Styl życia

Wakacje z biurem podróży – o czym pamiętać przed wyjazdem?

Wakacje z biurem podróży

Co roku wielu Polaków decyduje się na wakacje z biurem podróży. Jesteś jednym z nich? Dowiedz się, co warto wiedzieć i o czym pamiętać przed zakupem zorganizowanej wycieczki.

Urlop wykupiony w biurze podróży to w Polsce bardzo popularna forma podróżowania. Musisz jednak pamiętać, że kolorowe katalogi pełne zdjęć piaszczystych plaż i pięknych hoteli nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Jeżeli planujesz wyjazd zorganizowany przez firmę turystyczną, przeczytaj, o czym trzeba pamiętać przed wykupieniem wycieczki.

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży

Jedną z najważniejszych formalności, jakie warto „załatwić” przed wycieczką z biurem, jest ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Dlaczego? Większość firm turystycznych podpisuje ze swoimi klientami umowę, zgodnie z którą, jeśli zrezygnują z wyjazdu, nie dostaną zwrotu poniesionych wcześniej kosztów. W praktyce oznacza to więc, że jeśli np. wykupisz wycieczkę do Turcji, ale w ostatniej chwili przydarzy ci się sytuacja losowa (choroba, nagła utrata pracy itd.) i odwołasz wyjazd, jego koszty nie zostaną zwrócone. Odpowiednie ubezpieczenie od rezygnacji z podróży może jednak uchronić cię przed taką sytuacją. Jeżeli zrezygnujesz z dowolnego powodu, ubezpieczyciel zwróci ci pieniądze. To doskonałe zabezpieczenie np. w przypadku wycieczki typu „first minute” (wykupywanej na długi czas przed planowanym urlopem) albo w sytuacji, gdy jeszcze nie wiesz, czy dostaniesz urlop, twoja sytuacja finansowa jest niestabilna lub nie masz pewności, że przed wakacjami zdasz wszystkie egzaminy na studiach.

Sprawdzenie lokalizacji hotelu

Katalogi biur podróży potrafi oczarować. Zaprezentowane w nich zdjęcia są zawsze kolorowe i pełne słońca. To natomiast może uśpić twoją czujność przy wyborze kierunku wycieczki. Decydując się na konkretny wyjazd, jeszcze przed podpisaniem umowy z biurem warto dowiedzieć się nieco więcej o lokalizacji wybranego hotelu. Takie informacje zdobędziesz m.in. w internecie lub w przewodnikach. Dlaczego to takie ważne? Hotel z oferty może znajdować się w nieatrakcyjnej okolicy, z dala od plaży, w pobliżu ruchliwej drogi lub w centrum brzydkiego miasta. Dotyczy to zwłaszcza najtańszych ofert.

Koszty ukryte

Wybierając się na wakacje z biurem podróży, należy dobrze przejrzeć ofertę i umowę w poszukiwaniu kosztów ukrytych. Jak to zrobić? Najlepiej wprost zapytać pracownika biura, czy koszt danej wycieczki zawiera wszelkie niezbędne na urlopie elementy, takie jak transport z lotniska, transport na miejscu, wyżywienie, bilety na różnorodne atrakcje, leżaki na plaży lub korzystanie z hotelowego ręcznika i pościeli. W dobrych biurach podróży każdy agent turystyczny będzie umiał odpowiedzieć na te pytania oraz wskaże, na jakie ewentualne koszty dodatkowe należy przygotować się przed wyjazdem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *