Antyoksydanty z herbaty
Grafika: Venosa.pl

Przeglądając czasopisma i książki, można zauważyć, że przeciwutleniacze uchodzą za niezwykle pożądane substancje.  Staramy się je dostarczać wraz z dietą, aby zapobiec stresowi oksydacyjnemu i spowolnić procesy starzenia się. W związku z tym, iż organizm w pierwszej kolejności kieruje antyutleniacze do najważniejszych narządów takich jak serce, płuca czy wątroba, do skóry dociera ich stosunkowo niewiele. Z tego powodu kosmetyki z przeciwutleniaczami stanowią podstawę pielęgnacji anti aging. Antyoksydanty z herbaty uchodzą za jedne z najsilniejszych tego typu związków. Jak w pełni wykorzystać ich możliwości?

Spis treści:

  1. Jaką rolę mają do odegrania wolne rodniki?
  2. Nadmiar wolnych rodników, czyli jak powstaje stres oksydacyjny
  3. Jak wolne rodniki przyspieszają proces starzenia się?
  4. Dlaczego warto sięgać po antyoksydanty?
  5. Antyoksydanty z herbaty – gdzie znajdziemy ich najwięcej?
  6. Katechiny, czyli silne przeciwutleniacze
  7. Teaflawiny, czyli konglomeraty polifenoli – czy mają aktywność antyoksydacyjną?
  8. Antyoksydanty z herbaty – jak wydobyć pełnię ich możliwości?
  9. Różne rodzaje herbaty w jednym miejscu

Jaką rolę mają do odegrania wolne rodniki?

Wolne rodniki nie są niczym nowym z biologicznego punktu widzenia, od zarania dziejów powstawały w naszym organizmie podczas procesów metabolicznych. Nasz ustrój radził sobie z nimi, dopóki ich ilość była stosunkowo niewielka. Do dyspozycji ma bowiem własne antyoksydanty, które z powodzeniem neutralizują wolne rodniki. Ponadto te reaktywne cząstki mają do odegrania też pozytywną rolę w naszym ustroju, o czym często zapominamy. Wolne rodniki wykazują aktywność przeciwbakteryjną, zatem zwalczają mikroorganizmy potencjalnie chorobotwórcze. Aby lepiej to zrozumieć, warto odnieść się do wody utlenionej. Ta z punktu widzenia chemii jest nadtlenkiem wodoru. Gdy odrywa się z niego reaktywna forma tlenu, to oczyszcza ona rany z mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych, niszcząc ich błony oraz ściany komórkowe.

Nadmiar wolnych rodników, czyli jak powstaje stres oksydacyjny

Problem pojawia się, gdy jesteśmy narażeni na czynniki zewnętrzne, które zwiększają powstawanie wolnych rodników.  Zaliczamy do nich m.in.: zanieczyszczenie środowiska (powietrza, wody, gleby), dym tytoniowy, promienie UV,  niektóre substancje powstałe wskutek przetwarzania produktów spożywczych (tłuszcze trans oraz akrylamid powstałe m.in. podczas smażenia frytek) oraz wysokie temperatury. Wspomniane czynniki zewnętrzne sprawiają, że w naszym organizmie powstaje znacznie więcej wolnych rodników, niż jest on w stanie zwalczyć za pomocą własnych antyoksydantów. W związku z tym przeciwutleniacze musimy dostarczyć wraz z dietą. Najwięcej tego typu związków zawierają owoce, warzywa, zioła, przyprawy, kawa, herbata i kakao. Dieta ORAC, czyli bogata w antyutleniacze, może znacząco pomóc w walce z wolnymi rodnikami. Czasem jednak brakuje nam antyoksydantów, wówczas mówimy, iż pojawia się stres oksydacyjny.

polifenole z herbaty

Grafika: Venosa.pl

Jak wolne rodniki przyspieszają proces starzenia się?

