Jak zapobiec zmarszczkom? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet na całym świecie. Pragniemy jak najdłużej zachować młody wygląd skóry. Czujemy się zaniepokojone, gdy pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki, które zdradzają nasz wiek metrykalny. Na szczęście proces starzenia się można spowolnić, sięgając po odpowiednie kosmetyki. Przedstawiamy garść praktycznych porad.
Spis treści:
- Czy nawilżanie twarzy zapobiega zmarszczkom?
- Działanie anti-aging – czego potrzebuje nasza cera?
- Tonik i esencje wodne, czyli pierwszy etap nawilżania
- Krem do twarzy – nawilżenie czy natłuszczenie? Czy musimy wybierać?
- Serum do twarzy, czyli kosmetyk do zadań specjalnych
- Oleje i masła roślinne a zapobieganie zmarszczkom
- Jak zapobiec zmarszczkom? Żel hialuronowy
Czy nawilżanie twarzy zapobiega zmarszczkom?
Od lat toczy się dyskusja, czy nawilżanie twarzy pełni działanie anti-aging. Zdania na ten temat są mocno podzielone. Jedni twierdzą, że nawilżona skóra jest odporna na zmarszczki. Drudzy, że to nic nie nadaje. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Sucha skóra traci sprężystość i jędrność wskutek odwodnienia. Jeśli odpowiednio ją nawilżymy, to jej kondycja ulegnie znacznej poprawie. Niemniej ta czynność to za mało, by uchronić się przed zmarszczkami.
Działanie anti-aging – czego potrzebuje nasza cera?
Profilaktyka anti-aging wymaga wykorzystania substancji odżywczych w kosmetykach. Nasza skóra potrzebuje bowiem szeregu związków chemicznych do prawidłowego funkcjonowania. Dostarczymy je, sięgając po odpowiednio dobrane kosmetyki. Specjaliści podkreślają, że do pielęgnacji twarzy należy podejść kompleksowo.
Tonik i esencje wodne, czyli pierwszy etap nawilżania
Jak zapobiec zmarszczkom? Niewątpliwie należy rozpocząć od pierwszego etapu pielęgnacji, o którym często zapominamy. Tonik oraz esencje wodne nie tylko przywracają skórze optymalne pH, które mogło zostać naruszone wskutek mycia twarzy, ale też ją nawilżają. Zawierają też cenne substancje odżywcze. Toniki i esencje wodne charakteryzują się tym, iż mają wodnistą konsystencję, dlatego też, jeśli nie chcemy wysuszyć cery, musimy zadbać o to, aby nie zawierały alkoholu.
Krem do twarzy – nawilżenie czy natłuszczenie? Czy musimy wybierać?
Kremy to kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które cieszą się największą popularnością wśród Polek. Kojarzą nam się z nawilżeniem lub natłuszczeniem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdy krem łączy obie aktywności. Składa się bowiem z fazy hydrofilowej – humektanty oraz hydrofobowej – związki tłuszczowe, emolienty. Aby te składniki uległy połączeniu w jednym produkcie, stosuje się emulgatory. Warto podkreślić, iż każdy krem nawilża, tylko niektóre zbyt słabo w stosunku do naszych aktualnych potrzeb. W związku z tym niektóre osoby muszą sięgać po bardziej treściwe kosmetyki.
Serum do twarzy, czyli kosmetyk do zadań specjalnych
Jeśli zastanawiasz się, jak zapobiec zmarszczkom, musisz wiedzieć, że istnieją kosmetyki do zadań specjalnych takie jak serum. Dawniej uchodziło ono za lżejszą alternatywę dla kremów. Pierwotnie serum miało wodnistą formułę. Dziś wcale nie jest to takie oczywiste. Spotkamy produkty o konsystencji olejku lub emulsji. Atutem serum jest wyższa zawartość substancji aktywnych, w tym o działaniu anti-aging. Można stosować je jako samodzielny produkt lub dodatek.
Oleje i masła roślinne a zapobieganie zmarszczkom
Profilaktyka anti-aging opiera się również na olejach i masłach roślinnych. Tych mamy do dyspozycji całkiem sporo. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na aktualne potrzeby swojej cery. Np. olej sojowy czy lniany lepiej sprawdzi się w przypadku cery tłustej i trądzikowej, które łatwiej ulegają zapychaniu. Natomiast cera sucha doceni właściwości oleju kokosowego i masła shea. Oleje i masła roślinne nie tylko natłuszczają skórę, ale też ją odżywiają dzięki wysokiej zawartości witamin oraz minerałów.
Jak zapobiec zmarszczkom? Żel hialuronowy
Pielęgnacja azjatycka w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu żelu hialuronowego. Zawiera on humektant – kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w naszej skórze. Wiąże on cząsteczki wody w skórze, dzięki czemu jest ona odpowiednio nawilżona. Aby jednak wilgoć nie odparowywała z naskórka, ten musi być zabezpieczony emolientami, czyli substancjami natłuszczającymi, ponieważ w przeciwnym wypadku nawilżanie przypomina nalewanie wody do dziurawej szklanki.