Znasz to uczucie, gdy niespodziewanie uderzasz o coś ręką lub nogą, a potem masz w tym miejscu wielkiego siniaka, który schodzi przez dwa tygodnie. Jak unikać powstawania siniaków?
Czym są siniaki?
Siniaki to podskórne wylewy krwi. Krew, która wycieknie z naczyń włosowatych jest następnie metabolizowana przez wątrobę, zanim ta jednak zostanie wyłapana, to hemoglobina pod skórą daje się we znaki w postaci mało estetycznych plam.
Jak wzmocnić naczynia krwionośne?
Aby uniknąć powstawania siniaków, należy wzmocnić naczynia krwionośne. Kluczową rolę w ich wytrzymałości mechanicznej odgrywa kolagen. To białko jest z kolei syntetyzowane w organizmie przy udziale witaminy C. Jeśli chcesz mieć więcej kolagenu wchodzącego w skład m.in. naczyń krwionośnych, musisz spożywać produkty bogate w kwas askorbinowy. Witaminę C znajdziesz w cytrusach, ale te są często mocno opryskiwane, przez co mogą uczulać. W kwas askorbinowy obfitują też porzeczki, żurawina, żółta papryka oraz nać pietruszki. Witaminę C znajdziesz też w jeżynach, malinach i borówkach.
Jak zapobiec siniakom?
Warto też więcej na siebie uważać. Jeśli siniaki biorą się z uprawiania sportu, pomocne mogą okazać się ochraniacze, które zamortyzują uderzenie. Gdy masz problemy z utrzymaniem równowagi, w autobusie staraj się siedzieć aniżeli stać, bo przy hamowaniu z pewnością nabijesz sobie sporo siniaków. Jeśli nieestetyczne plamy biorą się z nieuwagi, po prostu spróbuj być bardziej ostrożna przy siadaniu czy wstawaniu.
Maść na siniaki
Gdy siniak już się pojawi, a chcesz, aby zniknął ze strategicznego miejsca przed balem karnawałowym czy imprezą urodzinową, możesz smarować go maścią z arniką i kasztanowcem. Taki produkt przyspiesza wchłanianie siniaka. Jednak należy pamiętać, że tempo tego procesu jest kwestią mocno zindywidualizowaną.