Konflikty rodzinne stanowią poważny problem. Kłótnie między synem a ojcem często odbijają się na ich otoczeniu. Każda ze stron konfliktu liczy, że bliscy przyznają jej rację. Jak uniknąć kłopotliwych sytuacji?

W mężczyznach drzemie potrzeba rywalizacji. Każdy z nich pragnie być dowódcą stada. Walka o symboliczną władzę, często przyjmuje zły obrót. Gdy syn dorasta, pragnie zdobyć swoją przestrzeń.
Mężczyźni nie lubią dzielić się władzą. Każdą radę ojca, wujka, dziadka traktują jako próbę zniewolenia.

Odpowiedzialność za konflikt

Czasem odpowiedzialność za konflikt ponoszą rodzice. Wielu z nich zapomina, że ich dzieci dorosły i mają prawo podejmować samodzielne decyzje. Matka i ojciec powinni wspierać syna w jego wyborach. Warto wskazywać na potencjalne zagrożenia, ale decyzję należy pozostawić w gestii dziecka.

Nadopiekuńczość rodziców

W związku z tym, iż rodzice kochają swoje dzieci, pragną ustrzec je przed złem i niebezpieczeństwem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Człowiek najlepiej uczy się na swoich błędach. Czasem musi ponieść porażkę, by zrozumieć pewne kwestie.

Uciążliwa troska

Dzieci swoim rodzicom często zarzucają nadopiekuńczość i brak zrozumienia. Nie zawsze ich oskarżenia znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Warto jednak pochylić się nad swoim zachowaniem. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasza troska jest dla dziecka uciążliwa.