W zależności od czynników etiologicznych, katar przebiega w różny sposób i trwa zwykle kilka dni. Szczególnie uciążliwy bywa u dzieci. Czasem nie sposób go uniknąć, ale można złagodzić objawy i przyspieszyć leczenie.
Sposoby na katar
Katar to powszechna nazwa nieżytu nosa, który oznacza zapalenie jego błony śluzowej. W zależności od przyczyn przebiega on w różny sposób, ale zwykle powoduje: kichanie, wyciek wodnistej i bezbarwnej lub mętnej i zielono-szarej wydzieliny, spływanie jej do gardła, uczucie świądu nosa i ucisku w okolicach zatok, pieczenie spojówek, łzawienie, pogorszenie smaku i węchu czy ogólne osłabienie i bóle głowy. Szczególnie uciążliwy bywa u dzieci. Rokowania co do wyleczenia kataru są bardziej pomyślne, jeśli zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie zachowawcze, w tym oczyszczanie, suplementacja, dieta i odpoczynek.
Zalegająca wydzielina sprzyja namnażaniu chorobotwórczych drobnoustrojów w komorach nosa i utrudnia oddychanie. Poza tym stwarza ryzyko innych powikłań, np. zapalenia ucha i zatok. W celu przyspieszenia leczenia kataru u dzieci warto zadbać przede wszystkim o drożność nosa i pielęgnację jego błony śluzowej. Zabieg czyszczenia z wydzieliny u dzieci w wieku 3–4 lat najlepiej wykonywać z pomocą aspiratora ręcznego lub elektrycznego. Po tym czasie, kiedy maluchy nabywają umiejętności kontroli przepływu powietrza przez nos, powinno się zwrócić uwagę, aby opróżniały każdą z przegród nosa osobno. To ważne ze względu na bezpieczeństwo uszu i skuteczność dmuchania. Podczas kataru poleca się także podawać witaminy dla dzieci, uzupełniające niedobory niezbędnych w czasie choroby minerałów. W leczeniu kataru u dzieci cenne są też inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Aromaterapia rozrzedza wydzielinę, ułatwiając jej odprowadzanie, a do tego działa kojąco na podrażnienia, zmęczenie i inne dolegliwości powstałe w przebiegu kataru.
Inne sposoby na katar
Domowe metody na przyspieszenie ustąpienia kataru obejmują wiele rodzajów inhalacji. Skutecznym rozwiązaniem jest aromaterapia świeżo startym bądź przetworzonym chrzanem, rozdrobnionym czosnkiem lub mielonym pieprzem cayenne. Na kłopoty ze snem, wywołane zatkanym nosem, dobrze jest skropić olejkiem eterycznym, np. eukaliptusowym, miętowym lub sosnowym, piżamę malucha w okolicy dekoltu. Można także przykleić na ubranie nasączony plasterek, najlepiej w miejsce, do którego dziecko nie dosięgnie (może to być okolica łopatki lub karku). Udrożnieniu nosa w porze nocnej sprzyjają też: nacierania klatki piersiowej naturalną maścią rozgrzewającą o właściwościach aromatycznych, wysokie ułożenie głowy i pozycja na wznak, wcieranie maści koperkowej w skrzydełka nosa oraz okolice dziurek i pozostawienie cienkiej warstwy leku na skórze. Rekonwalescencję przyspieszy również wprowadzenie do diety produktów bogatych w kwasy z grupy omega oraz witaminę C i witaminy z grupy B. Wsparcie przyniesie ponadto domowy syrop z cebuli, miodu i cytryny.