Kuchnia O jedzeniu

Kawa latte

Kawa latte to znakomity miks łagodnego mleka i kawy. Ten kofeinowy smakołyk to idealna propozycja na popołudnie, a nawet wieczór. Dowiedz się, jak pić kawę latte i jak prawidłowo ją przyrządzić tak, by tworzyły ją trzy fantazyjne warstwy.

Kawa latte to znakomity miks łagodnego mleka i kawy. Ten kofeinowy smakołyk to idealna propozycja na popołudnie, a nawet wieczór. Dowiedz się, jak pić kawę latte i jak prawidłowo ją przyrządzić tak, by tworzyły ją trzy fantazyjne warstwy.

Smakowity napój mleczny, czyli latte

Picie kawy niesie ze sobą wiele plusów. W łagodny sposób działa przeczyszczająco, moczopędnie, pomaga nam się obudzić dając przysłowiowego kopa, ale też znakomicie smakuje. Stąd w dobrych kawiarniach można dostać przeróżne rodzaje kawy, z dodatkiem przypraw i syropów. Jednym z najpopularniejszych typów kawy jest kawa latte, czyli kawa z dodatkiem mleka.

W kawiarni można zamówić latte z mlekiem chudym bądź pełnym, a nawet z mlekiem sojowym. Niektórzy ten typ kawy piją przez rurkę, jednak najczęściej podaje się jedynie długą łyżkę.

Zrób to sama!

Nie trzeba być wykwalifikowanym baristą żeby przyrządzić pyszną i elegancką kawę latte. Oczywiście początki nie muszą być idealne, ale przecież trening czyni mistrza.

Do wysokiej, z grubego szkła szklanki wlewamy gorące mleko. Kolejna czynność to spienienie mleka (min. 2 % tłuszczu). Można do tego użyć trzepaczki.

W osobnym naczyniu ubijamy mleko, aż do momentu uzyskania dość dobrej konsystencji. Spienione mleko dolewamy do mleka gorącego, zostawiając miejsce na kawę. Na koniec do szklanki dodajemy zaparzone w ekspresie przelewowym, kafetierce lub filterku ręcznym espresso. Ważne, by lać je powoli i po brzegu szklanki.

W efekcie powstanie profesjonalna, trzypoziomowa latte, która na samym dole ma mleko, w środku espresso, a na górzę pianę. Tak przygotowany napój można jeszcze posypać startą czekoladą lub przyprawami: cynamonem, wiórkami kokosowymi. Prawdziwi smakosze kofeinowych napojów mogą też dolać syrop.

Dobierz kawowe akcesoria

Nie przez przypadek mówi się, że styl picia kawy to styl życia. Po pierwsze można ją pić z filiżanki lub z wysokiej szklanki, co jest kwestią upodobań i gustu. Przyjemność z picia smakowitej latte będzie tym większa, im bardziej zadbasz o szczegóły.

Wybór dobrego ekspresu przełoży się na smak kawy. Warto przed zakupem zrobić rozeznanie rynku i ocenić, na których funkcjach zależy Ci szczególnie. Jeśli przykładowo będziesz właścicielką ekspresu ciśnieniowego, z funkcją spieniania mleka, możesz być pewna, że spieni się o wiele lepiej niż po ubiciu ręcznie – trzepaczką.

Warto pamiętać, żeby zaopatrzyć się w specjalną miarkę do kawy. Z jej pomocą uda Ci się odmierzyć równe porcje i trafią one we właściwe miejsce (miarki takie są na ogół długie i bardzo wygodne).

Osoby lubiące dodatki i idealny efekt końcowy muszą zakupić oprószacz, dzięki któremu można prosto i ładnie ozdobić wierzchnią piankę. Wśród takich kawowych akcesoriów są też odpowiednie dzbanki do spieniania mleka. Z takim dzbankiem mleko łatwiej też przelać do filiżanki lub szklanki.

Komentarze

eve

5 lat temu

to moja ulubiona postac kawy wlasnie latte

Zostaw komentarz