Portale społecznościowe zrewolucjonizowały nasze życie. Choć nie można odmówić im wielu zalet, warto jednak pamiętać o pułapkach, które czyhają na nas w sieci. Co zrobić, aby ustrzec się przed problemami?

Stare porzekadło głosi, iż wszystko jest dla ludzi, ta zasada dotyczy również portali społecznościowych. Nie musisz rezygnować z kontaktów ze znajomymi sprzed lat, wystarczy, że będziesz przestrzegała kilku zasad. Każdy serwis pozwala zabezpieczyć swoje dane przed osobami postronnymi, warto jednak pamiętać, iż wybierając ustawienia domyślne, często wystawiamy swoje życie na widok publiczny. Chcesz tego uniknąć? Sprawdź ustawienia konta. Zależy ci na ukryciu zdjęć, na których widoczna jest twoja twarz? Nic prostszego, wystarczy jedno kliknięcie myszki. Pilnie strzeżesz swojej prywatności, na twoim profilu na próżno szukać fotografii, osobistych wpisów itp. Zadbaj o to, by znajomi nie mogli oznaczać cię na wspólnych zdjęciach.

Podziel znajomych na kilka grup

Każda z nas może wskazać kilku przyjaciół, kilkanaście koleżanek i wielu znajomych. Nie chcesz, by osoby, z którymi kontaktujesz się sporadycznie, widziały zdjęcia z wakacji? Podziel znajomych na kilka kategorii, a przed udostępnieniem informacji o sobie sprawdź, kto może je zobaczyć. Chcesz skontaktować się z rodziną w sprawie uroczystych obchodów złotych godów swoich rodziców? Zanim klikniesz „opublikuj”, z dostępnych opcji wybierz odpowiednią grupę docelową. Płynnie poruszając się między poszczególnymi ustawieniami, świadomie korzystamy z portalu i nie zaśmiecamy ścian znajomych informacjami, które ich nie dotyczą.

Siostra dawno niewidzianej koleżanki zaprosiła cię do znajomych? Zastanów się dwa razy, zanim zaznaczysz „akceptuj” i klikniesz enter. Jeśli jakaś osoba nie budzi twojego zainteresowania, nie dodawaj jej do znajomych. Wiele z nas popełnia błąd, chcąc uchronić innych przed przykrością. Odrzucenie zaproszenia nie jest niczym złym. Nie zapominaj, że masz prawo decydować o swoim życiu! Portal społecznościowy to tylko jedna z wielu platform komunikacji, nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do liczby znajomych i odrzuconych zaproszeń. Jeśli ktoś traktuje to jako sprawę życia i śmierci, oznacza to, iż zmaga się z poważnym problemem. Co może zrobić niechciany gość na twoim profilu? Jeśli dobrze go zabezpieczysz, nie będzie mógł oznaczać cię na zdjęciach i zaśmiecać tablicy spamem, ale mimo to może zatruwać ci życie. W jaki sposób może tego dokonać? Każdy z nas może wskazać co najmniej jedną osobę, która regularnie rozsyła idiotyczne łańcuszki, zarzuca znajomych niechcianymi linkami lub prosi o podpisanie jakiejś petycji. Chcesz tego uniknąć? Zmodyfikuj ustawienia lub usunąć problematyczną osobę z listy znajomych.