Wyżej wspomniany stres oksydacyjny ma destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Wolne rodniki to reaktywne cząstki, które uszkadzają makromolekuły w naszych komórkach. Najbardziej niepokojące jest to, iż ich destrukcyjny wpływ obejmuje białka i kwasy nukleinowe, w tym DNA. Może zatem przyspieszać nie tylko proces starzenia się organizmu, w tym powstawanie zmarszczek poprzez uszkodzenie włókien kolagenu i elastyny, ale też zwiększać ryzyko rozwoju zmian nowotworowych.

Dlaczego warto sięgać po antyoksydanty?

Antyoksydanty pochodzące z naszej diety czy kosmetyków nie tylko neutralizują wolne rodniki, ale też wiążą jony metali ciężkich, które mogą uszkadzać nasze komórki. W rezultacie chronią białka i DNA, co spowalnia proces starzenia się i zmniejsza ryzyko powstania zmian nowotworowych. Oczywiście przeciwutleniacze nie są lekiem na raka, ale odgrywają istotną rolę w jego profilaktyce. Ich codzienne spożywanie z pewnością nam nie zaszkodzi, a może wiele pomóc.

Antyoksydanty z herbaty – gdzie znajdziemy ich najwięcej?

Rozpatrując stres oksydacyjny, na który jesteśmy narażeni każdego dnia, należy zauważyć, że antyoksydanty z herbaty mogą mu aktywnie przeciwdziałać. Naukowcy od lat toczą dyskusje, w której herbacie znajdziemy więcej przeciwutleniaczy. Do niedawna uważano, że zielona herbata wykazuje silniejszą aktywność antyoksydacyjną. Dziś wiemy, że zarówno herbata zielona, jak i czarna może pomóc nam zwalczać wolne rodniki oraz wiązać jony metali ciężkich, zanim te dokonają spustoszenia w komórkach naszego organizmu.  Różnica dotyczy jednak tego, z jakimi związkami mamy do czynienia oraz jak dobrze wchłaniają się one z przewodu pokarmowego.

Katechiny

Grafika: Venosa.pl

Katechiny, czyli silne przeciwutleniacze

Tym, co wpływa na właściwości prozdrowotne herbaty, są polifenole. To bardzo silne antyoksydanty, które dzielimy na kilka grup. 80% polifenoli z herbaty to katechiny. Świeże liście herbaty posiadają aż 36% polifenoli w przeliczeniu na suchą masę.  Po zbiorze liście herbaty są poddawane oddziaływaniu wysokiej temperatury. To właśnie ona sprawia, że inaktywacji ulega oksydaza polifenolowa. W rezultacie ten enzym naturalnie występujący w liściach herbaty nie utlenia polifenoli. Katechiny, które przeważają pośród nich, wykazują silną aktywność antyoksydacyjną. Pod tym względem znacznie wyprzedzają witaminy o właściwościach przeciwutleniających, które spożywamy na co dzień, sięgając po owoce i warzywa. Katechiny są 25-krotnie skuteczniejsze pod kątem zwalczania wolnych rodników niż witamina E oraz 100-krotnie bardziej efektywne od witaminy C.

Teaflawiny

Grafika: Venosa.pl

Teaflawiny, czyli konglomeraty polifenoli – czy mają aktywność antyoksydacyjną?

Zielona herbata, której proces powstawania i działanie opisaliśmy powyżej, jest bardzo skuteczna w przeciwdziałaniu stresowi oksydacyjnemu. Antyoksydanty w herbacie czarnej również występują, choć przez pewien czas uważano, że nie znajdziemy w niej zbyt wiele przeciwutleniaczy. Jednak, jak pokazują badania naukowe, wytwarzanie herbaty czarnej opiera się na procesie utleniania. W rezultacie pojedyncze polifenole łączą się w większe cząstki, polimery polifenolowe, które po zaparzeniu czarnej herbaty nadają napojowi lekko czerwonawe zabarwienie. Szacuje się, że reakcji utleniania ulega aż 3/4 katechin. Wskutek opisanych przemian biochemicznych powstają konglomeraty, teaflawiny oraz tearugibiny. One również wykazują silną aktywność antyoksydacyjną, pod tym względem także przewyższają witaminy C i E. Niemniej zauważono, że te przeciwutleniacze ze względu na to, iż mają postać polimerów, czyli dużych cząstek, nieco gorzej przyswajają się z przewodu pokarmowego. Pod tym względem katechiny z zielonej herbaty wypadają nieco lepiej, przez co czerpiemy więcej korzyści z ich spożywania. Jednak zarówno katechiny, jak i teaflawiny chronią organizm przed utlenianiem LDL, czyli cząsteczek cholesterolu o niskiej gęstości, odpowiedzialnego za powstawanie płytek miażdżycowych.

