Artykuły Moda

Co to jest dress code? Cz.1

Pochodzące z angielskiego pojęcie „dress code”, określa zasady dotyczące wyglądu pracowników. Stare przysłowie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” to jedna z podstawowych zasad we współczesnym biznesie i życiu publicznym.

Pochodzące z angielskiego pojęcie „dress code”, określa zasady dotyczące wyglądu pracowników. Stare przysłowie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” to jedna z podstawowych zasad we współczesnym biznesie i życiu publicznym.

Co to jest dress code?

Dress code to zbiór zasad dotyczących wyglądu obowiązujący daną branżę, stanowisko czy środowisko. Są to reguły, których absolutnie nie należy łamać, jeśli zależy nam na wizerunku profesjonalistki i szacunku otoczenia.

Do pierwszego wrażenia jakie robimy na ludziach, bez dwóch zdań przyczynia się nasz strój.

Najczęstsze błędy

Oto najczęstsze modowe wpadki w pracy:

  • zakładanie zbyt wyciętych bluzek, które odkrywają pachy, dekolt, plecy czy brzuch;
  • nadmiar biżuterii;
  • chodzenie w odkrytych butach;
  • niezakładanie rajstop;
  • zbyt krótkie spódnice, które odsłaniają większą część uda

W zależności od specyfiki naszej pracy dress code możemy podzielić na trzy jasno zdefiniowane sposoby ubierania się.

Kod formalny, czyli pełny rygor

Kod formalny, inaczej zwany oficjalnym, obowiązuje w specyficznych i wymagających branżach, takich jak: firmy prawnicze, czy dyplomacja. Kod ten obowiązuje pracowników najwyższych szczebli w hierarchii firmy, czyli dyrektorów, prezesów, menedżerów.

Kod formalny jest najbardziej rygorystyczny pod każdym względem. Nie pozwala na dekompletowanie kostiumów czy garniturów, w grę nie wchodzą szaleństwa kolorystyczne – musimy całkowicie zapomnieć o kreatywnym podejściu do stylizacji i pogonią za najnowszymi trendami.

Jak wygląda dobrze ubrana kobieta?

  • Nosi kostium z dobrych jakościowo tkanin, stonowany kolorystycznie – możemy wybierać wśród grafitów, szarości, brązów, granatów. Czerń należy raczej zostawić na bardziej wieczorowe okazje.
  • Do kostiumu zakłada koszule – jednobarwne lub ewentualnie w delikatny wzorek. Kolorystyka: beż, biel, jasny błękit.

  • Dobrej jakości obuwie powinno być dopasowane kolorystycznie do reszty stroju, ale stawiamy na neutralne kolory, takie jak czerń, brąz czy grafit. Cała stopa musi być zasłonięta; nie wchodzą w grę buty z odkrytym noskiem, czy piętą. Warto wiedzieć, że idealne obuwie kobiety biznesu ma 5-7-centymetrowy obcas.
  • Zawsze nosi rajstopy. Najbezpieczniej jest wybrać rajstopy w kolorze cielistym, ewentualnie grafitowe do ciemnych butów i ciemnego stroju. Kryjące grube rajstopy nie zawierają się w kodzie formalnym, tak samo jak żywe kolorystycznie czy we wzorki.

Drogie Panie, zapraszamy również do lektury drugiej części artykułu, na temat znacznie przyjemniejszego dress codu: stylu biznesowego i swobodnego.

Zuzanna Górka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *