długi weekend majowy

Ledwo co mogliśmy świętować Wielkanoc, a za chwilę czekają nas kolejne dni błogiego lenistwa. Długi majowy weekend to okazja do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jak zaplanować długi weekend majowy, by najlepiej wykorzystać swój wolny czas?

Majowy weekend

Majówka to okres, na który co roku czekamy z niecierpliwością. Wiele osób planuje wykorzystać wolny czas na wyjazdy. Kilka dni wolnego to dobra okazja by odpocząć i naładować baterie do wakacji. W tym roku dni ustawowo wolne przypadają w tygodniu roboczym. Święto Pracy, czyli 1 maja przypada na poniedziałek, zaś 3 maja, czyli święto upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja na środę. Wystarczy więc uzyskać urlop na 2, 4 i 5 maja, by zyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Tym sposobem możemy mieć aż 9 dni wolnego, co można ciekawie zaplanować. Gdzie warto wybrać się na długi weekend, a w zasadzie tydzień?

Weekend majowy w Tatrach

Góry są niesamowite o każdej porze roku. Bywają także niebezpieczne, ale w wybierając się w taką wyprawę zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku. Weekend majowy w polskich Tatrach jest dobrym pomysłem dla osób aktywnym na różnym poziomie. Szlaki posiadają różny poziom trudności, więc każdy może wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę. A widoki ze szczytów zapierają dech w piersiach. Ogromną satysfakcję daje samo wejście na szczyt. A leniwi mogą zawsze skorzystać z kolejki, która kursuje na Kasprowy Wierch. Jeden dzień w górach to zdecydowanie za mało, więc warto zostać na dużej. W przypadku schronisk, raczej nie mamy co liczyć na wolne miejsca, ale zawsze pozostają nam hotele czy kwatery prywatne, których nie brakuje w Zakopanem czy okolicach. Mimo, że zbliżamy się do maja, w górach powita nas śnieg, szczególnie na wyższych szczytach, dlatego zaopatrzmy się w odpowiedni sprzęt i strój. Początkującym miłośnikom gór polecamy Dolinę Pięciu Stawów czy Nosal, z którego rozpościera się piękny widok na Tatry Zachodnie.

Majówka nad morzem

Alternatywą dla gór jest Morze Bałtyckie. I choć niektórzy muszą pokonać cały kraj, by nad nie dotrzeć, warto to uczynić, dla samego nadmorskiego klimatu. By oszczędzić czas najlepiej sprawdzić połączenia lotnicze, które pozwalają na ekspresowe i niekiedy bardzo tanie dotarcie na Pomorze. Samoloty latają do Gdańska z większych ośrodków miejskich, takich jak Wrocław czy Katowice. Będąc nad morzem koniecznie trzeba zwiedzić Trójmiasto, które zapewni nam mnóstwo rozrywek nawet w pochmurne dni. W Gdyni obowiązkowym punktem jest park edukacyjny, którym zachwyceni będą nie tylko najmłodsi. Sopot zachwyca swoim molo, a Gdańsk starymi zabytkami. Gwarantujemy, że nad morzem nikt nie będzie się nudził podczas majowego wypadu. A przy odrobinie słońca przyjemnie będzie pospacerować po piaszczystej plaży.

Weekend w mieście

Nie musimy daleko wyjeżdżać, by ciekawie spędzić czas podczas majowego weekendu. W dużych miastach odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, które mogą nas zainteresować. Maj to czas, kiedy zaczyna się sezon plenerowy, więc organizowane są liczne koncerty. Polecamy sprawdzenie oferty kulturalno-rozrywkowej miasta. Koncert filharmoników czy miejski festyn będzie wspaniałą okazją na spotkanie ze znajomymi czy rodziną. Przy pięknej pogodzie możemy wybrać się na rowerową przejażdżkę czy piknik na obrzeżach miasta. A dzieci ucieszą się z wypadu do zoo czy ogrodu botanicznego, który w maju prezentować się będzie wyjątkowo pięknie.

majówkaPomysłów i propozycji jest wiele. Przedstawione przez nas to zaledwie namiastka tego, jak można zaplanować długi majowy weekend. Najważniejsze to znaleźć odrobinę czasu dla siebie i dobrze go wykorzystać.

Katarzyna Antos