Zdrowie

Jak wybrać kolagen na stawy?

Jak wybrać kolagen na stawy

Grafika dostarczona przez partnera

Kolagen to substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie, będąca głównym białkiem budulcowym tworzącym większość narządów i tkanek. Niestety wraz z wiekiem produkcja kolagenu spada, przez co pojawia się ból stawów, a u wielu osób najbardziej cierpią na tym stawy kolanowe. Dlatego warto uzupełniać braki kolagenu, stosując suplementy diety z kolagenem w formie proszku czy kolagen w tabletkach. Tylko co wybrać: czysty kolagen na stawy czy kolagen wzbogacony o dodatkowe składniki? Czy najlepszym wyborem będzie kolagen pochodzenia naturalnego? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Na co wpływa suplementacja kolagenem?

Kolagen to białko strukturalne występujące w ludzkim organizmie. Jest składnikiem kości, mięśni, więzadeł i ścięgien, a także tkanki łącznej i tkanki chrzęstnej. Zbudowany jest z aminokwasów, głównie glicyny oraz proliny. Cechuje się dużą elastycznością i wytrzymałością [1].

W organizmie kolagen jest odpowiedzialny za produkcję mazi stawowej i stan chrząstki. Niestety wraz z przekroczeniem 25 lat jego poziom zaczyna spadać. Warto wtedy zadbać o prawidłowy poziom kolagenu w organizmie, ponieważ ma on wpływ na wiele zachodzących w nim procesów, przede wszystkim odpowiada za ruchomość stawów, zatem wspomaga regenerację stawów i pozwala utrzymać ich poprawne funkcjonowanie [1].

Najmocniejszy kolagen na stawy – dostępne rodzaje

Zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych dostępnych jest wiele suplementów zawierających w składzie kolagen. Występuje w postaci saszetek z proszkiem, kapsułek czy tabletek. Preparaty te dostarczają organizmowi odpowiednią porcję kolagenu i pomagają utrzymywać zdrowe stawy. Warto jednak wiedzieć, że suplementy diety z kolagenem różnią się nie tylko formą, ale także pochodzeniem zawartego w nich kolagenu.

Kolagen zawarty w dostępnych na rynku suplementach może być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Informację na ten temat znaleźć można zwykle na opakowaniu produktu. Z punktu widzenia zdrowia najlepszy jest kolagen naturalny.

Glukozamina w kolagenie – co trzeba wiedzieć?

Przed zakupem kolagenu warto sprawdzić skład produktu. Często kolagen na stawy zawiera dodatkowe substancje jak np. witaminy, zwłaszcza C i D, czy składniki mineralne, jak choćby wapń. Witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu celem zapewnienia prawidłowego funkcjonowania chrząstki i kości. Z kolei wapń jest potrzebny do utrzymania zdrowych kości oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, Witamina D jest dodawana do kolagenu z uwagi na fakt, że bierze udział w prawidłowym wchłanianiu wapnia i pomaga w utrzymaniu prawidłowego jego poziomu we krwi [2].

Suplement z kolagenem – jaki wybrać?

Nawet zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnych mu ilości kolagenu i uzupełnić powstałych niedoborów. Dlatego warto rozważyć suplementację kolagenem, która da znacznie lepsze efekty. Pojawia się tylko pytanie, jaki kolagen wybrać?

Kolagen powinien cechować się wysoką jakością i łatwą przyswajalnością. Przykładem takiego produktu jest kolagen w saszetkach od 4Flex. Jest to kolagen do picia zawierający hydrolizat kolagenu Fortigel, który wchłania się w organizmie w aż 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Kolagen w proszku 4Flex występuje pod postacią 4 produktów, jako [4]:

  • 4Flex z kolagenem Fortigel oraz witaminą C,
  • 4Flex Silver z kolagenem Fortigel oraz wapniem i witaminą D,
  • 4Flex Sport z kolagenem Fortigel oraz L-karnityną,
  • 4Flex o smaku czarnej porzeczki z kolagenem Fortigel oraz witaminą C.

Dzięki szerokiej gamie produktów od 4Flex każdy ma szansę dobrać kolagen stosownie do swoich potrzeb.
 

Bibliografia:

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. W: Leki w Polsce. Farmakoterapia, Medyk Sp. z o.o., Vol 29, Nr 11/12’19, 6-10.
  2. Witryna internetowa: https://4flex.pl (dostęp: 2022.10.20.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *