Oczyszczanie twarzy
Zdjęcie autorstwa Sora Shimazaki z Pexels

Oczyszczanie twarzy stanowi podstawę pielęgnacji. O tym, jak usuwanie łoju, kurzu i resztek kosmetyków jest ważne, doskonale zdają sobie sprawę Azjatki. Opracowały one rozbudowany program oczyszczania twarzy. Nam, Europejkom, często nie chce poświęcać się tej czynności aż tyle uwagi. Mamy bowiem na głowie mnóstwo obowiązków, gdy je wreszcie zrealizujemy, padamy z nóg i chcemy jak najszybciej pójść spać. W rezultacie oczyszczanie twarzy przebiega u nas bardzo mechanicznie i mało starannie. O czym warto pamiętać podczas wykonywania tej elementarnej czynności?

Spis treści:

  1. Oczyszczanie twarzy – podejdź starannie do tej czynności!
  2. Jakie korzyści daje dokładne oczyszczanie skóry twarzy?
  3. Trądzik u dorosłych i podrażnienia skóry skutkiem złego oczyszczania twarzy
  4. Mycie twarzy – dlaczego należy użyć do tego wody i środka myjącego?
  5. Jak dobrać kosmetyki do mycia twarzy?
  6. Mydło do mycia twarzy – czy to dobry wybór?
  7. Czym jest syndet?
  8. Żel do mycia twarzy – najpopularniejsze rozwiązanie wśród Polek
  9. Olejki myjące do twarzy – czy pozostawiają lepką powłoczkę?

Oczyszczanie twarzy – podejdź starannie do tej czynności!

Oczyszczanie twarzy to czynność, którą należy wykonać z najwyższą starannością tak, aby rzeczywiście uwolnić naszą cerę od sebum, kurzu i resztek kosmetyków. Te cząstki mogą bowiem zapychać ujścia gruczołów łojowych i przyczyniać się do powstawania zaskórników oraz pryszczy. Aby tego uniknąć, należy dokładnie oczyszczać cerę, a zarazem tak dobierać kosmetyki myjące, aby nie uszkodzić naturalnej bariery hydrolipidowej skóry. Ta stanowi bowiem naturalną barierę ochronną, która zapobiega przedostawaniu się patogenów i potencjalnych alergenów.

Jakie korzyści daje dokładne oczyszczanie skóry twarzy?

Wykazano, iż staranne oczyszczanie twarzy przynosi nam wiele wymiernych korzyści. Po pierwsze, chroni przed zapychaniem ujść gruczołów łojowych, co skutkuje powstawaniem wyprysków. Niestety, trądzik u dorosłych często wynika z zaniechań w tym względzie. Pozostające na skórze sebum czy resztki kosmetyków sprzyjają powstawaniu wolnych rodników, czyli reaktywnych cząstek, które mogą uszkadzać komórki skóry i tym samym przyspieszyć proces formowania się zmarszczek. Ponadto dokładnie oczyszczając cerę, przygotowujemy ją na przyjęcie substancji aktywnych pochodzących z kremów i maseczek. Nawet najlepsze i najdroższe kosmetyki do pielęgnacji twarzy na niewiele się zdadzą, jeśli będziemy je nakładać na warstwę składającą się z łoju, kurzu i resztek makijażu.

Trądzik u dorosłych i podrażnienia skóry skutkiem złego oczyszczania twarzy

Trądzik u dorosłych i podrażnienia skóry to najczęstsze problemy, z którymi Polacy zgłaszają się do dermatologa. Często szukamy przyczyn gdzieś daleko, a zapominamy o tym, że dokładne oczyszczanie cery stanowi klucz do sukcesu. Gdy tego nie robimy, na naszej skórze pozostają resztki kosmetyków kolorowych i wytworzony w ciągu dnia łój. Stanowią one źródło wolnych rodników oraz doskonałą pożywkę dla bakterii, w tym patogennych wywołujących trądzik. W rezultacie źle oczyszczona skóra częściej jest usłana wypryskami i pojawiają się na niej podrażnienia.

Mycie twarzy – dlaczego należy użyć do tego wody i środka myjącego?

Mycie twarzy to czynność, która dziś nie jest tak oczywista jak dawniej. Dziś do dyspozycji mamy wiele ciekawych kosmetyków o innowacyjnych formułach. Płyn micelarny czy chusteczki do demakijażu wydają się świetnym rozwiązaniem. Tymczasem mycie twarzy powinno opierać się na wodzie i środku myjącym. Płyn micelarny czy chusteczki do demakijażu należy potraktować jako pierwszy etap oczyszczania twarzy. Usuwamy za ich pomocą kosmetyki kolorowe. Następnie powinno nastąpić tradycyjne mycie twarzy z użyciem wody. Po zakończeniu tej czynności aplikujemy tonik, aby przywrócić skórze twarzy optymalne, lekko kwaśne pH, które w naturalny sposób ogranicza namnażanie potencjalnych patogenów. Jeśli kogoś podrażnia lub wysusza woda z kranu, może sięgnąć po wodę mineralną.

Jak dobrać kosmetyki do mycia twarzy?

Kosmetyki do mycia twarzy dostosowujemy do aktualnych potrzeb skóry. Tego typu specyfiki nie mogą nadmiernie wysuszać cery, sprawiając, że ta aż skrzypi z czystości. To bowiem zmusza gruczoły łojowe do wytężonej pracy. Nadmiar sebum zapycha ujścia gruczołów łojowych, a my borykamy się z trądzikiem u dorosłych. W rezultacie jeszcze mocniej oczyszczamy skórę twarzy. W ten oto sposób powstaje błędne koło.  Kosmetyki do mycia twarzy nie powinny zawierać sztucznych barwników i substancji zapachowych. To całkowicie zbędne związki chemiczne, które mogą alergizować i podrażniać skórę. Niezależnie od tego, na jaki kosmetyk do mycia twarzy się zdecydujesz, powinien on oczyszczać cerę, a zarazem ją pielęgnować. Nie może jej ściągać i pozostawiać skrzypiącej czystością.

kosmetyki do mycia twarzy

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Mydło do mycia twarzy – czy to dobry wybór?

Do dyspozycji mamy różne kosmetyki do mycia twarzy. Pokrótce omówimy poszczególne produkty, abyś wiedziała, czego powinnaś oczekiwać, sięgając po nie. Jako pierwsze weźmy na tapet mydła. To nic innego jak sole sodowe i potasowe kwasów tłuszczowych. Posiadają one odczyn zasadowy, podczas gdy nasza skóra lekko kwaśny. W rezultacie naruszają naturalną barierę ochronną cery, jaką jest kwaśne pH ograniczające namnażanie potencjalnych patogenów. Mydło może też wysuszać skórę twarzy. Można umyć nim buzię, ale później należy przywrócić cerze optymalne pH, sięgając po tonik o kwaśnym odczynie. Do oczyszczania twarzy nie wykorzystujemy tradycyjnych kostek, tylko mydło Aleppo lub afrykańskie. To produkty opracowane specjalnie z myślą o cerze trądzikowej, atopowej czy z egzemą.

Czym jest syndet?

Syndet często bywa mylony z mydłem. Kupujemy go bowiem w postaci kostki. Bazuje on jednak na substancjach myjących, może zawierać maksymalnie 10% mydła. Syndet charakteryzuje się jednak przyjaznym dla skóry odczynem – kwaśnym lub obojętnym.  W rezultacie nie narusza naturalnej bariery hydrolipidowej.

mycie twarzy

Zdjęcie autorstwa Monstera z Pexels

Żel do mycia twarzy – najpopularniejsze rozwiązanie wśród Polek

Żel do mycia twarzy to chyba najpopularniejszy kosmetyk do oczyszczania tej części ciała. Bazuje on na detergentach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby te nie były zbyt silne i agresywne, ponieważ mogą wysuszać delikatną skórę, co następnie skutkuje wzmożoną syntezą łoju. Żel do mycia twarzy ma obojętny odczyn. Należy go dobrać do typu cery. Niemniej nawet żel do mycia cery trądzikowej musi wykazywać działanie pielęgnujące i nie może jej wysuszać.

Olejki myjące do twarzy – czy pozostawiają lepką powłoczkę?

Olejki myjące do twarzy, wbrew obiegowej opinii, nie pozostawiają nieprzyjemnej, tłustej, lepkiej powłoczki. Nie zapychają też cery. Stanowią połączenie substancji myjących i olejku. Doskonale radzą sobie z mocnym makijażem, w tym wodoodpornym. Nie wysuszają skóry twarzy, lecz ją pielęgnują. To rozwiązanie idealne dla wszystkich typów cery, w tym tłustej. Tutaj jednak należy zwrócić uwagę na skład produktu. Zamiast oleju kokosowego lepiej wybrać sojowy czy lniany.