Długie, jesienne wieczory zachęcają do lektury książek. Dobrze dobrana pozycja literacka stanowi niezapomnianą przygodę. Często nie tylko bardziej inspiruje niż film czy serial, ale też rozwija wyobraźnię oraz dostarcza cennej wiedzy. W naszym artykule podpowiadamy, jak znaleźć ciekawą książkę.
Spis treści:
- Jak znaleźć ciekawą książkę? Ulubiony autor
- Książka polecona przez przyjaciółkę
- Szukaj pisarzy porównywanych do twoich ulubionych
- Przeczytanie fragmentu książki w księgarni
- Co lubisz, a czego nie znosisz – poznaj własne potrzeby literackie
Jak znaleźć ciekawą książkę? Ulubiony autor
Każda z nas jest w stanie wskazać przynajmniej jednego autora, którego styl ceni w sposób szczególny. Bardzo często zdarza się tak, że wszystkie książki danego pisarza trzymają podobny poziom i zawsze są napisane ze szczyptą poczucia humoru lub sporą dozą tajemniczości. Na szczęście autorzy wydają nowe pozycje przynajmniej raz w roku, a nierzadko nawet 2-3 razy. Jeśli cenisz sobie literaturę kobiecą, istnieje spora szansa, że twoja ulubiona pisarka niebawem odda w ręce czytelników powieść świąteczną. Tego typu książki przepełnia optymizm i nadzieja. To również doskonała lektura na długie, jesienne wieczory, gdy potrzebujemy historii, która nas otuli niczym ciepły koc.
Książka polecona przez przyjaciółkę
Twoja przyjaciółka ma podobny gust jak ty? Skorzystaj z jej rekomendacji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co czyta dana osoba, zanim zdamy się na polecenia. Jeśli ona kocha fantastykę, a ty realistyczne obyczajówki, to niekoniecznie podążacie w tym samym kierunku. Niemniej książka polecona przez przyjaciółkę, która ceni podobnych autorów co my za ich styl, poczucie humoru czy umiejętność budowania napięcia, może okazać się świetnym rozwiązaniem.
Szukaj pisarzy porównywanych do twoich ulubionych
Czasem możemy przeczytać, że jakiś polski autor pisze równie wzruszające powieści jak Nicholas Sparks. Jeśli gustujemy w jego książkach, to jest to dla nas cenna wskazówka. Pokazuje nam, czyją twórczością powinniśmy zainteresować się w pierwszej kolejności. Warto z tego skorzystać i sięgnąć po jeden z tytułów, aby przekonać się, czy rzeczywiście dostrzegamy podobieństwo. Czy język polskiego autora jest równie lekki, a historia równie porywająca.
Przeczytanie fragmentu książki w księgarni
Księgarnie stacjonarne mają tę zaletę, że zawsze możemy przeczytać jakiś fragment i ocenić, czy podoba nam się styl pisarza. Jeśli widzimy, że przeważają długie opisy, a my cenimy sobie dialog i wartką akcję, to znak, że powinniśmy sięgnąć po twórczość innej osoby. Wiele wydawnictw udostępnia też fragmenty książek na swoich stronach internetowych. To ułatwia podjęcie decyzji zakupowych.
Co lubisz, a czego nie znosisz – poznaj własne potrzeby literackie
Każdy z nas ma inny gust literacki. Ceni też książki za inne walory. Np. niektórzy z nas preferują wartką akcję i sporą liczbę dialogów. Drudzy romantyczny nastrój. Nie brakuje też osob, którym przeszkadzają określone kwestie. Np. ktoś nie przepada za amerykańskimi obyczajówkami, ponieważ nie przystają do naszych realiów. Komuś nie odpowiada wątek mafijny w romansach, ktoś nie przepada za brutalnymi scenami seksu. Jeśli dobrze poznasz własne potrzeby literackie, będziesz wybierać trafione tytuły.