Styl życia

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Jaki materac dla dziecka wybrać

Sven Brandsma z Unsplash

Wybierając produkty dla dzieci, rodzice przywiązują szczególną wagę do kwestii zdrowia i bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku zakupu materaca! W końcu, o ile dorośli spędzają w łóżku około 8 godzin na dobę, czyli mniej więcej 1/3 swojego życia, to dzieci śpią znacznie dłużej, zwłaszcza te najmłodsze. Dlatego inwestycja w dobry materac dla swojej pociechy jest niezbędna dla jej prawidłowego rozwoju. Zastanawiasz się, jaki materac dla dziecka będzie najlepszy? Jaki model wybrać? W poniższym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę. Przeczytaj i skorzystaj z naszych wskazówek!

Rozmiary materacy dla dzieci – jaki materac będzie odpowiedni do dziecięcego łóżeczka?

Zacznijmy od tego, jaki rozmiar materaca wybrać, aby pasował do łóżeczka i wzrostu dziecka. Pierwszy materac kupowany przez rodziców to zazwyczaj 60×120 cm lub 70×140 cm. To najbardziej typowe, choć nie jedyne wielkości dostępnych na rynku materacy dla najmłodszych dzieci. Ogólnie rzecz biorąc, obowiązuje zasada, że podłoże do spania powinno być minimum 20 cm dłuższe od wzrostu dziecka. Materac 120×60 cm będzie odpowiedni do 2-3 roku życia, zaś materac 70×140 cm posłuży dziecku do ukończenia przez nie 4-5 lat. W przypadku dzieci do ok. 8 roku życia polecane wymiary to 80×160 cm. Dla starszych dzieci i młodzieży producenci przygotowali materace o długości 180 cm i 190 cm oraz różnych wariantach szerokości. Starszemu dziecku można też kupić klasyczny materac jednoosobowy 90×200 cm, który posłuży mu nawet do osiągnięcia dorosłości.

Oprócz znajomości długości i szerokości podłoża do spania optymalnych do wygodnego snu warto wiedzieć, jaka grubość materaca dla dziecka jest odpowiednia. Materace dla dorosłych mają od 18 do nawet 40 cm grubości. Te dla dzieci mogą być dużo cieńsze. Wysokość materaca na poziomie ok. 11-14 cm będzie w zupełności wystarczająca.

Jaki materac dla dziecka? Najbardziej polecane rodzaje wypełnienia materacy dziecięcych!

Kolejny bardzo ważny aspekt, który trzeba uwzględnić, decydując, jaki materac dla dziecka wybrać, to rodzaj wkładu. Małym użytkownikom polecane są materace lateksowe lub piankowe.

Lateks jest bardzo higienicznym materiałem. Tworzy środowisko niekorzystne do rozwoju szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Jego porowata struktura sprawia, że zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, a tym samym dziecko nie przegrzewa się nadmiernie w nocy. I co najważniejsze, dobrze dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała, zapewniając właściwe podparcie sylwetki.

Zbliżone właściwości posiadają pianki. W materacach dziecięcych najczęściej stosowana jest pianka wysokoelastyczna, której duża elastyczność punktowa sprawia, że takie podłoże świetnie dostosowuje się do kształtów anatomicznych, dając dobre podparcie dla młodego, rozwijającego się układu kostnego i ograniczając ryzyko powstawania wad postawy.

Pamiętajmy też o tym, że materac dla dziecka nie może być ani zbyt miękki, bo dziecko będzie się zapadać jak w hamaku, co nie jest korzystne dla jego postawy, ani zbyt twardy, bo wpłynie to na dyskomfort malucha i nadmierny ucisk naczyń krwionośnych. Powszechnie krążące opinie, że spanie na twardym służy zdrowiu, mijają się z prawdą. Idealny jest średni stopień twardości.

Bezpieczny materac dla dziecka – co ma znaczenie dla zdrowia najmłodszych?

Kupując materac, warto zwrócić uwagę, czy został on przebadany przez niezależne organizacje badające jakość wyrobów. Materace przeznaczone dla dzieci powinny spełniać bardzo restrykcyjne normy w dziedzinie bezpieczeństwa. Oznacza to, że nie mogą zawierać żadnych szkodliwych dla młodego organizmu substancji. Potwierdza to m.in. certyfikat Oeko-Tex. Materace dziecięce powinny również wspierać rozwój maluchów. W przypadku produktów dedykowanych dzieciom jednym z podstawowych poświadczeń bezpieczeństwa dla zdrowia i rozwoju jest Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka – jednostki badawczo-rozwojowej Ministerstwa Zdrowia.

Producenci dbają też o to, aby komponenty materacy dziecięcych posiadały właściwości antyalergiczne, dzięki czemu mogą być bez obaw używane w łóżeczkach małych alergików.

Dla zdrowia niezwykle ważna jest również odpowiednia higiena. Dlatego przed zakupem koniecznie zwróć uwagę, czy wybrany materac posiada pokrowiec, który można zdjąć i wyprać.

Teraz wiesz już, jak wybrać materac dla dziecka, i z pewnością dokonasz właściwego wyboru, nawet jeśli szeroki asortyment dostępnych na rynku materacy dziecięcych z pozoru nie ułatwia zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *