Kobieta na rynku pracy Styl życia

Kobiety u władzy

Coraz więcej kobiet nie jest zadowolonych z męskich rządów. Same chcą decydować i działać. Niestety, wielu mężczyzn, ale również i kobiet, nie aprobuje takiej aktywnej postawy. Uważają, że kobiety są słabą płcią i dodatkowo zbyt emocjonalną, by skutecznie zajmować się polityką.

Coraz więcej kobiet nie jest zadowolonych z męskich rządów. Same chcą decydować i działać. Niestety, wielu mężczyzn, ale również i kobiet, nie aprobuje takiej aktywnej postawy. Uważają, że kobiety są słabą płcią i dodatkowo zbyt emocjonalną, by skutecznie zajmować się polityką.

Ale czy tak jest naprawdę? Czy kobiety nadal są tymi słabszymi? Czy kobiety nie sprawdzą się w polityce?

Leniwe maskotki

Takiego określenia na temat mężczyzn użył socjolog Tomasz Szlendak z UMK w Toruniu. Prognozuje on, iż wkrótce mężczyźni staną się właśnie takimi leniwymi maskotkami, że nie będą potrafili radzić sobie z wyzwaniami współczesnego świata. A kobiety już dziś potrafią dokonać wielu rzeczy, których nie zrobili mężczyźni.

Kobiety w polskiej polityce

Niestety, kobiet jest niewiele, zarówno w Sejmie, Senacie jak i w samorządach. Niewiele, czyli kilkanaście procent. Nadal polityką zajmują się głównie mężczyźni, a tłumaczą to tym, że:

  • kobiety nie interesują się polityką,
  • kobietom brak pewnych predyspozycji i umiejętności


Oba te argumenty nie są prawdziwe. Wiele kobiet interesuje się polityką, jednak ma mniejsze niż mężczyzna szanse na to, aby miała jakieś wysokie stanowisko. Po drugie, polskie kobiety są lepiej wykształcone od polskich mężczyzn.

Po trzecie, kobiety mają odpowiednie predyspozycje. Tu jeszcze wspomnę, że mężczyźni często tłumaczą, że kobieta ma przecież kobiece cechy (cokolwiek by to nie znaczyło w ich pojęciu) i to jej nie pozwala na odpowiednie zarządzanie i właściwe decydowanie.

Mężczyźni zapominają o tym, że mogą współgrać z kobietami. Nie będę tu wnikała w to, co różni panie od panów. Pragnę jednak podkreślić, że różnice wynikające z płci nie mogą wpływać na to, że kobiety są odsunięte od decydowania. W takim cywilizowanym kraju, jak Polska, najwyższy czas na współpracę.

Znane kobiety

Myślę, że nie trzeba nikomu przedstawiać Hanny Gronkiewicz-Waltz, Zyty Gilowskiej, Hanny Suchockiej, Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Angeli Merkel czy Julii Tymoszenko. Są to znane w Polsce, a nawet na całym świecie panie, które pokazały, na co stać mądrą, wykształconą, ambitną i interesującą się społecznymi sprawami kobietę.

Babskie sprawy, babskie zalety

Kobiety już teraz świetnie się sprawdzają w polityce. Wiadomo, że mężczyźni lepiej radzą sobie z rzeczami, a kobiety z ludźmi. I to właśnie jest ich zaleta. Dziś należy rozmawiać, przekonywać, dyskutować, a w tym kobiety są świetne.

Pomaga im empatia i odpowiednie wyczucie. Kobiety są wykształcone, pewne siebie i dynamiczne. A dzięki temu, że często łączą życie rodzinne z pracą, to potrafią wszystko połączyć i odpowiednio zorganizować. Dodatkowo, wiedzą, co jest potrzebne kobiecie-Polce, której potrzeby przez wiele lat były pomijane.

Jest wiele przykładów na to, że kobiety są dobrymi politykami – i to w krajach, które zwykliśmy uważać za zacofane, na przykład w Indiach gdzie to płeć piękna zajmuje większość stanowisk w rządzie. I będzie więcej kobiet, bowiem kończą się czasy, kiedy to mężczyźni decydują za wszystkich. Świat stawia takie wymagania, które głównie kobiety będą mogły spełniać.

Komentarze (3)

eve

8 lat temu

Jest faktem ze mescy szowinisci nie chca uznac wladzy i inteligencji kobiet,tak czesto jest w okreslonych srodowiskach,wojsko,policja np. a nieslusznie

filodendron 2

8 lat temu

Mężczyźni chyba są słabsi psychicznie od kobiet .Kobiety potrafią sprostać wszystkim wymaganiom współczesnego świata,a oprocz tego wychować dzieci i prowadzić dom i elegancko wyglądać. Żaden mężczyzna by temu nie sprostał .

drobina

8 lat temu

Kobiety nie interesują się polityką? Nieprawda! Często jednak ręce nam opadają, od niektórych „męskich” decyzji. Kobiety najczęściej mają na uwadze dobro innych, a męzczyźni…swoje.

Zostaw komentarz