prawa

Kierowców i rowerzystów zwykle irytują, a przecież oni także mają swoje prawa w kwestii ruchu. Nie zawsze wiemy, jak powinniśmy się prawidłowo poruszać, jakie posiadamy obowiązki oraz przywileje. Jakie prawa i obowiązki mają piesi?

Uwaga piesi!

Dla kierowców piesi to prawdziwa zmora. Nigdy nie wiadomo, czy któryś z przechodniów nie postanowi przejść przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Poruszając się po mieście można zaobserwować wiele absurdalnych sytuacji drogowych, także z udziałem pieszych. I choć mają oni swoje prawa, nie mogą zapominać również o obowiązkach. Kierowcy powinni uważać na przechodniów, gdyż nie trudno o wypadek, szczególnie w miejscach dużego ruchu czy wieczorową porą, kiedy nie każdy przechodzień jest dobrze widoczny dla nadjeżdżającego pojazdu. Kodeks drogowy jasno określa, co mogą piesi oraz do jakich zasad ruchu muszą się dostosować.

Kiedy pieszy ma pierwszeństwo?

W ruchu drogowym sporo się dzieje, dlatego zarówno kierowca jak i pieszy musi zachować czujność. W końcu liczy się bezpieczeństwo. Samochód to maszyna, z którą człowiek nie jest w stanie zwyciężyć, dlatego nawet mają pierwszeństwo, możemy nie dokończyć naszej wędrówki. Pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem w momencie, gdy znajdzie się na przejściu dla pieszych, czyli w praktyce, kiedy wejdzie na jezdnię w odpowiednio oznaczonym miejscu. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku tzw. wysepek. Wtedy pieszy nie ma pierwszeństwa, ponieważ znów znajduje się w miejscu przed zebrą. Na skrzyżowaniach, jeśli w okolicy nie ma pasów, piesi mogą przejść przez drogę. Poza przejściem dla pieszych można przejść przez jednię, ale zgodnie z prawem tylko wtedy, gdy odległość od pasów wynosi więcej niż 100 m. Inaczej ryzykujemy otrzymanie mandatu w wysokości 100 zł.

Brak widoczności na drodze

Piesi bardzo często są dla kierowców zwyczajnie niewidoczni. Poruszając się po drodze po zmierzchu, kierowca nie jest w stanie dostrzec człowieka, tym bardziej ubranego w ciemny strój. Pieszy, który porusza się nocą po drodze niezabudowanej, musi mieć na sobie elementy odblaskowe, by już z daleko sygnalizować kierowcom swoją obecność. Pamiętajmy, że na takich drogach, zawsze poruszamy się lewą stroną pobocza. Idąc po chodniku lub innym miejscu wyznaczony dla pieszych, nie mamy obowiązku posiadania odblasków. Wciąż edukuje się na ten temat dzieci i dorosłych, ale w dalszym ciągu znajdują się nieodpowiedzialni piesi, którzy sami stwarzają niebezpieczeństwo na drodze. Zachowanie zgodne z zasadami ruchu drogowego jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo i życie.

ruchWtargnięcie przed pędzący pojazd czy przechodzenie w miejscu niedozwolonym – takim zachowaniem ryzykujemy swoje życie. Jadący pojazd wcale nie musi się zatrzymać, choć my pewnie byśmy tego oczekiwali. Nie pozostaje nam nic innego, jak dostosować się do przepisów i ostrożnie poruszać się wszędzie tam, gdzie znajdziemy się w danej chwili.

Katarzyna Antos