Antyoksydanty z herbaty – jak wydobyć pełnię ich możliwości?

Jak już mogliśmy zauważyć, antyoksydanty z herbaty wykazują korzystne oddziaływanie na nasz organizm. Trzeba jednak w sposób maksymalny wykorzystać ich potencjał. Aby zwiększyć właściwości przeciwutleniające tego napoju, warto po zakończeniu parzenia wyjąć liście, a następnie dodać do naparu świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Nigdy nie wrzucajmy plasterka tego owocu do parzącej się herbaty, ponieważ kwasy pochodzące z cytryny mogą wyługować jony glinu, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Po zaparzeniu herbaty można też dodać do niej nieco miodu, ponieważ ten nie tylko poprawia odporność i nadaje lekko słodki posmak napojowi, ale też wykazuje działanie antyoksydacyjne. Sklep internetowy Venosa.pl zadbał o to, aby każdy mógł przygotować dla siebie smaczny napój. Oferuje on nie tylko różne rodzaje herbaty z odległych zakątków świata, ale też przydatne dodatki, w tym miody. We wspomnianym sklepie online znajdziesz miód akacjowy, gryczany, kremowany z kakao, lipowy, spadziowy, rzepakowy i wiele innych ciekawych wariantów. Wszystkie oferowane produkty łączy w pełni naturalny rodowód oraz wysoka jakość.  Sklep internetowy Venosa.pl współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi, polskimi producentami miodu (Apimar, Spichlerz). Zapewnia w ten sposób wysoki poziom satysfakcji swoim klientom.

syrop imbirowy

Grafika: Venosa.pl

Różne rodzaje herbaty w jednym miejscu  rodzaje herbaty

Herbata pochodzi z Chin, do Europy została przywieziona pod koniec XVI wieku. Dziś pije się ją we wszystkich zakątkach świata. Mimo zawartości teiny, która pobudza podobnie jak kofeina, wielu osobom ten napój koi nerwy i wyraźnie poprawia nastrój. Krzewy herbaty (Camellia sinensis) rosną w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Ich plantacje są zlokalizowane głównie na terenie Afryki i Azji. Co ciekawe, uprawy, które znajdują się stosunkowo wysoko nad poziomem morza, zapewniają wyroby wyższej jakości. Liście herbaty można zbierać ręcznie lub maszynowo. W sklepie internetowym Venosa.pl każdy miłośnik herbaty znajdzie to, czego potrzebuje. Firma oferuje różne rodzaje herbaty – białą, czarną, czerwoną, zieloną, ziołową, owocową, yerba matte, oolong, rooibois czy Earl Grey. Stawia ona na produkty pochodzące od sprawdzonych, polskich dystrybutorów, co gwarantuje wysoką jakość wyrobu. Oferowane herbaty pochodzą z różnych zakątków świata, przez co mogą różnić się w smaku. Kochasz herbaty, a twój partner jest kawoszem? Na Venosa.pl możecie złożyć kompleksowe zamówienie. Do herbaty i kawy warto dorzucić miód, owoce w syropie, syrop owocowy czy orzechy w czekoladzie. Przygotowanie aromatycznego naparu z dodatkiem słodkości stanowi idealny przepis na udane popołudnie.