Firanki do kuchni
Fotografia dostarczona przez partnera

Firanki do kuchni potrafią w prosty sposób ożywić wnętrze lub po prostu uzupełnić już istniejący design. Przed ich zakupem należy przemyśleć w jakim kolorze firanki będą pasować do kuchni, wybrać odpowiedni rozmiar, stopień przepuszczalności światła oraz ich styl – klasyczne, nowoczesne, a może nieco awangardowe? Z gotowymi odpowiedziami na powyższe pytania można śmiało udać się na zakupy!

 

  1. Firanki do kuchni – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
  2. Firanki, zazdrostki a może po prostu rolety?
  3. Firanki z jakiej tkaniny?

1. Firanki do kuchni – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Firanki do kuchni to bardzo delikatna ozdoba wnętrza. Poza tym pełni ten inne funkcje, jak chociażby częściowe zasłonięcie wnętrza kuchni przed niechcianymi spojrzeniami z zewnątrz budynku. Dodatkowo wprowadzają przytulny, domowy klimat, którego może nieco brakować w przypadku zdecydowania się na rolety.

Firany kuchenne można znaleźć w różnym stylu – klasycznym, nowoczesnym, rustykalnym, eleganckim oraz minimalistycznym. Najlepiej wybrać takie, które będą się komponować z meblami i pozostałymi dodatkami. Jeśli często zmieniacie wystrój pomieszczenia, w takim przypadku mogą sprawdzić się firany minimalistyczne lub klasyczne, które wpasują się w różny klimat pomieszczenia. 

2. Firanki, zazdrostki a może po prostu rolety?

Oto jest pytanie – czy wybrać firany do kuchni, rolety, a może zazdrostki. Firany gotowe kuszą swoją ofertą. W końcu w sklepach można znaleźć różne kolory, fasony, wzory i rozmiary firan. 

Do kuchni świetnie sprawdzą się krótkie firanki, które w akompaniamencie kwiatów na parapecie stworzą niezwykły klimat, który może zachwycić najbardziej wymagających gości oraz umilić przygotowywanie i spożywanie posiłków. Do tego nie przytłoczą pomieszczenia, szczególnie, że z reguły kuchnia, szczególnie w blokach ma niewielki metraż. 

Jeśli klasyczne firany do kuchni wciąż do siebie nie przekonują, ponadczasową alternatywą są zazdrostki. Dekoracyjna tkanina umieszczana na dole okna, która nie zakrywa dużej części okna, jednak nie pozostawia go w surowym stanie i nadaje przytulnego klimatu. 

Za praktyczną ozdobę okna posłużyć mogą rolety wewnętrzne lub klasyczne żaluzje, chociaż te powoli odchodzą do lamusa. Wykonane mogą być z materiału nieprzepuszczalnego, półprzepuszczalnego lub mieszanego. Ich największą zaletą jest to, że właściwie w ogóle nie ograniczają przestrzeni. Są dyskretne i w odpowiednim kolorze, a nawet z ciekawym wzorem, mogą tworzyć ciekawe uzupełnienie wnętrza. Za wadę uważa się, że jednak przestrzeń z roletami sprawia wrażenie surowej, czasami niewykończonej. 

3. Firanki z jakiej tkaniny?

Wybierając firanki kuchenne warto wcześniej zdecydować z jakiej tkaniny powinny być wykonane. Należy pamiętać, że niektóre z nich są tak delikatne, przez co nie nadają się do prania automatycznego oraz wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Najczęstsze materiały, z których wykonywane są firanki to żakard, woal i tiul – szczególnie jeśli zdecydujemy się na gotowe firany. 

Najmniej problematyczne i ponadczasowe będą firany żakardowe, które nie wymagają prasowania. Z tej tkaniny najczęściej wykonywane są klasyczne firany, przez co pasują do większości pomieszczeń. 

Chcąc ograniczyć ilość wpadającego światła warto postawić na woal, delikatny, lejący się materiał, który sprawdzi się do minimalistycznych, jasnych przestrzeni, czyli do kuchni nowoczesnych. 

Modne firany do kuchni to te, wykonane z tiulu! Dają bardzo stylowy efekt, są subtelne, delikatne i sprawdzą się w kuchni nowoczesnej, klasycznej, ale i rustykalnej. Ich wadą jest niestety łatwość zagnieceń, mimo to nie warto rezygnować z tego modnego rozwiązania!