Jak pozbyć się przebarwień po trądziku

Trądzik i przebarwienie po nim nie stanowią problemu jedynie dla nastolatków – bardzo często zmagają się z nimi także dorośli. Na szczęście są sposoby, aby zlikwidować nieestetyczne i irytujące przebarwienia po trądziku. Odpowiednia pielęgnacja i leki pomogą w walce z wypryskami, bliznami i przebarwieniami. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Trądzik – dolegliwość nie tylko nastolatków

Z trądzikiem i niedoskonałościami skórnymi możemy się zmagać w każdym wieku i mogą one pozostawić ślad na długi czas. Warto reagować w porę, aby zlikwidować przebarwienia i odzyskać jednolity kolor skóry. Pomocne są w tym przede wszystkim liczne kosmetyki, m.in. krem na przebarwienia po trądziku, odżywcze balsamy itp. Zwykle próbujemy maskować je podkładami lub korektorami, ale są one jedynie kolejnym obciążeniem dla skóry i nie pełnią swojej funkcji.

Krem na przebarwienia po trądziku – jaki wybrać?

W aptekach czy sklepach kosmetycznych mamy szeroki wybór różnych preparatów do cery trądzikowej oraz na przebarwienia będące efektem podrażnień. Warto zwrócić uwagę m.in. na Effaclar Duo lub Norel Dr Wilsz Whitening. Pamiętajmy też, że nieleczony trądzik będzie z biegiem czasu jeszcze trudniejszy do zwalczenia.

Dobrej jakości krem powinien zadbać o ochronę wrażliwej cery, maskować niedoskonałości, pory i przebarwienia, ale też chronić skórę przed powstawaniem kolejnych. Zwykle usuwa również wszelkie pozostałości po trądziku, aby twarz odzyskała blask i jednolity koloryt. Jeśli już uda nam się dobrać właściwy krem, należy stosować go codziennie – regularność jest w tym przypadku bardzo ważna.

Jak wyglądają przebarwienia po trądziku?

Przebarwienia po trądziku to zmiany barwnikowe wynikające z nierównej pigmentacji. Jeśli wcześniej w danym miejscu wystąpił stan zapalny – w tym przypadku trądzik –  istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się tu czerwone lub brązowe plamy na twarzy. Mimo że nie wywołują bólu, wyglądają nieestetycznie. Nieleczone z czasem mogą się przerodzić nawet w blizny potrądzikowe, jeszcze trudniejsze do usunięcia.

Jak leczyć przebarwienia na twarzy?

Jest szansa, że niewielkie przebarwienia uda się zlikwidować samodzielnie. Popularnym i skutecznym sposobem jest roztwór na bazie soku z cytryny oraz ogórka. Nie przyniesie on jednak oczekiwanego rezultatu w przypadku zaawansowanych zmian.

Jeśli przebarwień występuje dużo, warto zapisać się na konsultację do dermatologa. Wdroży on odpowiednie leczenie, ewentualnie doradzi zabieg (np. laserowe usuwanie przebarwień), ale też podpowie, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery i czym się kierować, wybierając krem na przebarwienia po trądziku. Kosmetyki oraz dermokosmetyki to najpopularniejsza broń na przebarwienia.