Psychologia

Jakie konflikty pojawiają się przy zamieszkaniu razem?

Jakie konflikty pojawiają się przy zamieszkaniu razem

Czasem świetnie zapowiadający się związek przeżywa głęboki kryzys, gdy para wreszcie zamieszka razem. Pojawia się szereg konfliktów, które zamiast zbliżać do siebie partnerów, skutecznie ich od siebie odsuwają. Jakie konflikty pojawiają się przy zamieszkaniu razem?

Kłótnia o pieniądze

Wiele par po zamieszkaniu razem zaczyna kłócić się o pieniądze. Jedna ze stron chce kupić droższą pralkę z dodatkowymi bajerami, drugiej zależy na tańszej, bo i tak po gwarancji pewnie się zepsuje.  To samo może dotyczyć garnków. Jedna strona ma określone preferencje, inwestuje w produkty selektywne, a druga uważa, że nie ma sensu przepłacać za to, co można kupić taniej bez rezygnowania z jakości.  W związku z tym, iż wspólny sprzęt wymaga wspólnych nakładów finansowych, pojawiają się sprzeczne oczekiwania i konflikty. Stosunek do pieniędzy jest bardzo ważny. Im większe podobieństwo między partnerami w tej materii, tym związek lepiej rokuje.

Kłótnia o telewizor

Telewizor to dość uciążliwy sprzęt, który potrafi skłócić niejedną parę. On lubi, gdy odbiornik jest cały czas włączony, na dodatek słucha go przy maksymalnych ustawieniach głośności, ona chce mieć święty spokój. Ma dość informacji o gwałcicielach, zakłamanych politykach i niepoczytalnych nastolatkach, które zadźgały kogoś nożem. Mimo to wciąż o tym słucha, bo on nie pozwala wyłączyć telewizora ani go ściszyć.

Różnica osobowości, natarczywość jednej ze stron

Jedna ze stron może być straszną gadułą, nieustannie o czymś opowiadać, nawet o historiach sprzed 20 lat. Druga ceni sobie spokój i ciszę. Ma dość tego gadulstwa, to zaczyna ją przytłaczać. Wreszcie osoba przemęczona nadmierną gadatliwością drugiej strony wybucha, bo nie jest w stanie zebrać myśli po całym dniu pracy. Jej uwaga nie jest podzielna, tymczasem cały czas zaprząta ją partner, który nie potrafi zamilknąć.

Odmienny stosunek do porządku

Wiele par różni się też stosunkiem do porządku. On lubi mieć wszystko idealnie ułożone i wyczyszczone, ona nie cierpi siedzieć w domu i zajmować się sprzątaniem. Lekki bałagan jej nie przeszkadza, woli spożytkować czas na wypad ze znajomymi na miasto lub wycieczkę rowerową. Sobota jest dla niej dniem relaksu, nie sprzątania każdej kafelki.

Odmienny rozkład dnia

Jeśli partner lubi siedzieć do rana przed telewizorem, a my wstajemy skoro świt, to jego tryb życia na dłuższą metę może stać się dla nas uciążliwy. W pewnym momencie mamy dość tego, że nie możemy spać, bo słyszymy odgłosy z telewizora.

Odmienne plany na weekend

Ty uwielbiasz wychodzić do znajomych, odwiedzać nowe miejsca, on najlepiej siedziałby w domu przed telewizorem i popijał piwo. Konflikt gotowy. Nie da się bowiem zmienić głęboko zakorzenionych zwyczajów u osób dorosłych. Albo zaakceptujecie dzielące was różnice, albo się rozstaniecie.

Obracanie się w innym gronie znajomych

Czasem bardzo łatwo nawiązujemy dobrą relację ze znajomymi naszego partnera.  Świetnie się z nimi dogadujemy, szczerze ich lubimy. Jednak nie zawsze sytuacja wygląda tak różowo. Czasem jest tak, że oni pochodzą z zupełnie odmiennego świata. Spędzają całe dnie na imprezach albo wręcz przeciwnie, są sztywni, tylko mówią o swojej pracy w kancelarii prawnej.

Inny stosunek do posiłków

Ty wolisz jeść na mieście, bo nie znosisz gotować, uważasz, że nie ma sensu marnować na to czasu. On przywykł do jadania w domu i złości się, że wracasz do domu najedzona, podczas gdy on musi sobie sam przygotować posiłek. Część osób się porozumie w tej kwestii, a część doprowadzi do takiej eskalacji konfliktu, że związek ulegnie zakończeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *