliwa na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, mróz czy słońce. Następnie obserwuje się wzrost syntezy kolagenu i elastyny pod wpływem kuracji retinolem. Pochodne witaminy A stymulują też syntezę kwasu hialuronowego, którego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, co przekłada się na gorsze nawilżenie skóry i jej wiotkość.
Czy łączyć kosmetyki z witaminą A z kwasami?
Pamiętajmy o tym, że kuracja retinolem lub innymi pochodnymi witaminy A może znacznie uwrażliwiać skórę. W związku z tym należy rozsądnie dobierać kosmetyki. Niektórzy łączą kurację retinolem z witaminą C, ta wprawdzie zwiększa odporność na słońce i wykazuje aktywność anti-aging, ale niektórzy mogą skarżyć się na podrażnienie. Także kwasy stosowane naprzemiennie z witaminą A mogą okazać się nadmiernym działanie przeciwzmarszczkowym dla naszej cery. Niektórzy zatem muszą rozgraniczać stosowanie retinolu, kosmetyków z witaminą C i kwasów, sięgając po wyżej wspomniane produkty w różnych okresach roku. Zanim połączysz witaminę A z innym kosmetykiem o silnych właściwościach anti-aging, skonsultuj to z dermatologiem lub kosmetologiem, aby uniknąć działań niepożądanych.
Zapraszamy do lektury tekstu: https://dojrzalakobieta.pl/firanki-do-kuchni-modna-ozdoba-okien/