Artykuły Moda

Jak ubrać się modnie i tanio?

Podkreśl swoją oryginalność i wyróżnij się z tłumu podobnie ubranych kobiet! Jak to zrobić? Postaw na EcoFashion – trend, który od dawna jest popularny w Europie i teraz przebojem wchodzi do Polski.

Podkreśl swoją oryginalność i wyróżnij się z tłumu podobnie ubranych kobiet! Jak to zrobić? Postaw na EcoFashion – trend, który od dawna jest popularny w Europie i teraz przebojem wchodzi do Polski.

Moda z drugiej ręki

EcoFashion, czyli ekologiczne podejście do mody możemy wyrażać nie tylko przez świadome zakupy zielonych marek, ubrań z ekologicznych tkanin, ale i poprzez noszenie rzeczy z drugiej ręki. Bycie „eko” to dawanie rzeczom szansy na drugie życie. To skuteczny sposób na wyróżnienie się z tłumu oraz znalezienie rzeczy wyjątkowych, niepowtarzalnych, a do tego za stosunkowo niską cenę.

Do zakupów w butikach z odzieżą używaną otwarcie przyznają się aktorzy, piosenkarze, celebryci, a także szafarki, które, jak wiadomo, są wyroczną stylu dla tysięcy zapatrzonych w nie młodych dziewczyn.

Jeszcze kilka lat temu takie zakupy można było robić wyłącznie w tradycyjnych sklepach, dziś handel rzeczami z drugiej ręki przeniósł się do internetu. W sieci istnieje coraz więcej internetowych second- handów, a także platform internetowych z ofertami sprzedaży rzeczy z drugiej ręki, do których zaglądają osoby spragnione rzeczy innych, pojedynczych, wyjątkowych, które można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Młode kobiety chcą być ubrane oryginalnie, nietuzinkowo i właśnie takich rzeczy głównie szukają.

– „Moda” należy do jednej najbardziej popularnych kategorii w serwisie Sprzedajemy.pl. Nie trzeba tu „przewalać” sterty ubrań jak w tradycyjnych second-handach. Każda rzecz jest starannie wyeksponowana. Zaletą jest też oszczędność czasu – w krótkim czasie można przejrzeć wiele ofert by na koniec wybrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie – wyjaśnia Alicja Turek zajmującą się komunikacją w Sprzedajemy.pl, platformie handlowej z rzeczami z drugiej ręki.

Serwis jest idealnym miejscem do poszukiwań modowych perełek i polowania na okazje. Znaleźć tam można jedyne w swoim rodzaju sukienki, piękne torebki, niepowtarzalne bluzki czy designerskie buty. Sprzedają tu głównie osoby prywatne, ale także wyselekcjonowane butiki Vintage, czy młodzi projektanci.

Kupuj i przerabiaj

Coraz więcej Polek kupuje rzeczy używane by je potem przerabiać. Nadawanie drugiego życia ubraniom promuje także sfera blogerów – miłośników idei DIY (Do it Yourself, czyli zrób to sam). Wystarczy więc trochę własnej inwencji i pomysłowości, a także umiejętne czerpanie z propozycji prezentowanych na blogach żeby samodzielnie przerobić nudne ubrania w coś oryginalnego.
Magda Dubiel, na co dzień prowadząca bloga, zachęca do przerabiania używanych rzeczy:

– Moda na szycie (obecnie hit na Zachodzie) zyskuje coraz większą popularność, a kultura DIY zaczyna sukcesywnie funkcjonować również w polskim internecie – tłumaczy.

Na swoim blogu instruuje, jak krok po kroku sprawić, by zwyczajne ubrania zyskały nową wartość. I tak np. niemodną już męską koszulę wykorzystać możemy do uszycia letniej sukienki czy bluzki, a starą spódnicę przerobić w oryginalne poszewki. Ale to nie wszystko! Stary sweter też może przeżyć swoją drugą młodość, np. w postaci szalika albo rękawiczek, a zużyte jeansy mogą stać się kapciami.

EcoFashion na ulicy

Ubrania i dodatki z drugiej ręki bądź z twórczej przeróbki zyskują coraz większą ilość zwolenników. Topowe trendsetterki prezentują na swoich blogach oryginalne stylizacje z rzeczy Vintage, na których później wzoruje się cała polska ulica. Powstaje coraz odważniejsza street fashion, która inspiruje do modowych eksperymentów niemalże każdego.

Pokolenie retronowoczesnych, czyli dzisiejszych dwudziesto-trzydziestolatków szuka modowych pomysłów na stylizacje w rzeczach z minionych epok, hipsterzy ochoczo przeglądają zasoby internetu aby znaleźć tam niepowtarzalne ubrania, a młodzi projektanci odpowiadają na trendy wychwycone na ulicach wielkich miast.

– Inspiruje nas miejski zgiełk i ludzie, którzy wyróżniają się w nim poprzez swój wygląd. Każda z prezentowanych na stronie projektu osób zwróciła czymś szczególnym naszą uwagę. U jednych doceniliśmy to, że są kompletnymi freakami, inni zachwycili niebanalną fryzurą czy po prostu pewnością siebie i charyzmą – przekonuje Marta Kaleta z WroStreetFashion.

Nie chodzisz w czymś? Sprzedaj!

A co z rzeczami, których już nie nosimy i które zalegają w naszych szafach?
Coraz częściej są one wystawiane na sprzedaż. Szybko zmieniająca się dojrzalakobieta.pl sprawia, że kobiety szukając swojego niepowtarzalnego stylu, nie pozwalają aby ich rzeczy zalegały w szafach dłużej niż jeden, dwa sezony. Ta odzież staje się nie lada gratką dla osób, które szukają okazji i polują na rzeczy wyjątkowe i unikane.

Fakt, że coraz chętniej kupujemy i sprzedajemy używane rzeczy oznacza, że podejście do mody wzorem zachodnich społeczeństw staje się coraz bardziej wielowymiarowe. Eksponowanie swojej osobowości poprzez modę z drugiej ręki będzie się nasilało. – To dobrze, dzięki temu stajemy się nie tylko bardziej modne, ale i bardziej „Eko” – dodaje na koniec Alicja Turek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *