NTM (Nietrzymanie moczu) Zdrowie

Kiedy zaczyna się NTM?

Nietrzymanie moczu błędnie jest kojarzone jedynie z osobami starszymi, które wymagają nieustannej opieki. A przecież może dotknąć każdej z nas, w każdym wieku! Szacuje się, że 1 na 4 kobiety cierpi, cierpiała lub będzie cierpieć na NTM. Jak rozpoznać objawy choroby?

Nietrzymanie moczu błędnie jest kojarzone jedynie z osobami starszymi, które wymagają nieustannej opieki. A przecież może dotknąć każdej z nas, w każdym wieku! Szacuje się, że 1 na 4 kobiety cierpi, cierpiała lub będzie cierpieć na NTM. Jak rozpoznać objawy choroby?

Problemy natury intymnej, do których zaliczamy również NTM, są bardzo często lekceważone, pomijane milczeniem. Traktujemy je jako jednorazowe wypadki, tłumaczymy kolejne epizody okolicznościami zewnętrznymi. Same sobie wmawiamy, że winna jest pogoda, przeziębienie, zbyt duża ilość wypitych płynów.

Objawy nietrzymania moczu

Na początek wyjaśnijmy sobie jedno: zdrowy pęcherz nie wypuszcza moczu bez naszej woli, chyba, że jest maksymalnie przepełniony. O ile jednorazowy epizod inkontynencji można wytłumaczyć okolicznościami, tak drugi powinien nam już dać do myślenia.

Problem NTM dzielimy w zależności od intensywności wycieku na: kropelkowe, lekkie, średnie, ciężkie i bardzo ciężkie. Większość osób dotkniętych nietrzymaniem moczu cierpi na kropelkową i lekką formę, jednak w przypadku ciężkiego stadium może dochodzić do spontanicznego opróżnienia całej zawartości pęcherza.

W zależności od powodu opróżnienia pęcherza, wyróżniamy typy nietrzymania moczu: wysiłkowe (zwane też stresowym), z parcia, mieszane, z przepełnienia, nocne (tzw. moczenie nocne), ciągłe, neurogenne, niezdefiniowane. Większość chorych na NTM doświadcza incydentów inkontynencji pod wpływem wysiłku.

Moczenie nocne najczęściej zdarza się u dzieci i nie powinno trwać dłużej niż do 5 r.ż.

Skutki nietrzymania moczu

Fizycznym skutkiem epizodu NTM jest wyciek moczu, na bieliznę lub ciało. Jeśli zaniedbamy higienę, może prowadzić to do odparzeń, podrażnień czy wysypki w miejscach intymnych. Bakterie, rozkładające mocz, powodują uwolnienie nieprzyjemnego zapachu, który dość długo utrzymuje się na ciele i ubraniu.

O wiele poważniejsze są skutki psychiczne u osoby cierpiącej na nietrzymanie moczu. Z powodu wstydu, strachu przed upokorzeniem publicznym wycofuje się ona z życia społecznego. Obniża się jej poczucie godności, zanika poczucie kontroli, co w konsekwencji prowadzi do silnej depresji, często połączonej z zaburzeniami obrazu własnego ciała czy wyglądu.

Bardzo ważne jest, by przełamać wstyd i już przy pierwszych objawach braku kontroli nad pęcherzem porozmawiać o tym szczerze ze swoim lekarzem rodzinnym. Nieleczony problem będzie tylko narastał, przyczyniając się do zwiększenia cierpienia psychicznego.

Życie z NTM

Leczenie nietrzymania moczu wymaga czasu i cierpliwości. Możemy się czuć zniechęcone, przybite tym, że nie widzimy poprawy, nadal obawiać się, że po wyjściu z domu zdarzy nam się przykry epizod. Codzienność z NTM to wiele wyzwań. Choremu potrzeba wiele wsparcia i troski, by nie poczuł się przytłoczony chorobą.

Szczera rozmowa z najbliższymi, lekarzem prowadzącym – to konieczność, by odzyskać równowagę psychiczną i poczucie wspólnoty. Jednak nawet najtroskliwszy mąż nie uchroni nas przed strachem, jaki odczuwamy z powodu braku kontroli nad pęcherzem.

Tutaj niezbędne są higieniczne wkładki urologiczne, na przykład  Seni Lady Comfort które zapewnią ochronę przed przykrymi konsekwencjami fizycznymi inkontynencji – zapobiegają one przykremu zapachowi, są niezwykle chłonne i chronią przed odparzeniami. Zapewniają nie tylko prawidłową higienę, ale równocześnie dodają pewności siebie, szczególnie, że ich rozmiar sprawia, że są praktycznie niewidoczne.

Ćwicząc mięśnie Kegla, stosując się do rad lekarza i dbając o codzienną higienę na pewno w krótkim czasie odniesiesz zwycięstwo nad nietrzymaniem moczu. Do tego czasu pomogą Ci wkładki urologiczne Seni Lady Comfort.

Komentarze (2)

pati25

4 lata temu

Z tym problemem warto udać się do lekarza.On poradzi jak to leczyć.Możemy zadbać o to,aby uniknąć problemu z NTM ćwicząc mięśnie Kegla.

sirena46

4 lata temu

Bardzo cenne rady dla kobiet z NTM. Myślę, że nie warto się wstydzić tylko udać się do specjalisty. Czym prędzej się udamy tym jest większa szansa na poprawę komfortu życia.
Medycyna idzie na przód i w tym schorzeniu także, czytałam, że na NTM stosuje się nawet leczenie operacyjne:)

Zostaw komentarz