Jak szybko się rozwieść
cottonbro z Pexels

Choć jesteśmy wyjątkowo romantycznym narodem i wierzymy w miłość do grobowej deski, to życie bardzo często nas rozczarowuje. Okazuje się, że związek, który miał trwać wiecznie, kończy się po kilku latach. Nawet psychoterapia par nie pozwala nam go uratować. Utwierdza nas tylko w przekonaniu, że należy poszukać swojego szczęścia u boku innej osoby. Jak szybko się rozwieść?

Spis treści:

  1. Przeciągający się rozwód
  2. Jak szybko się rozwieść?
  3. Jak przygotować się do rozwodu?
  4. Adwokat rozwodowy – jak wybrać odpowiedniego?
  5. Mediacje rozwodowe – czy warto z nich skorzystać?
  6. W czym jeszcze pomaga mediator rozwodowy? Podział majątku po rozwodzie

Przeciągający się rozwód

Szybki rozwód stanowi marzenie wielu Polaków, którzy mieszkają w wielkich miastach. Często zdarza się, iż małżeństwo trwało zaledwie 2 lata,  a cała procedura aż 4. Życie w emocjonalnym rozkroku, niedokończone sprawy – wszystko to negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Nic dziwnego, że szukamy odpowiedzi na pytanie: jak szybko się rozwieść?.

Jak szybko się rozwieść?

Rozwód nigdy nie jest łatwym doświadczeniem. Małżonkowie potrafią wyciągać największe brudy i przedłużać sprawę w nieskończoność. Dlaczego rozwody w Polsce tak długo trwają? Wynika to z dużego obłożenia sądów oraz faktu, iż często nie potrafimy się porozumieć w podstawowych sprawach. Myślenie życzeniowe jest naszym największym wrogiem. Nie powinnyśmy zakładać, że mąż pozwoli nam na szybki rozwód i pozostawi nam mieszkanie, a my będziemy go spłacać w ratach. Niczego nie bierz za pewnik. Każdą kwestię należy omówić z partnerem, zanim sprawa rozwodowa trafi do sądu. Inaczej może czekać cię przykre rozczarowanie. Podczas rozprawy sądowej mąż może zgłosić oświadczenie, iż nie zgadza się na zakończenie małżeństwa i chce je jeszcze ratować. To znacznie wydłuży sprawę, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie między kolejnymi posiedzeniami sądu średnio upływa 6-8 miesięcy.

Jak przygotować się do rozwodu?

Mogłoby się wydawać, że nie można się do niego przygotować. Nic bardziej mylnego. Musimy spojrzeć na sprawę na chłodno. Jeśli mąż cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości i zawsze zrzuca winę na innych, może nam utrudniać rozwód, robiąc z siebie ofiarę. Sąd zacznie wzywać kolejnych świadków, zacznie się batalia, przepychanki etc. Ofiary przemocy powinny postarać się o dowody w sprawie, aby łatwiej uzyskać rozwód. Np. jeśli byłaś ofiarą wieloletniej przemocy psychicznej, to psychoterapia nie tylko pomoże wrócić ci do wewnętrznej równowagi, ale też może okazać się przesłanką do wystawienia stosownego zaświadczenia. Po pobiciu warto wykonać obdukcję. Nie mniej istotne są zeznania świadków. Pamiętaj o tym, że rozwód zawsze stanowi źródło trudnych emocji. Staraj się je tonować, a nie nakręcać. Pomóc może w tym doświadczony psychoterapeuta. Nasze przyjaciółki i rodzina często reagują równie emocjonalnie jak my, zwłaszcza gdy padłyśmy ofiarą nadużyć. Mąż wykorzystał nas finansowo lub zdradził. Pamiętaj, że chłodne podejście popłaca. Nie zawsze rozwód z orzeczeniem o winie okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Czasem warto się o niego postarać, aby nie płacić alimentów na rzecz męża, który regularnie nas zdradzał. Kiedy jednak niewiele możemy na nim zyskać, to lepszy jest zwykły rozwód bez orzekania o winie, gdyż szybciej się zakończy.

Adwokat rozwodowy – jak wybrać odpowiedniego?

Adwokat rozwodowy to profesjonalista, którego warto zatrudnić, zwłaszcza gdy sprawa rozwodowa nie jawi się jako łatwa. Trzeba jednak powierzyć swoje sprawy właściwej osobie. Nie każdy adwokat rozwodowy przypadnie nam do gustu. Jeśli marzy ci się szybki rozwód, to prawnik, który dąży do konfrontacji, jest waleczny, może okazać się złym wyborem. Natomiast pojednawczy adwokat rozwodowy, gdy zależy ci na orzeczeniu o winie męża, także nie spełni twoich oczekiwań.

Mediacje rozwodowe – czy warto z nich skorzystać?

Mediator rozwodowy to zawód, który w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Chętnie korzystamy z jego usług, gdyż umożliwia on wypracowanie porozumienia. Sąd zawsze zwróci uwagę na to, czy między nami panuje zgoda co do alimentów i opieki nad dzieckiem. Jeśli obie strony pragną rozwodu, to mediator rozwodowy może im pomóc w ustaleniu tych dwóch najistotniejszych kwestii. Gdy strony się porozumieją i zgodnie ustalą, że dzieci zostają z matką, ale weekendy spędzają z ojcem, wakacjami rodzice dzielą się zaś po połowie, to szybki rozwód stanie się faktem. Bardzo często to właśnie spory dotyczące opieki nad dziećmi i wysokości alimentów oddalają nas od upragnionego orzeczenia.

W czym jeszcze pomaga mediator rozwodowy? Podział majątku po rozwodzie

Podział majątku odbywa się niezależnie od wyroku orzekającego ws. rozwodu. Dopiero gdy go uzyskamy, zakładamy sprawę o podział majątku w sądzie rejonowym. Mediator rozwodowy może jednak znacznie ułatwić i przyspieszyć te kwestie. Korzystając z jego usług, możemy się porozumieć ws. sprzedaży wspólnego domu i podziału pieniędzy. Jednak z małżonków może też zatrzymać dom, a drugi wspólną firmę. Istnieją różne opcje. Gdy obie strony porozumieją się w obecności mediatora rodzinnego, zostaje spisana ugoda, którą następnie potwierdza się w obecności notariusza. W rezultacie unikamy przedłużania sprawy i sprawy w sądzie rejonowym.