Kiedy dziecko zaczyna mówić
Pixabay

Gdy zostajemy rodzicami, nie widzimy świata poza własnym dzieckiem, staje się dla nas głównym punktem odniesienia. Przyglądamy się jego rozwojowi, wyczekując, aż osiągnie kolejne kroki milowe. Jednym z nich jest rozwój mowy i pierwsze wypowiedziane świadomie słowo. Kiedy można tego oczekiwać?

W jakim wieku dziecko mówi pierwsze słowo?

Niezależnie od tego, których kroków milowych chce się upatrywać u dziecka, warto wiedzieć, że każde jest inne. Nie można oczekiwać, że maluszek będzie rozwijał się książkowo. Osiągnie kolejne etapy rozwoju, ale w swoim własnym tempie. Oczywiście ważne jest, by nie przeszkadzać dziecku, ale też wspomagać pozyskiwanie przez niego nowych umiejętności. Jak? Najlepiej szukać tematycznych poradników, w których doświadczeni rodzice dzielą się swoją wiedzą i praktyką. Warto czytać porady dla mam w serwisie MamaiMaluch.pl, skierowane do pań, którym zależy na tym, by rozwój ich dzieci był harmonijny. A jak jest w przypadku mowy?

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Aby odpowiedzieć na pytanie, w jakim wieku dziecko mówi pierwsze słowo, warto zrozumieć, jak wygląda proces rozwoju mowy u maluszka. Okazuje się, że już w łonie matki niemowlę przysłuchuje się głosom dochodzącym z zewnątrz, ale i odgłosom wewnątrz ciała.

Zakłada się, że maluch przez pierwszy rok życia przygotowuje się do tego, by zacząć mówić. Po urodzeniu komunikuje się z otoczeniem za pomocą krzyku i płaczu. Samo to już pokazuje, że dąży do kontaktu. Kilkudniowe niemowlę może już mówić głoskę „a”. Około 3 miesiąca dziecko zaczyna głużyć, a więc wydawać gardłowe dźwięki jak „agu”. Półroczne niemowlę najczęściej już zaczyna naśladować mowę dorosłych na swój sposób. Najczęściej wypowiada sylaby, a to, co mówi, ma różną intonację, brzmienie i głośność. Dąży do tego, by mową zwracać na siebie uwagę otoczenia. Koło 8 miesiąca dziecko zaczyna rozumieć wiele słów i zdań. Częściej jednak mówi do siebie niż do innych.

Koło 12. miesiąca życia dziecka można usłyszeć pierwsze poprawnie użyte i pełne słowo. Jakie?

Pierwsze słowa dziecka – jakie?

Nie da się dać gwarancji na to, jakie będzie słowo, które padnie jako pierwsze z ust dziecka. Wpływa na to wiele czynników. Mówi się o tym, że najczęściej maluszek mówi jak pierwsze „tata”. Wydobycie takich głosek z ust maluszka jest dla niego bardzo łatwe. Oczywiście, zdarza się, że pierwszym słowem jest „mama”. Warto wiedzieć, że równie dobrze może być to „papa” lub „nie”. Na pewno będzie temu towarzyszyło mniejsze wzruszenie niż przy „mama” czy „tata”, ale warto cieszyć się, że maluszek rozpoczął świadomą komunikację.

 

Jak uczyć dziecko mówić?

Warto wiedzieć, że da się wspierać rozwój mowy u dziecka. Wystarczy po prostu z nim rozmawiać. Dobrze jest nie zdrabniać i nie seplenić do maluszka. Mowę warto uprościć maksymalnie. Czasami lepiej sprawdzają się wyrazy dźwiękonaśladowcze niż pełne słowa. Dziecko zdecydowanie chętniej je powtórzy. Nie mówiąc o tym, że „hau-hau” jest łatwiejsze do wyartykułowania niż „pies”. Doskonałe do rozwoju mowy są wierszyki i zabawy paluszkowe.