Jak przemawiać
Zdjęcie autorstwa Henri Mathieu-Saint-Laurent z Pexels

Wystąpienie publiczne to wydarzenie, które wielu z nas napawa lękiem. Nie lubimy przemawiać, dotyczy to zarówno sfery zawodowej, jak i prywatnej. Nie chcemy zabierać głosu na forum pracowników, spółdzielni mieszkaniowej czy weselu.  Czasem jednak musimy to zrobić. Jak przemawiać, aby zostać pozytywnie odebranym?

Spis treści:

  1. Wystąpienia publiczne – zmora wielu zawodów
  2. Jak ćwiczyć publiczne przemawianie?
  3. Jak przemawiać, aby zostać pozytywnie odebranym?
  4. Dlaczego warto robić pauzy w swojej wypowiedzi?
  5. Wystąpienia publiczne a wygodny ubiór
  6. Jak dieta wpływa na głos?

Wystąpienia publiczne – zmora wielu zawodów

Mogłoby się wydawać, że wystąpienia publiczne stanowią domenę artystów, dziennikarzy czy nauczycieli. Zwykły człowiek, który wybierze dla siebie mniej eksponowany zawód, jest zwolniony z przemawiania. Nic bardziej mylnego. Niestety, współczesny tryb życia wymusza na nas wystąpienia publiczne. Nawet przedstawiciel branży IT musi czasem zaprezentować swoje propozycje na forum kolegów z pracy.

Jak ćwiczyć publiczne przemawianie?

Publiczne przemawianie to umiejętność, którą można zdobyć. Najlepiej obrazuje to przykład amerykańskiego społeczeństwa. Tam wystąpienie publiczne staje się udziałem małych dzieci. Mają one w szkole wiele okazji, aby trenować sztukę perorowania. W Polsce wprawdzie mamy prezentacje na studiach, te jednak często są przez nas traktowane w sposób mechaniczny. Trzeba wyrecytować lub przeczytać z kartki najważniejsze informacje. Nikt, także wykładowca, nie skupia się na samym sposobie prezentacji. Liczy się tylko to, czy prezentacja zawiera wszystkie istotne elementy i wyczerpuje temat.

Jak przemawiać, aby zostać pozytywnie odebranym?

Jeśli zastanawiasz się, jak przemawiać, aby zostać pozytywnie odebranym, musisz nauczyć się panować nad głosem. Wysokie dźwięki, piski i krzyki są nieprzyjazne dla uszu odbiorcy. Odbierają ci też profesjonalizm w oczach otoczenia. To również nie pała do ciebie zaufaniem. Najlepszą opinią cieszą się ci, którzy przemawiają niskim, spokojnym głosem, potrafią go modulować i nie zawieszają się w trakcie swojej wypowiedzi.

Dlaczego warto robić pauzy w swojej wypowiedzi?

Nie można powiedzieć wszystkiego na jednym wdechu. Po pierwsze, nikt nic z tego nie wyniesie. Po drugie, sami poczujemy się zmęczeni. Po trzecie, nie brzmi to zbyt profesjonalnie. Musisz nauczyć się robić pauzy tam, gdzie jest to konieczne, by podkreślić jakąś kwestię. Ważna jest też modulacja głosu. Monotonna wypowiedź potrafi uśpić tłum, nawet gdy poruszamy niezwykle ciekawy temat.

Wystąpienia publiczne a wygodny ubiór

Wystąpienia publiczne przebiegają dużo lepiej, gdy zatroszczymy się o własny komfort. Po pierwsze, powinniśmy przemawiać w wygodnym ubraniu, które nigdzie nie wpija się w ciało. W przeciwnym wypadku nie skupimy się na sensie wypowiedzi, będziemy natomiast myśleć o odczuwanym dyskomforcie.

Jak dieta wpływa na głos?

Także dieta ma wpływ na nasz głos. Jeśli zastanawiasz się, jak przemawiać, aby zostać pozytywnie odebranym, musisz nauczyć się szanować swoje narzędzie pracy. Negatywnie na struny głosowe działają ostre przyprawy, ponieważ je wysuszają. Natomiast zimna woda może doprowadzić do anginy i problemów z głosem.