Akcesoria cukiernicze

Pieczenie i dekorowanie ciast, ciasteczek oraz tortów wymaga posiadania odpowiednich przyrządów, zwłaszcza jeśli od dawna nie jesteś już adeptem sztuki cukierniczej. Wówczas potrzebujesz profesjonalnego osprzętu, który spełni Twoje wysokie wymagania i usprawni pracę. Po jakie akcesoria cukiernicze warto sięgnąć? Co rynek ma do zaoferowania specjalistom?

Profesjonalne akcesoria i przybory cukiernicze – co wybrać?

Na rynku znaleźć można różne narzędzia dedykowane cukiernikom. Znajdują one zastosowanie nie tylko w cukierniach, ale i piekarniach, kawiarniach czy też restauracjach. Z powodzeniem można z nich korzystać także w domowym zaciszu. Pojawia się jednak pytanie – na co konkretnie warto się zdecydować? Polecane akcesoria cukiernicze charakteryzują się sporym zróżnicowaniem. Co więc wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb cukiernika. Niektórym wystarczy prosty przybornik, inni będą potrzebować rozbudowanego zestawu. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego cukiernika jest rękaw cukierniczy. Służy on do aplikacji mas i dekorowania ciast kremami. Powinien to być przyrząd najwyższej jakości, wyposażony w wieloelementowy zestaw tylek.

Wykrawacze (wykrojniki/wycinarki) to kolejne przybory cukiernicze, bez których trudno się obejść profesjonaliście. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do wykrawania z ciast określonych kształtów i cyfr. Najczęściej są one wykonane ze stali nierdzewnej lub plastiku. Fachowiec powinien mieć pod ręką także zestaw łopatek. To narzędzia, które ułatwiają aplikację mas i kremów.

Niezbędny sprzęt cukierniczy – jaki kupić?

W wyposażeniu cukiernika nie może zabraknąć także blach i form do pieczenia. Na rynku znaleźć można zarówno klasyczne rozwiązania, jak i modele specjalistyczne, np. do muffinek czy też do bagietek. Dostępne są zarówno tortownice i prostokątne blachy, jak i formy o bardziej fantazyjnych kształtach. Serca, gwiazdy czy też zwierzątka są na wyciągnięcie ręki.

Za niezbędny sprzęt cukierniczy uznaje się także koszyki do rozrostu. Najczęściej wykorzystywane są one przez piekarzy do wyrastania/garowania chleba, jednak i cukiernikom się przydają, jeśli zajmują się oni przygotowywaniem ciast drożdżowych. Zapewnienie drożdżom odpowiednich warunków zagwarantuje ich prawidłową i szybką pracę.

Akcesoria cukiernicze to także wszelkiego rodzaju maty, stojaki oraz ranty. W profesjonalnej pracowni nie może również zabraknąć przyrządów do dekoracji. To wszelkiego rodzaju pędzelki do malowania, szablony do posypywania wzorów czy też skalpele. Przydatny okazać może się również aerograf cukierniczy oraz pistolet do tworzenia wzorów z masy plastycznej.

sprzęt cukierniczy

Akcesoria cukiernicze – o czym pamiętać podczas zakupów?

Niezależnie od tego, na jakie akcesoria i przybory cukiernicze ostatecznie się zdecydujesz, upewnij się, że mogą mieć one kontakt z żywnością. Dlatego wybieraj narzędzia ze sprawdzonego źródła. Unikniesz w ten sposób przykrych niespodzianek. Dzięki zakupom w renomowanym sklepie dla cukierników zyskasz gwarancję, że oferowane produkty mają najwyższą jakość. Nie zepsują się więc po pierwszym użyciu.

Żeby przedłużyć żywotność osprzętu cukierniczego, należy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację i konserwację. Dlatego uważnie przeczytaj wskazówki producenta. Jeśli nie zaleca on mycia przyrządu w zmywarce, nie rób tego. W najlepszym przypadku akcesorium szybciej się zużyje, w najgorszym – nie będzie spełniać swoich zadań lub ulegnie całkowitemu zniszczeniu.