Jak sobie poradzić z opryszczką na ustach

Opryszczka stanowi zmorę wielu kobiet na całym świecie. Wiele z nas zaraża się wirusem opryszczki (Herpes simplex) już w dzieciństwie, u części z nas następuje to dopiero w dorosłym życiu. Opryszczka nie tylko nieestetycznie wygląda i utrudnia wykonanie makijażu, ale też stanowi zagrożenie, o którym często zapominamy. Zazwyczaj skupiamy się na jej tuszowaniu, a niewiele wiemy o jej zwalczaniu. Jak sobie poradzić z opryszczką na ustach?

Co wywołuje opryszczkę?

Opryszczkę wywołuje wirus Herpes simplex. Niestety, ma on to do siebie, że gdy raz wniknie do naszego organizmu, to pozostanie już na zawsze w naszych zwojach nerwowych. W momencie obniżenia odporności, np.  gdy przebywamy dużo na słońcu, jesteśmy wystawione na działanie silnego wiatru, mamy okres lub lekko się przeziębiłyśmy, daje o sobie znać w postaci wykwitu na ustach.. Gulka może też wyskoczyć pod nosem, na nosie, a nawet brodzie.

Dla kogo opryszczka stanowi zagrożenie?

Opryszczka utrzymuje się na naszej skórze co najmniej tydzień. Często jej gojenie trwa nawet dłużej. W momencie, gdy mamy ją na wargach, powinnyśmy unikać kontaktu z kobietami w ciąży i małymi dziećmi, gdyż dla nich wirus opryszczki jest szczególnie groźny. Podczas wyraźnej infekcji należy także unikać pocałunków z ukochanym oraz seksu oralnego, aby go nie zarazić.

Leki na opryszczkę

W aptekach można kupić plastry na opryszczkę. Mają one za zadanie tuszować zmianę skórną i umożliwić nam nałożenie makijażu. Jednak same w sobie nie wykazują właściwości leczniczych, mogą jedynie ułatwiać proces gojenia. Opryszczkę możemy wysuszyć specjalną maścią z apteki. Jednak mało kto z nas sięga po leki przeciwwirusowe na opryszczkę. Tymczasem to właśnie one najskuteczniej zmniejszają populację Herpes simplex  i przyczyniają się do szybszego obkurczenia, a w rezultacie zniknięcia opryszczki. Ponadto gdy czujesz, że zimno za chwilę wyskoczy ci na wargach, możesz od razu sięgnąć po lek przeciwwirusowy na opryszczkę w postaci tabletek i uniknąć opryszczki. Od pewnego czasu leki przeciwwirusowe na opryszczkę mają status leku OTC, czyli są dostępne bez recepty. Warto jednak pamiętać, że wcześniej zostały poddane szczegółowym badaniom, które potwierdziły skuteczność ich działania. Są bezpieczne w stosowaniu pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń producenta.

Dezynfekcja kosmetyków po opryszczce

Jeśli masz opryszczkę, pamiętaj o tym, że nie powinnaś malować ust płynnymi pomadkami i błyszczykami. Lepiej sięgnąć po pomadkę w sztyfcie i po wszystkim ją zdezynfekować specjalnym sprayem do pędzli i kosmetyków, który został opisany przez producenta jako zwalczający wirusa opryszczki.  Takim sprayem warto spryskać też wszystkie pędzle, które wykorzystywałyśmy w makijażu podczas utrzymywania się opryszczki na naszych ustach. Higiena w tym przypadku stanowi klucz do sukcesu. Pamiętajmy o tym, aby opryszczki nigdy nie rozdrapywać i nie używać brudnych pędzli, bo możemy ją sobie przenieść po całej twarzy, a to stanowi już spore zagrożenie.