Rozmowy telefoniczne
Podczas burzy warto z nich zrezygnować. Komórka i telefony stacjonarne ściągają pioruny. Jeśli przebywamy na podwórzu, wyłączmy aparat. W terenie niezabudowanym bezwzględnie nie można używać komórki. W miejscach, gdzie nie ma domów, sklepów itp., ryzyko gwałtownie wzrasta. Pioruny przyciąga najwyższy obiekt, w terenie niezabudowanym często jest nim człowiek.
Burza w górach
Jeśli dopadnie nas burza, gdy przemierzamy górskie szlaki, powinniśmy znaleźć „bezpieczne” miejsce. Jeśli znajdujemy się w pobliżu szczytu, zejdźmy niżej. Unikajmy miejsc porośniętych przez pojedyncze drzewa. Schronienia można szukać w dolinie lub w terenach gęsto zalesionych. Jeśli na ucieczkę jest już za późno, przykucnijmy ze złączonymi nogami.
Przystanki autobusowe
Podczas burzy lepiej zmoknąć, niż stać pod wiatą, która zawiera metalowe elementy. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą gwałtowne wichury, które mogą zniszczyć przystanek. Jeśli odpadający element uderzy nas w głowę, w najlepszym wypadku trafimy do szpitala.
Ubezpieczenie mieszkania
Często bagatelizujemy moc żywiołów. Niewielu Polaków może pochwalić się wykupioną polisą na wypadek powodzi, pożaru itp. Wbrew pozorom klęski żywiołowe nawiedzają nasz kraj częściej, niż przypuszczamy. Nie należy oszczędzać na ubezpieczeniu, ponieważ pożar wywołany przez piorun, może zabrać nam cały dorobek życia. Państwo udziela zapomogi tylko w wyjątkowych sytuacjach. Są one stosunkowo niskie.
W związku z tym, iż burza stanowi ogromne zagrożenie, nie należy jej lekceważyć. Przyzwyczailiśmy się do nowoczesnych technologii i zapomnieliśmy o niszczycielskiej sile natury. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami postępowania podczas burzy. Czasem jedna czynność może ustrzec nas przed nieszczęściem.