Jak znaleźć pracę marzeń
Andrea Piacquadio z Pexels

Praca marzeń to coś, co wielu z nas pragnie uzyskać. Niewątpliwie życie zawodowe w dużej mierze wpływa na nasze życie. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby układało się pomyślnie. Jeśli w pracy spotykamy toksycznych klientów, nasze wewnętrzne zasoby dość szybko się wyczerpują. Cierpią też na tym nasze relacje rodzinne i towarzyskie. W naszym artykule podpowiadamy, jak znaleźć pracę marzeń.

Spis treści:

  1. Czy istnieje praca marzeń?
  2. Idealna praca to taka, która nas mobilizuje do stania z łóżka
  3. Uzależnienie od pracy – jakie pułapki na nas czyhają?
  4. Kiedy grozi wypalenie zawodowe?
  5. Satysfakcja z życia zawodowego
  6. Jak znaleźć pracę marzeń?
  7. Czym grozi niezadowolenie z pracy?

Czy istnieje praca marzeń?

Czy wiesz, że praca, którą się lubi, mniej wyczerpuje? To prawda, że każde zadanie czasem nas męczy. Nieważne, czy występujemy na estradzie, prowadzimy własną działalność czy działamy w fundacji, za co otrzymujemy wynagrodzenie. Nawet ulubiona praca czasem wyczerpuje fizycznie i psychicznie. Psycholog, który każdego dnia pomaga  ofiarom przemocy seksualnej, sam potrzebuje wsparcia psychoterapeuty. Osoba pracująca w fundacji dla dzieci z niepełnosprawnościami, czasem czuje się przytłoczona bezmiarem cierpienia. Artysta ma fizycznie dość wyczerpującej trasy koncertowej, podczas której codziennie wchodzi na scenę i gra na niej przez 2 godziny.

Idealna praca to taka, która nas mobilizuje do stania z łóżka

Niemniej lubiana praca mobilizuje nas do stania z łóżka. Kiedy widzę w niej sens, nie poddaję się. Mam też wrażenie, że robię coś dobrego dla świata. Np. osoba, która na co dzień przygotowuje reklamy, cieszy się, gdy mają one wymiar społeczny i poruszają ważny temat, np. zachęcają kobiety do większej dbałości o własne potrzeby. W wielu zawodach można łączyć przyjemne z pożytecznym. Grafik komputerowy może czerpać satysfakcję z procesu tworzenia.

Uzależnienie od pracy – jakie pułapki na nas czyhają?

Warto jednak podkreślić, iż nawet praca marzeń nie powinna stanowić naszego sensu życia. Wiele z nas popełnia ten sam błąd. Zakłada, że życie zawodowe determinuje wartość człowieka. W takiej sytuacji wystarczy najdrobniejsze niepowodzenie, np. brak klienta, rozwiązanie umowy z jednym z kontrahentów, kąśliwe uwagi przełożonego, by nasze poczucie własnej wartości zaczęło spadać.

Kiedy grozi wypalenie zawodowe?

Uzależnienie od pracy i poświęcanie jej zbyt dużej uwagi ujemnie wpływa też na inne aspekty naszego życia. Mamy mniej czasu dla rodziny, przyjaciół czy na swoje pasje. W rezultacie jeśli cokolwiek pójdzie nie tak, nie posiadamy odskoczni. Grozi nam też wypalenie zawodowe. Gdy pracujemy na wysokich obrotach przez 7 dni w tygodniu po 10 godzin, w końcu mamy dość. Nasze ciało i psychika zaczynają się buntować. Psycholodzy przekonują, że nie ma w tym nic oryginalnego. Jesteśmy tylko ludźmi, a nie królikami zasilanymi bateriami. W końcu nasze wewnętrzne zasoby, w tym energia życiowa, ulegają wyczerpaniu.

Satysfakcja z życia zawodowego

Praca marzeń może dawać ogromną satysfakcję. Zawsze jednak warto mieć z tyłu głowy, że niebawem wiele zawodów zniknie, ponieważ ludzi zastąpią maszyny. Jeśli tobie też to grozi, to zastanów się, co mógłbyś robić zamiast tego, co obecnie. Ważne są twoje kompetencje oraz potrzeby. Osoba kreatywna, która lubi proces tworzenia, raczej nie zadowoli się kontrolą jakości. Taka praca odbierze jej radość życia. Na szczęście można znaleźć zawód pokrewny do naszego i zawczasu się z niego doszkolić.

Jak znaleźć pracę marzeń?

Praca marzeń to coś nieuchwytnego dla wielu z nas. Często mamy ogromny problem z jej zdefiniowaniem. Tymczasem, jak pokazują badania naukowe, musimy określić swoje kompetencje, motywacje i trudności, jakie występują w chwilach stresu. Jeśli jesteś kreatywna, lubisz tworzyć koncepcje, ale nie lubisz skupiać się na szczegółach, w twoim przypadku sprawdzi się praca kreatywna.  Jeśli motywuje cię wyższy cel, to zawód dziennikarki może okazać się strzałem w dziesiątkę. Gdy w chwilach stresu nie potrafisz usiedzieć na miejscu, to znak, że sprawdzisz się w tym zawodzie. Będziesz poruszać ważne tematy społeczne, a od czasu do czasu zajmiesz się też dobrze wykreowaną reklamą.  Nie każdy też jest stworzony do bezpośredniego kontaktu z klientem. Wiele z nas on wyczerpuje.

Czym grozi niezadowolenie z pracy?

Czy wiesz, że niezadowolenie z pracy stanowi źródło nieszczęścia? Musisz w niej zjawiać się każdego dnia, nie ma więc mowy o tym, aby ukrócić cierpienie. To rodzi ogromną frustrację, a długofalowo nawet depresję. Dlatego zastanów się, co chciałabyś robić zamiast tego, czym zajmujesz się obecnie. W twoim przypadku rozwój zawodowy może przyczynić się do wzrostu zadowolenia z życia.